Ceny za vybrané maloobchodní a regulované velkoobchodní služby, ceny roamingu, seznam veřejných telefonních automatů, evidence podnikatelů v elektronických komunikacích, statistika kontrol a pokut nebo stížností na činnost ČTÚ či údaje o struktuře zaměstnanců a platech v ČTÚ – to jsou mimo jiné data, která dnes úřad publikoval v Katalogu otevřených dat na svém webu.
Jde vesměs o strukturované tabulky ve formátu .csv, které umožňují s údaji dále pracovat. „Nad otevřenými daty mohou vznikat aplikace, které je zpracují do podoby užitečných nebo zajímavých informací pro koncové uživatele,“ nabízí možnost jejich využití člen Rady ČTÚ Ondřej Filip.
ČTÚ údaje publikuje se svolením, aby je kdokoli veřejně šířil (kopíroval a distribuoval), citoval a využíval – včetně použití ke komerčním účelům. Musí jen splnit několik zásad z Podmínek použití otevřených dat.
Katalog otevřených dat úřad připravil ve spolupráci s Fakultou informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické a Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy.
Ještě letos chce ČTÚ publikovat dalších dvacet sad otevřených dat, má jít například o údaje o pokrytí zemským digitálním signálem, dostupnosti služeb vysokorychlostního internetu, přehled rozhlasových a televizních vysílačů a další data. Uživatelé také mohou prostřednictvím formuláře navrhovat, jaké další datasety by zveřejnit chtěli.
České úřady se přes závazek vlády, která se v roce 2012 svým akčním plánem (PDF) připojila k projektu Partnerství pro otevřené vládnutí, zatím do publikování dat ve strojově čitelné podobě moc nehrnou. Jednou z nemnoha výjimek je například Poslanecká sněmovna, která po tlaku lidí kolem projektu KohoVolit.eu předloni začala publikovat údaje o hlasování poslanců. Data o výsledcích voleb také začal publikovat Český statistický úřad.
Publikování dat se pomalu uchytává také na radnicích českých měst a obcí – některé zveřejňují údaje o svém rozpočtu, jiné experimentují s publikováním uzavřených smluv.