Hlavní navigace

Další mobilní virus. Tentokrát se maskuje jako aplikace Seznamu

12. 6. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa
Zjednodušíme práci, ale nebude to zadarmo. Nový malware se tváří jako androidová aplikace Seznamu pro e-mail.

Virus se na napadeném počítači snaží uživatele přesvědčit, aby si do svého chytrého telefonu nainstalovali prostředek pro jednodušší a bezpečnější práci se svou poštovní schránkou. Jako první na něj upozornil server Novinky.cz a varoval před ním i CSIRT.

„Součástí útoku je i aplikace určená pro mobilní telefony. Ta se maskuje jako aplikace pro dvoufaktorovou autentizaci ke službám Seznam.cz. Doporučujeme tento e-mail neotevírat a nic neinstalovat,“ tvrdí Petr Šnajdr z Esetu s tím, že virus dostal označení Win32/PSW.Papras.CX Trojan.

Útočníci získají pomocí podvodné aplikace nazývané SeznamOTP.apk plný přístup k napadenému telefonu. Díky tomu mohou odposlouchávat internetovou komunikaci, a to včetně zadávaných hesel, i manipulovat s příchozími zprávami.

Cloud23

Seznam před hrozbou varuje. Všechny naše aplikace jsou k dispozici jen na oficiálních kanálech. V žádném případě nedoporučujeme reagovat na podobné zprávy a stahovat programy z podezřelých lokalit," tvrdí produktový manažer služby Seznam.cz Email David Finger. Útok navíc zatím není dokonalý – stačí si dát pozor na češtinu, kterou je výzva k instalaci formulována. 

Během týdne jde už ale o druhý virus, který se zaměřuje na vydírání uživatele hrozbou zablokování telefonu. Minulý týden totiž odhalily bezpečnostní firmy podobný virus, který šifroval obsah datové karty a za odemčení vyžadoval 16 euro. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).