Hlavní navigace

Data z Ashley Madison jsou venku už ve třech dávkách, další jsou na cestě

Daniel Dočekal

Hackeři vypouštějí data získaná ze seznamky Ashley Madison postupně na internet. Provozovatel zatím vydatně hraje mrtvého brouka.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

První dávka dat z hacku Ashley Madison obsahovala databázi uživatelů (viz Co znamená, že něčí e-mail je v hacku Ashley Madison?), část přehledu transakcí platebními kartami a další údaje o uživatelích. Což vedlo k honu na známé osobnosti v médiích a hledání, zda jsou mezi maily i adresy známých, partnerů nebo naše vlastní.

Výsledek prvního je třeba ten, že známý křesťanský blogger Sam Rader musel zveřejnit dvouminutové video, ve kterém prohlásil, že mu Bůh i žena odpustili, že utrácel stovky dolarů právě na Ashley Madison. Politici a další lidé to ale mají horší – pokud jim tedy nemá kdo takhle snadno odpustit. A rozvodoví právníci budou mít žně.

Druhá dávka dat z hacku Ashley Madison je rozsáhlejší (zhruba 20 GB dat) a obsahuje hlavně zdrojové kódy, ale také e-maily šéfa Ashley Madison Noela Bidermana. Zveřejnění se trochu nepovedlo, k velkému zklamání se právě soubor s e-maily nedal otevřít, hackeři tedy nakonec zveřejnili třetí soubor (přes 19 GB).

Avid Life Media, provozovatel Ashley Madsion, prozatím hraje poněkud mrtvého brouka, tedy pokud nebudeme počítat aktivity směřující k likvidaci nepohodlných tweetů (využívají přitom klasicky DMCA). Nejzábavnější na tom všem je, že pokud se na Ashley Madison čerstvě zaregistrujete, dostane e-mail slibující „100% bezpečí“.

Hackeři kritizují zabezpečení i obchod s lidmi

MotherBoardu se podařilo hackery kontaktovat a mají s nimi poměrně zajímavý krátký rozhovor. V tom Impact Team upozorňuje, že dostat se do Ashley Madison bylo snadné, ale hlavně, že průnik nikdo nezjistil a mohli tedy nerušeně pracovat a shromažďovat data. A hlavně to, že úroveň zabezpečení vnitřní sítě byla prakticky nulová.

Zmiňují také, že mají zhruba 300 GB e-mailů zaměstnanců, dokumenty z interní sítě, desítky tisíc obrázků od uživatelů webu, záznamy chatů uživatelů i zprávy, které si posílali. Některá z dat se nechystají zveřejnit, některá ale ještě ano.

WT100 tip 1

Kritizují také to, že Avid Life Media vydělává ročně 100 milionů dolarů na podvádění a považují to za zásadní problém. Nejpodstatnější v rozhovoru je, že tvrdí, že lidé z Avid Life Media měli přístup k číslům platebních karet a také to, že se hackerům podařilo získat i tato data.

Impact Team, podle vlastních slov, strávil na serverech Ashley Madison hodně času, aby pochopil celý systém. V okamžiku, kdy viděli masivní růst uživatelů a vydírání uživatelů, se rozhodli jednat.