Hlavní navigace

ČTÚ zveřejnil dlouho očekávaný aktualizovaný D-Book

15. 8. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

UVNITŘ DOKUMENT KE STAŽENÍ – Po schválení strategie pro přechod na DVB-T2 jde o poslední díl skládačky umožňující výrobu kompatibilních zařízení, tedy TV a set-top boxů, resp. úpravu těch stávajících.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ), Odbor správy kmitočtového spektra, zveřejnil aktualizovaný národní D-Book obsahující doporučené technické parametry nezbytné pro zajištění bezproblémového příjmu zemského digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T2/HEVC. Nese podtitul „Minimální požadavky na přijímací zařízení pro poskytování služeb v sítích DVB-T a DVB-T2“ a verze je označena jako „4.03 (srpen 2016)“.

Dokument má, citujeme ze zprávy zveřejněné na webu Českého telekomunikačního úřadu, „doporučující charakter a byl připraven v rámci technické skupiny při ČTÚ, jejímiž členy jsou kromě pracovníků ČTÚ také zástupci provozovatelů televizního vysílání, výrobců a prodejců televizních přijímačů, zástupci Českého metrologického institutu a vybraní techničtí experti.“

K TÉMATU: Na druhý pokus vláda projednala Strategii DVB-T2. A schválila ji

Operátoři DVB-T2 chtějí před žádostmi o kmitočty pro přechodné sítě vyřešit financování

ČTÚ D-Book, srpen 2016, tabulka jednotlivých revizí.
Autor: ČTÚ

ČTÚ D-Book, srpen 2016, tabulka jednotlivých revizí.

Poslední změna, resp. nyní předposlední, proběhla u D-Booku na podzim 2014 a přinesla zásadní obrat v kódování pro DVB-T2. Namísto kodeku H.264 byl zvolen efektivnější H.265/HEVC.

V právě aktualizované verzi 4.03 byly doplněny parametry některých nových formátů pro vysílání DVB-T2, upravena kapitola 4 týkající se hybridního televizního vysílání HbbTV a byla také upravena příloha 2 týkající se kódů označujících typ pořadu, resp. jeho žánr.

Aktualizována bude následně i anglická verze D-Booku.

ČTÚ informaci zatím nevydala jako tiskovou zprávu, upozornil na ni ale na svém twitterovém účtu Marcel Procházka, ředitel Českých Radiokomunikací pro oblast regulace, s tím, že ČRa hodlají v září otestovat kompatibilitu u prvních televizorů.

Prvních výsledků bychom se tak mohli dočkat zřejmě v druhé polovině září. Z obvykle dobře informovaného zdroje víme, že tzv. první vlna testů kompatibility u ČRa bude zahrnovat nejen televizory, ale i set-top boxy.

MMF23 tip3

KE STAŽENÍ:

ČTÚ D-Book, 4.03, srpen 2016

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).