Hlavní navigace

Darth Vader a Outlook Social Connector

17. 5. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Populární postavu z filmu Hvězdné války zná asi každý. Já ji používám jako příklad k vysvětlení něčeho, co nezná skoro nikdo – mimo IT nadšence a profesionály. Ale čeho se každý děsí možná více, než temného pána v životní velikosti.
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Když společnost Microsoft do poslední verze svého kancelářského balíku Office, respektive programu Outlook, který je jednou z jeho nejpoužívanějších součástí, integrovala propojení sociálních sítí v doplňku Outlook social Connector, byl to pro znalce oboru jen další příklad technologie, kterou si redmondský gigant „zapůjčil“, v tomto případě u společnosti Xobni. Doplněk, který lze zdárně instalovat i do starších verzí Outlooku, umožňuje, stručně řečeno, při načtení e-mailu programem „prolustrovat“ jeho odesílatele na nejpoužívanějších sociálních sítích a zobrazit zajímavé informace, a to zcela automaticky. Má to, pravda, určité podmínky a samotná konfigurace není triviální (je třeba mít na každé z těchto sítí účet, je potřeba k doplňku přidat plugin pro tu kterou síť, musíme se účtem přihlásit), takže běžný uživatel Outlooku služeb Connectoru sám skoro určitě nevyužije, na druhou stranu je to cesta, kterou stojí zato ujít, protože výsledky jsou zajímavé.

CIF - osobnosti

Lidé, kterým Outlook Social Connector předvádím, jsou jeho fungováním obvykle nejprve překvapeni, pak k smrti vyděšeni a nakonec v něm hledají příležitost.  Pro hledání užitečnosti se mi osvědčil příklad s člověkem (jednu dobu jsem to byl já), který má na nejmenované sociální síti profilovou fotku v podobě Dartha Vadera v jeho obligátní helmě. Když tento člověk posílá pracovní e-mail, samozřejmě slušně, decentně a čistě profesionálně laděný, jeho příjemce uvidí pod tímto e-mailem obrázek odesílatele v podobě  Lorda ze Sithu a zákonitě se lekne. Pokud bude následovat možnosti doplňku, a dotyčnou osobu si následně „prolustruje“, aby zjistil, co vlastně na tom Facebooku dělá,  pracovní spolupráce tím dost možná definitivně skončí.

Outlook Social Connector není geniální nápad, protože Xobni bylo dávno před ním, ale Microsoft je nade vší pochybnost tím, kdo tento nápad  umí dostat tam, kde najde  opravdové využití. Tedy k manažerům, personalistům, podnikatelům a dalším lidem, kteří by rádi věděli, kdo jim vlastně píše e-maily.   Pokud jednou doopravdy objeví jeho možnosti, možná se nebudou stačit divit. I když na druhé straně zrovna nebude Darth Vader.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).