Hlavní navigace

Dalších šest měsíců možnost downgradu na Windows XP

8. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Microsoft umožní dalších šest měsíců svým OEM partnerům dodávat spolu s Windows Vista také instalační CD starších Windows XP pro downgrade. Klienti si tak budou moci delší dobu vybrat, jestli chtějí nová Windows Vista či doposud osvědčená Windows XP. Microsoft se sice chlubí poměrně vysokým počtem prodaných licencí pro Windows Vista, ale veřejnost se už dlouhodobě dohaduje, kolik procent uživatelů nakonec provede downgrade na Windows XP, jejichž prodej byl již papírově ukončen (ale třeba v…

Microsoft umožní dalších šest měsíců svým OEM partnerům dodávat spolu s Windows Vista také instalační CD starších Windows XP pro downgrade. Klienti si tak budou moci delší dobu vybrat, jestli chtějí nová Windows Vista či doposud osvědčená Windows XP. Microsoft se sice chlubí poměrně vysokým počtem prodaných licencí pro Windows Vista, ale veřejnost se už dlouhodobě dohaduje, kolik procent uživatelů nakonec provede downgrade na Windows XP, jejichž prodej byl již papírově ukončen (ale třeba v českých e-shopech je stále není problém sehnat).

ICTZ23

Downgrade je možný z Windows Vista v edicích Business a Ultimate na Windows XP v edici Professional. Nabídka je tedy koncipována hlavně pro firmy a větší organizace, kde se obecně hovoří o největší nechuti přecházet na Windows Vista resp. opouštět Windows XP. Podle nejčerstvějších dat společnosti Net Applications z letošního září patří Windows XP stále 68,68 procenta trhu. Windows Vista jsou sice už delší čas tržní dvojkou, ale zatím dosáhla na podíl jen o 18,33 procenta a to jsou na trhu už skoro dva roky.

Kromě downgradů lze Windows XP nyní také získat spolu s tzv. netbooky, pro jejichž výrobce Microsoft připravil speciální nabídku poskytování svého staršího systému. Windows Vista jsou pro tyto počítače přece jen o něco větším soustem a Microsoft logicky nechce tento nyní poměrně zajímavý segment trhu přenechávat konkurenci (Linuxu). (Ars Technica)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.