Hlavní navigace

Další krůček k informační otevřenosti

8. 6. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Před nedávnem jsem si vytkl za cíl monitorovat aktivity poskytovatelů, směřující k jejich větší informační otevřenosti vůči zákazníkům. Velké skoky se za onen čtvrtrok neudály, ale něco přeci. Nejnovějším přírůstkem je firma Stand, která velmi zajímavým způsobem zveřejňuje obsazenost své modemové centrály.

Ve svém lednovém článku Poskytovatelé připojení a informační otevřenost jsem si pro pochvalu vybral především dva poskytovatele – PVT a VOL. První z nich mne zaujal tím, že na svém webu vedle sebe uváděl počty modemů v jednotlivých přístupových bodech a jejich aktuální obsazenost. Každý se tak mohl přesvědčit, zda jich má PVT dostatek a pokud se k němu připojí, nebude mít problém se dovolat. U Video OnLine se mi zase velmi líbila myšlenka otevřené elektronické konference, kam lidé mohou psát své připomínky, dotazy, ba občas i nadávky a pracovníci VOL jim na ně odpovídají. Spolupráce tohoto typu je podle mého názoru velmi užitečná pro obě strany, byť samozřejmě na straně poskytovatele vyžaduje určitý čas, obětovaný psaní mailů. Jinde ho však zase ušetří, když už nemusí hledat, kde je problém.

Od té doby se situace trochu změnila a ne ve všem k lepšímu. Především k mému velkému zármutku pominul důvod, proč chválit PVT. Nedávno mi napsal jeden čtenář, kde přesně se dá ta věc najít, i hledal jsem – a nenašel. Zeptal jsem se proto pana Michaela Šturma z PVT a dostalo se mi následující odpovědi: „Změnili jsme technické řešení webu a prozatím není aplikace předělaná tak, aby bylo možné statistiky dávat v úhledné podobě na oči veřejnosti.“ Na její „reinkarnaci“ se bude údajně pracovat během léta, takže na podzim bychom se jí mohli znovu dočkat; v této chvíli však již nějakou dobu dostupná není, což je škoda.

Určitým krůčkem kupředu bylo také nedávné zveřejnění počtu zákazníků, které učinil INEC v souvislosti s mimořádným auditem před prodejem sebe sama společnosti GTS; na Lupě jsme tomu věnovali zvláštní článek. O žádných dalších novinkách a posunech ke světlým zítřkům však nevím.

Jako další drobný krůček tedy mohu uvést až novinku, kterou se před nedávnem pochlubil brněnský poskytovatel připojení, firma Stand. Jedná se o obdobu toho, co dříve nabízelo PVT, byť jen v jednom uzlu, který Stand spravuje. Na rozdíl od aplikace PVT však neukazuje pouze aktuální stav obsazení modemů, ale i historii za 24 hodin nazad. Jak to v praxi vypadá – podobnost s MRGT jistě není čistě náhodná – si můžete prohlédnout sami (obrázek je aktuální a pochází přímo ze serveru Standu, nejde tedy o naši lokální kopii):

[Graf obsazení modemů u Standu]

Kdyby s podobnou aktivitou přišli i ostatní poskytovatelé, rázem bychom viděli, jak kdo účelně hospodaří s kapacitami. Modemová centrála Standu je evidentně předimenzovaná, protože jen jen zřídka obsazeno více než osm modemů z dvaatřiceti, což však může jeho zákazníky jedině blažit u srdce: rozhodně se dovolají.

Zveřejněním této zprávy plním svůj slib z původního článku a zároveň si ho dovolím na závěr zopakovat: "Nabízíte svým zákazníkům už dnes nějaký zajímavý pohled do zákulisí vaší sítě, ať už je to MRTG analýza, výpis obsazenosti modemů či něco úplně jiného? Napiště mi, vytroubím to do světa. Nemáte zatím nic? Zkuste svým zákazníkům něco nabídnout a znovu – dejte mi vědět. Vždyť tolik to zase nestojí.

cif 24 - early cena - média

Marek Antoš


Starší, související články:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).