Hlavní navigace

CZCOM nabízí 64 kb/s linku za 9 900 měsíčně

13. 1. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Za touto převelice zajímavou cenou se ovšem skrývá malý fígl - platí to jen pro zákazníky, kteří nepřesáhnou určitý objem přenesených dat. Přesto je to zajímavá nabídka a zapadá do obecného trendu, kdy se poskytovatelé připojení snaží získat co nejvíce z poplatků, které jinak uživatelé platí Telecomu.

S první nabídkou tohoto ražení přišel CZCOM již v prosinci, kdy nabídl zákazníkům pevnou linku 33,6 kb/s za 4 500 Kč, ovšem pouze v případě, že měsíčně nepřenese více než 250 MB. Pokud tento limit přesáhne, jsou pro něj připraveny další kategorie (do 450, 650, 850 MB a do 1 GB), které jsou opět cenově odstupňovány.

Stejného ražení je i současné rozšíření tohoto systému i na linky o kapacitách 64 kb/s. Za ty nyní zákazník CZCOMu zaplatí jen 9 900 měsíčně, ovšem pouze v případě, pokud jeho měsíční provoz nepřesáhne 500 MB, tedy dvojnásobný objem. To podle mého názoru pro drtivou většinu uživatelů nebude zásadní problém, já osobně bych se do něj zřejmě o fous nevešel, ale nemám se za typického zákazníka. Ti, kteří limit přesáhnou, se však mohou vejít do podobně koncipovaných dalších pásem, jako u 33,6 linek (do 1, 1.3 a 1.7 GB). Nejdražší pásmo, nad 1,7 GB, v tomto případě stojí 21 900.

Myšlenka těchto nízkých cen, které jsou limitovány objemem dat, je myslím zcela zřejmá. Je to jeden ze způsobů, kterými se poskytovatelé připojení snaží přesunout část poplatků, které zákazníci platí Telecomu, do své kapsy. Nejlépe je to vidět na linkách 33,6, které dnes pořídíte velmi levně; samotná pevná linka (dvoudrát) od Telecomu vás přijde – dejme tomu – na další dva tisíce v závislosti na tom, jak „daleko“ od svého poskytovatele jste. Pro některé zákazníky je tak dnes výhodnější si pořídit pevnou linku, než platit za každé dvě minuty do kasičky Telecomu 2,60. Poskytovatelé to dobře vědí a snaží se pochopitelně těmto tendencím vycházet vstříc.

Myšlenka počítání poplatků podle přenesených dat je poměrně stará a i u nás s ní řada poskytovatelů koketovala, nejvíce asi PVT, ale nakonec se neuplatnila, přestože by do dnešního Internetového „komunismu“ na straně uživatelů (sváteční uživatel i člověk, který na Internetu visí 25 hodin denně, platí stejně) vnesla více spravedlnosti. V tomto případě však jde o poněkud jiný model – nezdražuje, ale pro některé zlevňuje, což je vždy podstatně přijatelnější. Troufám si proto odhadnout, že podobný systém placení se může rozšířit i do ceníků ostatních firem a dost možná se tak stane celkem brzy.

Marek Antoš

MM socky3


Starší, související články:

* Dotované modemy do každé rodiny
* CZCOM snižuje ceny

* MOPOS se brání nařčení z porušení smlouvy
* CZCOM protestuje proti Moposu

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.