Hlavní navigace

CzechInvest otevřel v Singapuru novou destinaci pro české startupy

22. 3. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek otevřel dnes v akcelerátoru Expara v Singapuru nové místo, kam budou na několik měsíců “na zkušenou” vysíláni zástupci mimopražských firem vybraných do projektu CzechAccelerator 2011–2014. Singapurský akcelerátor je zaměřen na ICT, biotechnologie a life sciences.

České ministerstvo nakupuje prostřednictvím CzechInvestu většinu poradenských služeb pro vybrané startupy přímo od provozovatelů jednotlivých zahraničních akcelerátorů. V Singapuru je to Expara IDM Ventures. Platí jim část nákladů na kanceláře, školení, semináře, mentoring, účast na odborných akcích, poradenské služby, coaching a přispívá i na dopravu a ubytování.

Náklady na celý program byly přitom až dosud překvapivě nízké. Za dva roky, v pilotním kole a v prvních dvou výzvách, prošlo CzechAcceleratorem ve Spojených státech 26 firem. Ministerstvo za zvýšení jejich konkurenceschop­nosti zaplatilo podle informace jeho představitelů z únorové tiskové konference pouze pět milionů korun.

Vedle Singapuru se letos otevírají i dvě další destinace: (Technopark v Curychu a Misgav Venture Accelerator v Haifě.

O tom, jaké jsou zkušenosti absolventů CzechAcceleratoru, a jaké jsou podmínky pro další zájemce, jsme psali před měsícem v článku Singapur, Haifa, Curych –CzechAccelerator nabízí startupům nové destinace. Další aktivitu ministerstva průmyslu, která má za stovky milionů z evropských fondů oživit české inovace, rozebíral článek Státní fond rizikového kapitálu. Rozhýbe ministerstvo startupovou scénu?.

Brána do Asie

"[V] Singapuru plyne značná část investic právě do vědy a výzkumu a je zde veliká koncentrace patentů a licencí,“ vysvětlil výběr asijské destinace ředitel sekce EU, výzkumu a vývoje Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Petr Očko.

Také podle šéfa CzechInvestu Miroslava Křížka byl Singapur při rozhodování, kam CzechAccelerator rozšířit, jednoznačnou volbou: “Nejen, že to je znalostní ekonomika, která produkuje výrobky a služby s vysokou přidanou hodnotou, je zde také rozvinutý systém podpory start-up společností a jedná se o jedno z nejvýznamnějších finančních center světa a pomyslnou vstupní bránu do celé jihovýchodní Asie.”

Praha, nebo Liberec?

Jako první ze dvou účastníků, kteří byli pro pobyt v Singapuru v rámci II. výzvy vybráni, do singapurského akcelerátoru dorazil zástupce firmy NFG services, která při té příležitosti spustila globální verzi webu Nafigate.com věnovaného nanovláknům. Zatímco Nafigate má sídlo v Praze, a nemá proto na podporu s eurofondů nárok, NFG services sídlí v Liberci. Takže je vše v pořádku.

„Asijský trh je pro nás klíčový, je to trh budoucnosti – jak z hlediska vědy a výzkumu, tak z hlediska konečné spotřeby. Navíc navazujeme na dlouholeté aktivity zavádění Nanospidera na asijské trhy,“ řekl předseda představenstva NFG services Ladislav Mareš. „Singapurem asijská expanze českého portálu Nafigate.com pouze začíná. Singapur je pro nás vstupní bránou a základnou. Ve druhé polovině roku plánujeme zprovoznění japonské verze portálu a do konce roku bychom chtěli začít s čínskou verzí.“ Nafigate chce v počáteční fázi investovat do svého rozvoje 1 –2 miliony singapurských dolarů (cca 15 – 30 milionů korun).

cif - debata 2

Druhou českou firmou, která do Singapuru v rámci projektu CzechAccelerator odcestuje, je společnost System4u, která se specializuje na mobilní řešení pro firemní zákazníky.

Zdroj: Tisková zpráva

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).