Hlavní navigace

Další útok vedený přes Twitter: tentokrát falešný antivirus

8. 6. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ukazuje se, že uživatelé populární mikroblogovací služby Twitter musí být ve střehu. Krátce po pokusu o phishing přišlo lavinové šíření odkazů na záškodnický web sloužící k šíření tzv. falešného antiviru. Tento typ malwarových útoků se v posledních měsících velmi rozmáhá. Jakmile se falešný antivirus dostane do systému, zobrazuje uživateli hlášky o infekci s reklamou na placený program, který jej nákazy údajně zbaví. Obvykle jde ale o bezcenný produkt, který dává uživateli pouze falešný pocit…

Ukazuje se, že uživatelé populární mikroblogovací služby Twitter musí být ve střehu. Krátce po pokusu o phishing přišlo lavinové šíření odkazů na záškodnický web sloužící k šíření tzv. falešného antiviru. Tento typ malwarových útoků se v posledních měsících velmi rozmáhá. Jakmile se falešný antivirus dostane do systému, zobrazuje uživateli hlášky o infekci s reklamou na placený program, který jej nákazy údajně zbaví. Obvykle jde ale o bezcenný produkt, který dává uživateli pouze falešný pocit bezpečí.

Twitterem se prostřednictvím kompromitovaných účtů šířily odkazy na stránky, přes které se takový falešný antivirus pokouší do systému dostat. Stránky mají obsahovat video, ovšem ve skutečnosti se prostřednictvím prvku iframe načítá upravený PDF dokument. Pokud uživatel nemá aktualizovaný Adobe Reader, může dojít ke zdárné instalaci malwaru. Dobrou zprávou je, že podle Kaspersky Lab se z napadeného počítače už malware nijak dále nešíří. (SecurityWorld)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.