Hlavní navigace

Czech On Line: Další výrazné snížení cen bezdrátů

27. 7. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Před nedávnem jsme na Lupě informovali o změnách v ceníku IOL, které se týkaly bezdrátů. Ke stejnému kroku nyní přistoupilo také COL. Ve srovnání s IOL sice její nové ceny nevypadají na první pohled tak atraktivně, ve skutečnosti jsou však ještě o něco výhodnější, protože zahrnují větší množství dat v paušálu. Píše o tom Marek Antoš.

Před nedávnem jsme na Lupě informovali o změnách v ceníku IOL, které se týkaly bezdrátů. Ke stejnému kroku nyní přistoupila také společnost Czech On Line. Ve srovnání s IOL sice její nové ceny nevypadají na první pohled tak atraktivně, ve skutečnosti jsou však ještě o něco výhodnější, protože zahrnují větší množství dat v paušálu.

Zatímco pevné linky zpravidla zahrnovaly neomezený objem přenesených dat a počítané varianty se v nabídkách poskytovatelů objevily až poměrně nedávno (a masovou oblibu si doposud nezískaly), v případě bezdrátů je tomu právě naopak. Vzhledem k tomu, že byly odpočátku míněny jako levnější alternativa pevných linek, převažovaly nejrůznější počítané varianty a pouze část zákazníků dávala přednost vyššímu paušálu bez dalšího počítání. To do značné míry komplikuje porovnávání cen jednotlivých poskytovatelů, protože je vždy třeba počítat cenu pro určitý objem dat – pro určité množství je levnější ten, pro jiné někdo jiný.

Nové ceny Czech On Line zachycuje poměrně přehledně následující tabulka:

Rychlost, objem dat v ceně Kč/měsíc (bez DPH)
64 kb/s, 300 MB 2.800
64 kb/s, 1 GB 5.000
128 kb/s, 1,5 GB 7.500
256 kb/s, GB 12.000
64 kb/s, neomezený 12.600
128 kb/s, neomezený 23.100
256 kb/s, neomezený 40.600

Za každých započatých 100 MB dat nad objem v ceně se platí 400 Kč

Zatímco v případě IOL začínají ceny už na 1.900 Kč, zákazník COL zaplatí přinejmenším 2.800 korun. Je však třeba si uvědomit, že tato částka už zahrnuje 300 MB dat, zatímco u IOL nikoliv (za každý megabajt se platí 6 korun, v případě „předplatného“ o něco méně, např. 250 MB vyjde na 1.250 Kč). Pokud si tedy vezmeme do ruky kalkulačku a spočítáme si ceny za určité objemy dat, COL vychází o něco levněji. Například 500 MB při rychlosti 64 kb/s vyjde u COL na 3.600 Kč, zatímco u IOL 4.400, 1 GB na 5.000 versus 5.900 (vycházím vždy z nejvýhodnější varianty pro daný objem).

Bezdráty doposud plní úlohu jakéhosi světla na konci tunelu, které nadějně pomrkává na aktivní uživatele, kteří platí značné telefonní poplatky za svůj dial-up, ale pevná linka je pro ně na druhou stranu příliš drahá. Většina poskytovatelů připojení sice u bezdrátů uplatňuje příznivější cenovou politiku než u pevných linek, přesto jsou pro domácího uživatele stále ještě příliš drahé – kdyby někdo nabídl třeba 64 kb/s se třemi GB za čtyři a půl tisíce, zažili bychom zřejmě větší nával.

MM socky3

Bezdráty samozřejmě neposkytují jen IOL a COL, o kterých se zmiňuji v tomto článku. Jak už jsem však poznamenal, srovnávat ceny bezdrátů u jednotlivých poskytovatelů není nejjednodušší. Přesto jsme se s kolegou Mirkem Zemanem rozhodli, že se o něco takového pokusíme – příslušný článek, který by měl poskytnout pokud možno komplexní pohled na ceny bezdrátů, by se měl na Lupě objevit v nejbližší době.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.