Hlavní navigace

D-Link GO-RT-N300: levný router s opakovačem

6. 12. 2013
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: D-Link
Cenově dostupné bezdrátové řešení pro nenáročné uživatele, které může též fungovat jako WiFi opakovač (repeater) rozšiřující dosah stávající sítě.

D-Link GO-RT-N300 se řadí mezi jednodušší bezdrátové routery z nejnižších cenových pater (cca 500 Kč). Zajímavý je tím, že volitelně může fungovat také jako WiFi repeater (opakovač) pro rozšíření pokrytí stávající bezdrátové sítě WiFi (b/g/n). Současné high-end routery nejen značky D-Link tuto funkci obvykle nepodporují. Proč?

Konkrétně D-Link sází na vlastní technologii SmartBeam, která má zdokonalovat pokrytí už na straně access pointu (přístupového bodu). Podporuje ji také bezdrátový router D-Link DIR-868L, který jsme před časem recenzovali. Vliv technologie SmartBeam se těžko posuzuje, protože ji nelze vypnout. Tudíž není možné provést srovnávací test „s“ a „bez“ této technologie.

Dodatečné rozšíření pokrytí bezdrátové sítě dnes výrobci řeší pomocí tzv. repeaterů či extendérů, které dodávají buď jako samostatné zařízení, nebo v kombinaci s jiným síťovým hardwarem. Tím může být například adaptér home plug, dohledová kamera, ale také ještě některý z routerů, jako je právě D-Link GO-RT-N300

Jednoduché řešení pro rozšíření sítě

D-Link GO-RT-N300 je bezdrátový router. Samostatně poslouží zejména pro jednodušší domácí počítačové sítě nenáročných uživatelů. Díky funkci WiFi repeateru se však jeví jako zajímavá volba pro sekundární router sloužící k rozšíření stávající domácí počítačové sítě např. do dalšího patra rodinného domku.


Autor: D-Link

Čelní pohled na bezdrátový router D-Link GO-RT-N300, který zároveň může sloužit jako WiFi repeater (opakovač).

Konstrukčně se jedná o stolní router bez možnosti instalace na zeď. Je však orientován na výšku, takže na stole nezabere mnoho místa. Jeho půdorys má rozměry 160×59 milimetrů. Na rozdíl od novějších modelů se soudkovitým designem ovšem při hmotnosti 190 gramů není zrovna stabilní, takže při instalaci pozor zejména na kabely v tahu.

Na zadní straně zařízení se nachází kvarteto portů LAN a jeden port WAN. Každý z pěti portů jako rychlostní maximum podporuje 100 Mb/s, takže tento router není vhodný jako středobod moderních GLAN sítí s podporou přenosové rychlosti  až 1 Gb/s. Na zadní straně je též vedle vstupu pro napájecí adaptér také vypínač a tlačítko pro resetování do továrního nastavení.


Autor: D-Link

Pohled na zadní stranu routeru D-Link GO-RT-N300. Zleva: čtyři porty LAN, port WAN, tlačítko reset, vstup pro napájecí adaptér a vypínač.

Na přední straně zařízení jsou pouze dvě LED kontrolky indikující zapnutí zařízení a dostupnost internetové konektivity. Samostatné kontrolky pro každý LAN port či pro WiFi chybí. K pasivnímu odvodu tepla z útrob zařízení s plastovým pláštěm slouží průduchy na zadní a vrchní straně. Na levé straně při pohledu zepředu se nachází WPS tlačítko.  

Plnohodnotný access point nebo repeater

K propojení se stávající síťovou infrastrukturou slouží WAN konektor na zadní straně zařízení, ke kterému lze vést běžný síťový kabel např. od DSL modemu, ale také od primárního routeru. Samotný D-Link GO-RT-N300 je schopen prostřednictvím LAN portů k síti připojit čtyři zařízení. Další zařízení je možné připojit bezdrátově.

Router podporuje WiFi (b/g/n) pouze v tradičním pásmu 2,4 GHz s teoretickým rychlostním maximem 300 Mb/s. Může posloužit jako plnohodnotný access point, který de facto vytvoří novou WiFi síť s vlastním názvem (SSID). Podle specifikace má jedinou všesměrovou interní anténu. Konektor pro připojení externí antény bohužel chybí.


Autor: Jiří Macich ml.

Webová administrace: nastavení WiFi sítě.

D-Link GO-RT-N300 rovněž lze použít jako repeater, resp. extender pro rozšíření pokrytí stávající WiFi sítě. Z webové administrace je možné router přepnout do tohoto režimu, po čemž dojde k dohledání WiFi sítí v dosahu. Pak si již stačí vybrat jednu konkrétní, jejíž signál má být rozšířen. V případě chráněných sítí je ještě nezbytné provést autentifikaci nejčastěji zadáním hesla (klíče).


Autor: Jiří Macich ml.

Webová administrace: nastavení funkce WiFi repeater.

Jako repeater si však D-Link GO-RT-N300 nevede zrovna dobře. Během testů v rodinném domku rozšířil signál stávající WiFi sítě do dalších dvou místností řazených za sebou. V praxi tedy zhruba o deset metrů se dvěma sádrokartonovými příčkami v cestě. Rozšíření pokrytí by ještě bylo uspokojivé, ale celkový přínos velmi sráží snížení propustnosti sítě zhruba až o polovinu.

Rozšířená síť dostačovala například pro surfování po webu z tabletu, ale třeba videohovory či online hry na přenosném počítači již představovaly problémem. Lépe se D-Link GO-RT-N300 osvědčil jako klasický access point, který vytvořil druhou domácí bezdrátovou síť v další části rodinného domku. Pak již propustnost nepředstavovala problém.

Zejména kvůli propustnosti se jako vhodnější režim fungování jeví samostatný access point využívající pevnou konektivitu přes WAN port routeru D-Link GO-RT-N300. Některá mobilní či přenositelná zařízení podporují automatické přepínání mezi dostupnými access pointy dle lepšího signálu. Možné je samozřejmě také manuální přepínání mezi domácími access pointy.

Bezpečnost? Jen základní funkce

D-Link GO-RT-N300 umožňuje zabezpečit bezdrátovou síť s pomocí WEP, WPA, WPA2 nebo mixu WPA a WPA2. Samozřejmostí je též podpora TKIP a AES opět včetně jejich kombinace. K autentizaci pro přístup do bezdrátové sítě lze použít v tomto případě jen pre-shared key (PSK), tedy klasický klíč, resp. heslo.

Nároční uživatelé mohou postrádat podporu autentizace přes RADIUS server nebo filtrování přístupu zařízení do sítě na základě jejich MAC adresy nazývané též někdy hardwarovou či fyzickou adresou. Tento router, resp. access point, tudíž nepodporuje zamezení přístupu k síti jiným než předem schváleným zařízením.

Nechybí však WiFi Protected Setup (WPS). Bezdrátové zařízení tak lze do chráněné WiFi sítě připojit bez zadávání složitého klíče (hesla). Spojení je možné navázat stisknutím tlačítka WPS na boční straně routeru nebo přes nastavitelný PIN. Ve webové administraci lze přístup přes PIN také vypnout stejně jako kompletní podporu WiFi Protected Setup.


Autor: Jiří Macich ml.

Webová administrace: nastavení blokování přístupu na některé webové stránky s možností použití klíčových slov.

Z bezpečnostních funkcí stojí za zmínku snad už jen filtr pro blokování přístupu na předem vybrané webové adresy. Kromě konkrétních adres z černé listiny filtr též může pracovat s klíčovými slovy. Pokud se definované klíčové slovo objeví v adrese požadovaného webu, tak router jeho načítání zablokuje. Lze to chápat jako elementární funkci rodičovské kontroly.

Snadné a rychlé zprovoznění s češtinou

Výrobce k routeru nedodává médium s instalačním průvodem, který by uživateli pomohl již se zapojením zařízení. Tuto úlohu plní tištěný rychlý průvodce instalací s několika názornými obrázky. V balení, které nám zapůjčila lokální pobočka společnosti D-Link, jsme však postrádali českou verzi tohoto dokumentu.


Autor: Jiří Macich ml.

Úvodní obrazovka webové administrace se základním nastavením. Webová administrace je plně lokalizována do češtiny.

Po připojení routeru D-Link GO-RT-N300 k síťové kartě osobního počítače se automaticky spustí výchozí webový prohlížeč pro rychlou základní konfigurací zařízení. Milým překvapením je česká lokalizace celého webového administračního rozhraní. To je logicky členěné, dostatečně přehledné a doplněné o řadu vysvětlujících popisků.

Pro nenáročné uživatele či rozšíření sítě

D-Link GO-RT-N300 neoplývá zrovna širokou paletou funkcí a není napěchován nejmodernějšími technologiemi, ale to je vzhledem k ceně pochopitelné. Navíc v produktovém portfoliu výrobce již přece jen patří mezi starší modely. K recenzi jsme si jej vybrali právě kvůli nízké ceně a funkci WiFi repeateru.

Router D-Link GO-RT-N300 můžeme doporučit jako cenově dostupné řešení domácí počítačové sítě s jednoduchou obsluhou pro nenáročné uživatele. Větší potenciál však má jako druhý router pro rozšíření / rozvětvení stávající sítě. Může WiFi sítí pokrýt část rodinného domku vzdálenější od hlavního routeru. Ať už v režimu repeateru, nebo access pointu.

Navíc přináší další čtyři LAN porty pro fyzické připojení zejména stacionárních zařízení typu stolních počítačů, chytrých televizorů, multimediálních center či herních konzolí. Je však škoda, že alespoň WAN port nepodporuje vyšší přenosovou rychlost, aby router v této úloze mohl sdílet namísto pouhých 100 Mb/s třeba 1 Gb/s.

BRANDstorming tip2

Hodnocení

Klady: bezdrátový router s režimem WiFi repeater (opakovač), nízká pořizovací cena, jednoduchá obsluha, webové administrační rozhraní v češtině, nezabere mnoho místa.

Zápory: podporuje WiFi sítě pouze v pásmu 2,4 GHz, propustnost v rozšířené části WiFi sítě je nižší zhruba až o polovinu, nelze připojit externí anténu, rychlostním maximem portů LAN a WAN je pouze 100 Mb/s.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).