Hlavní navigace

David Cameron: soukromí na Twitteru a Facebooku je neudržitelné

8. 7. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Ne, britský premiér neupozorňuje uživatele sociálních sítí, že na nich nemají soukromí. Jde o nové snahy více a více šmírovat.

Minulý týden David Cameron, ministerský předseda Velké Británie, prohlásil, že ve světě mezinárodního teroru již není možné tolerovat „absolutní soukromí“ na Facebooku či Twitteru.

To vše na základě dotazu, který dával do souvislosti útok v Tunisku a pravidla na ochranu soukromí u Googlu, Facebooku či Twitteru. Pravidla, která by podle Henryho Bellingmana měla být neudržitelná. S čímž, samozřejmě, Cameron souhlasil a prohlásil ještě něco o tom, že bezpečnostní služby musí být vždy schopné se dostat až k samé podstatě v online komunikaci.

Chceme mít jistotu, že teroristé nemají bezpečné místo pro komunikaci,“ uvedl Cameron a pokračoval s tím, že musí být vždy možné (na základě povolení soudu) odposlouchávat hovory či jiné metody komunikace. Ve výsledku by se podle Camerona mělo stát to, že všechna nová média budou (na základě povolení soudu) odposlouchávatelná.

Cameron a jeho vláda se už déle snaží výrazně posílit role zpravodajských a bezpečnostních složek a potlačit soukromí na všech frontách. Paradoxem je, že právě Facebook je z hlediska soukromí pro uživatele noční můrou. Žádné soukromí na něm neexistuje a jeho provozovatel ve jménu vydělávání peněz udělá všechno, co udělat může, i kdyby to mělo znamenat, že překročí jakékoliv přijatelné meze.

Twitter sice může působit o něco lépe, zejména díky absenci (nesmyslného a nic neřešícího) požadavku na skutečná jména, ale i zde se situace horší. Stačí si vzpomenout na změny za posledních několik měsíců, kdy Twitter odmítá zakládat účty bez poskytnutí čísla mobilního telefonu.

ICTZ23

Podle David Cameron: Twitter and Facebook privacy is unsustainable stále se zhoršující podmínky v oblasti soukromí a s tím spojenými podmínkami pro podnikání vedou k tomu, že některé internetové firmy z Velké Británie odcházejí či chtějí odejít. Pravděpodobně nechtějí dojít do stavu, kdy britská vláda začne povinně požadovat zadní vrátka ve všech produktech.

Aby se sny Davida Camerona splnily, muselo by navíc šifrování být postaveno mimo zákon a Británie by musela zavést 100% policejní stát. Britská tajná služba se navíc prozatím ukázala stejně zdatná jako americká NSA.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.