Hlavní navigace

Ohlédnutí za patnácti lety CZ.NIC

29. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pracovníci sdružení CZ.NIC se vracejí vzpomínkami k uplynulým patnácti letům. Výkonný ředitel Ondřej Filip popisuje přechod na vlastní registrační systém, uskutečněný v roce 2007.

Na blogu správce domény .CZ vyšly minulý týden dva texty věnující se historii CZ.NIC. Článek Zuzany Průchové je vzpomínkou vůbec prvního (a stále aktivního) zaměstnance sdružení. Příspěvek Martina Peterky potom provede zájemce uplynulými 15 lety z pohledu CZ.NIC. Tyto dva texty doplňuje obrazový příspěvek Tomasze Hatlapy, v němž autor ukazuje, jak se CZ.NIC měnil po vizuální stránce, a to na příkladu jeho hlavních grafických symbolů.

ebf - partner 1

Sérii uzavírá dnešní vzpomínka Ondřeje Filipa, výkonného ředitele sdružení, který se vrací především k nejvýraznějšímu bodu „novodobé“ historie, a to k migraci na vlastní registrační systém FRED. Ta proběhla na podzim roku 2007 a Ondřej Filip o ní ve svém článku píše i toto: „V tomto období (28. až 30. září 2007) byl zastaven provoz starého registračního systému a veškerá data byla migrována do FREDa. Bylo to pro mne tehdy úžasné období. Na jednu stranu jsme byli pochopitelně všichni neuvěřitelně nervózní, jestli jsme v našem migračním scénáři, který měl stovky položek, někde přeci jenom neudělali chybu, ale na druhou stranu to bylo završení téměř čtyřletého úsilí mnoha lidí. Nervozita byla celkem pochopitelná, neměli jsme v podstatě záložní variantu, sice existovala možnost požádat tehdejšího provozovatele o prodloužení běhu outsourcovaného systému, ale je jasné, že takový krok by měl zcela devastující účinek na pověst sdružení a nás, kteří jsme migraci prováděli. Samotná migrace proběhla až nečekaně hladce s dvaatřicetihodinovou rezervou, a tak jsme těch 32 hodin nervózně čekali na start nového systému, který byl naplánován na 1. října, na 10.00. Okamžik nastal, FRED najel a tři vteřiny po startu se začaly registrovat první domény.

Výročí CZ.NIC bylo také součástí nedávné konference Internet a technologie (13). Na internetových stránkách akce najdou zájemci jak prezentaci Jiřího Peterky, která mapuje nejdůležitější události spojené se správcem domény .CZ, tak příspěvky věnované současnosti a budoucnosti sdružení, tedy jeho nynějším aktivitám a plánovaným projektům. Jejich autory jsou Ondřej Filip, vedoucí Laboratoří CZ.NIC Ondřej Surý a technický ředitel Jaromír Talíř.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).