Hlavní navigace

CZECHIA má 100 megabitů?

3. 6. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V poslední době se zájmem pozoruji zdatně se rozbíhající konkurenční boj v relativně nové oblasti web-hostingu. Na trh vstupuje stále více firem a používají lecjaké argumenty. Jedním z nejsilnějších je rychlost jejich připojení; CZECHIA nyní říká, že má 100 Mb/s. Je to možné?

Firma ZONER, která server CZECHIA provozuje, zvolila, co se připojení týče, zajímavou taktiku. Část svých zákazníků totiž umísťuje na své servery v americké Atlantě (zejména ty, kteří jsou orientování na zahraniční trh) a zbylá většina okupuje čtyři servery, které má umístěně v pražském uzlu PVT. Vzhledem k tomu, že Lupa je umístěna tamtéž, vím celkem přesně, jak se věci mají.

PVT má totiž v Praze uzly hned dva – v centru společnosti, na Podvinném mlýnu, a v pobočce na Chodově. Až donedávna byla většina zákaznických serverů umístěna právě na Chodově (s čestnou výjimkou farmy serverů společnosti M.I.A.), kde jsme však postupem času naráželi na značné problémy s rychlosti, o nichž se na Lupě již několikrát psalo. V několika vlnách byly proto servery odstěhovány na Mlýn; Lupa již vloni v prosinci, servery ZONERu až ve třetí etapě, která se odehrála v polovině května.

Na Mlýně jsou naše servery připojenu do sítě – pokud se nemýlím – přes Fast Ethernet, tedy rychlostí 100 Mb/s. Czechia toho využila k tomu, aby svým zákazníkům radostně oznámila, že má nyní 100megabitové připojení do Internetu a je tak jednoznačně nejrychlejší. Svým prohlášením však vzbudila určité diskuse o tom, zda je to skutečně pravda.

Tedy což o to, o tom, že je CZECHIA tímto způsobem připojena, nikdo nepochyboval. Řeč šla spíše o tom, zda to k něčemu je, tedy zda není úzké hrdlo jen o pár metrů dál, třeba v podobě linky PVT do NIXu. Ta měla původně skutečně jen kapacitu 10 Mb/s, ale přestože to PVT na svém WWW serveru zatím nedává najevo, ani to nijak zvlášť neoznamovalo, v současné době má do NIXu plných 100 Mb/s, jak mu to umožňuje nově upravený Provozní řád NIXu a zejména nově instalovaný 100M switch.

Stránky ze serverů ZONERu tak skutečně až do peeringového centra mohou letět zmiňovanou rychlostí. Dál už je ovšem jejich osud nejistý – pokud je mi známo, žádný z dalších poskytovatelů podobně rychlou linku do NIXu nezavedl. Na druhou stranu to neznamená, že by linky ostatních členů musely být nutně zahlcené: v současné situaci je linka 100 Mb/s skutečně mnohonásobně předimenzovaná, což ovšem rozhodně nemusí být na škodu.

MMF24

Často používaným bonmotem je prohlášení firmy Royce-Rolls o motorech v jejich autech. Royce-Rolls totiž namísto specifikace výkonu motoru pouze prohlašuje, že jejich výkon a kapacita je „dostatečná“. Jejich výrok by nyní klidně mohlo parafrázovat PVT a s ním i CZECHIA a nakonec i my z Lupy: není nejdůležitější, že máme zrovna 100 Mb/s, podstatné je, že tato kapacita je dostatečná a jistě ještě dlouho dostatečná bude. Pokud se tedy CZECHIA chlubí rychlostí svého připojení, chlubí se oprávěně.

Marek Antoš

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).