Hlavní navigace

Dabing Street nezaujme na první dobrou. Ale na tu druhou ano, a pořádně

31. 12. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Mikuláš Křepelka, ČT
Komediální seriál České televize začíná sice pomalým rozjezdem, ale má potenciál stát se hitem příštího roku.

Češi jsou prý dobří v pití alkoholu a v dabingu, tvrdí se v podtitulu nového seriálu České televize – to by vysvětlovalo, proč v Česku umí anglicky pouze 27 procent populace, což je čtvrtý nejnižší počet v EU (taky jsme první v počtu nemocí, způsobených nadměrným chlastáním, ale na obojí zvysoka kašleme). 

PSALI JSME: Česká televize nabízí Dabing Street v předpremiéře. Přes modré tlačítko

Většina lidí u nás dabing bere jako samozřejmost, pro ty, kteří jej vytvářejí, se jedná ale o stavovskou čest. A mezi hrdiny přetváření filmů pro líného českého diváka patří také protagonisté Dabing Street, černokomediálního seriálu, televizní verze stejnojmenné divadelní hry Petra Zelenky, kterou má Dejvické divadlo v repertoáru už pět let.

Díky za upřímnost. A teď vypadni a chcípni, ty kurvo zasraná!

Smrt je pouhým začátkem…

Začátek je trochu rozpačitý – režisér Arch, majitel studia Zero a ikona dabingu, dostane infarkt a zemře při dabování trochu přisprostlé situační komedie. Zřejmě to má ilustrovat nadhled, jakože i při orgasmu může člověk také umřít. 

Když mu technik Karel (Hynek Čermák) podepře hlavu, aby ostatní nepoznali, co se stalo, a scéna plná hekání a vzdychání se může dotočit, připadá vám to neuvěřitelně stupidní – takhle se chovají lidé v nejtrapnějších komediích ever. 

Archova manželka Eva (Klára Melíšková) si léčí deprese, které z ní nestačil vy…at její milenec a technik studia Pavel (Václav Neužil) nákupem bot a kabelek, to přece dá rozum. Připočtěte si k tomu dialogy typu „Ty tady dabuješ s mrtvým režisérem?“ „Co mám asi dělat?“ a budete mít po deseti minutách chuť televizi vypnout.

Ta Jirkova kremace musí být tak skvělá, že na to Eva nikdy nezapomene.

Jenže to nedělejte. Druhá polovina je absolutně někde jinde a dává do dalších dílů obrovský příslib. Když Karel a Pavel chtějí udělat pohřeb tak, aby uctili památku šéfa (a aby udělali radost šéfové, kterou oba milují, jeden tajně, druhý teď už veřejně), najmou Jiřího Bartošku (hraje sám sebe). 

Scéna se sluchátky a napovídaným smutečním proslovem překonává všechny meze, a pokud jste ochotni přijmout, že si tvůrci seriálu dělají neskutečnou legraci z vás, sami ze sebe i ze seriálu samotného, začnete se neskutečně bavit. Bartoška se samozřejmě přeříkává, protože přenos mikrofonem není příliš kvalitní, ale když místo „Jirka věřil dabingu“ řekne „Jirka věřil bingu“, hosté ve smuteční síni strašnického krematoria vyprsknou smíchy, a já s nimi. 

MMF24

No a závěrečná scéna, kdy je prodej studia na spadnutí, je hereckým majstrštykem Kláry Melíškové, která své herecké kolegy alespoň v prvním pilotním dílu zastínila o několik tříd. Ne, že by nebyli dobří, její závěrečný proslov je ale ukázkový a dokazuje, že s emocemi umí režisér Petr Zelenka pracovat naprosto dokonale.

Česká televize má nabito na první seriálový hit roku. Dvanáct půlhodinových dílů začne vysílat už od 8. ledna.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Komentátor, fejetonista, milovník dobrého piva, reklamy a world music.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).