Hlavní navigace

CZ.NIC varuje před společností Česká doménová centrála

25. 2. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Sdružení CZ.NIC, které je správcem české národní top-level domény .cz, opětovně varuje před praktikami společnosti Česká doménová centrála. Její obchodní aktivity spočívají v obvolávání menších firem, které mají zaregistrovanou některou z domén (většinou .cz anebo .eu) a nabízejí jim registraci doménových ekvivalentů s koncovkami .com, .info, .biz apod. Na držitele domén přitom vyvíjí nátlak pomocí informace, že od jiného subjektu evidují objednávku nabízených domén, například jako spekulativní…

Sdružení CZ.NIC, které je správcem české národní top-level domény .cz, opětovně varuje před praktikami společnosti Česká doménová centrála. Její obchodní aktivity spočívají v obvolávání menších firem, které mají zaregistrovanou některou z domén (většinou .cz anebo .eu) a nabízejí jim registraci doménových ekvivalentů s koncovkami .com, .info, .biz apod. Na držitele domén přitom vyvíjí nátlak pomocí informace, že od jiného subjektu evidují objednávku nabízených domén, například jako spekulativní nákup. Za registraci si Česká doménová centrála, která není akreditovaným registrátorem, navíc účtuje až dvacetinásobek běžné ceny, tvrdí Vilém Sládek ze sdružení CZ.NIC.

CZ.NIC v takových případech doporučuje okamžitě přerušit komunikaci, protože prý podle zaznamenaných zkušeností se operátoři společnosti Česká doménová centrála snaží kontaktovaného vmanipulovat do telefonického uzavření smlouvy. Držitelé domén si mají dobře rozmyslet, jestli potřebují registraci ekvivalentní domény. Pokud ano, CZ.NIC doporučuje obrátit se na některého ze zaběhlých registrátorů nebo na toho svého stávajícího. Ceny na trhu se podle koncovky pohybují v rozmezí 200 až 400 korun, Česká doménová centrála si za registraci podle dosavadních zkušeností účtuje okolo 4 tisíc korun za jednu doménu, říká Vilém Sládek. Aktuální přehled cenové nabídky registrátorů nabízíme zde na Lupě.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).