Hlavní navigace

David Zábrž (MůjZnámý.cz): Chceme vytvořit „realtime social“ aplikaci

13. 5. 2016
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: David Zábrž
Společenské doprovody sice do IT nepatří, s onlinem ale také musí pracovat. Tento obor přináší řadu specifik – třeba vysokou míru opuštění webu v prvních deseti sekundách.

David Zábrž rozjel svou službu se seriózním doprovodem MůjZnámý.cz před dvěma lety. Od té doby zprostředkoval vyšší stovky doprovodů a v současnosti chystá nový projekt Highlevel.cz, který bude nabízet stejné služby, ale – jak název napovídá – na vyšší úrovni.

„V podstatě tu vytváříme celé nové odvětví, nastavujeme zde pravidla, ceny a další mantinely, kterými se chceme na začátku odlišit,“ říká Zábrž v rozhovoru pro Lupu.

David Zábrž se snaží svou službu co nejvíce marketingově podporovat. Kromě seminářů o vystupování ve společnosti se samozřejmě hodně soustředí na on-line nástroje.

„Pokud jde o návštěvnost a srovnám vyhledávače Google a Seznam, které tu mají víceméně rovný díl trhu, tak tu máme mnohem vyšší z Googlu,“ porovnává Zábrž dva nejoblíbenější vyhledávače v Česku. „Abych byl přesný, tak ten poměr je 3:1 proti Seznamu,“ dodává.

Jak je patrné z dalších statistik, lidé si případné muže a ženy na seriózní doprovody vybírají velmi často na mobilních zařízeních. Podíl přístupu z mobilních telefonů na MůjZnámý.cz na celkové návštěvnosti tvoří až 40 procent. I proto je logické, že David Zábrž již uvažuje o vytvoření mobilní aplikace.

„Nechci zatím mnoho prozrazovat, ale vše by mělo vést k tomu, aby to byla opravdová „realtime social“ aplikace,“ říká.

Jak se bude HighLevel.cz lišit od MůjZnámý.cz?

To, že realizujeme seriózní doprovody, je již známá věc. MůjZnámý jednoduše říká, jsme tu pro celou širokou veřejnost a seriózní doprovod si tak může objednat opravdu každý, kdo je sám a chce volný čas trávit s někým příjemným. Ať už jde o klasický doprovod do společnosti, doprovod do divadla, doprovod na ples či na svatbu či jakoukoli kulturní akci.

Naproti tomu HighLevel.cz je určený pro náročnou klientelu, což se samozřejmě odráží i na profesionalitě „Gentlemanů“ a modelek, neboli takzvaných „GentleGirls“.

O čem přesně tedy HighLevel.cz je a proč vznikl? Nestačil MůjZnámý.cz?

Jde opět o seriózní společenské doprovody, avšak HighLevel.cz je cílen na vysoko příjmovou sociální vrstvu a na zahraniční klientelu. Služby se však otevřou i firemním teambuildingům, napříč různými oblastmi, ať už firmám technologickým a IT nebo ze segmentu automotive.

Na nich jsou totiž často ve většině zastoupeni muži, kteří se chtějí na takových akcích bavit i s někým jiným, než opět se svými kolegy. Přejí si oživit staromódní tradiční event také krásnými a chytrými ženami.

Opravdu je o tento druh služeb mezi samotnými firmami zájem?

Nás samotné by to ani nenapadlo, ale tyto firmy začaly podobné služby samy poptávat. Jelikož korporace mají větší nároky na slečny, nepůjde o studentky a studenty. Hledáme stále nové tváře. Muže i ženy, kteří mluví alespoň plynule anglicky, mají široký všeobecný rozhled a své CV mají naplněno zkušenostmi ze zahraničí či vysokými manažerskými posty.

Takové lidi není jednoduché najít, avšak odměna je dostatečně motivující, přihlásit se do výběrového řízení.

A cenově se doprovod této vyšší úrovně liší jak?

Na MůjZnámý.cz doprovod na kulturní akci vyšel na zhruba 600 korun na hodinu. Tady to vychází zhruba na 2500 Kč. Ale je nutno si uvědomit, že v této ceně už je stylista pro zákazníka i doprovod, osobní řidič, půjčovna šatů a další služby.

Jaká je cílová skupina a jak se liší od vašich představ?

Čekali jsme, že nejvíce zájmu bude pramenit od mužů 35 až 50 z vyšší sociální vrstvy. Podle Google Analytics ale víme, že nás vyhledávají obě pohlaví nejčastěji v rozmezí od 25 do 45 lety, přičemž dominuje zájem žen v poměru 6:4, ale samotná konverze je naopak 6:4 ve prospěch mužů.

Nižší věk je dán asi tím, že se pohybujeme v on-linu, který je doménou spíše mladšího publika. A to i přesto, že se snažíme být i na portálech jako je iDnes.cz, Seznam.cz, kde lze očekávat vyzrálejší klientelu.

Marketingově se logicky hodně zaměřujete na on-line. Zkoušíte různé kanály, různá média. Můžete z vlastní zkušenosti říct, odkud máte nejlepší odezvu ve smyslu pozitivního dopadu na váš byznys?

Pokud jde o konverzi prokliků (tzv. CTR – click-through rate, pozn. redakce), tak tu máme nadprůměrnou. Lidi hodně obecně zajímá náš business. Počet samotných konverzí je ale v porovnání s jinými firmami mírně podprůměrný, jelikož si zákazníci k nám stále hledají cestu a hlavně důvěru, že to, co děláme – děláme dobře. Samozřejmě se ale v tomto ohledu nemůžeme srovnávat s e-shopy, kam uživatel přichází hlavně za nákupem a už je o něm víceméně rozhodnutý.

Pokud ještě jde o návštěvnost a srovnám vyhledávače Google a Seznam, které tu mají víceméně rovný díl trhu, tak tu máme mnohem vyšší z Google. Abych byl přesný, tak ten poměr je 3:1 proti Seznamu. Podle mě navýšení podílu zahraničního vyhledávače ještě přijde, jelikož Seznam dnes mladí příliš nevyužívají. Jak bude populace stárnout, tak Google bude logicky posilovat.

Pravdou ale je, že Seznam je na druhou stranu levnější a návštěvnost vám na stránky také přivede.

A jaká je tedy konverze na webech, které nabízejí podobné služby jako vy?

V tomto oboru je to hodně o důvěře. Uživatel, který nás navštíví, většinou neudělá objednávku během první návštěvy. Je to spíše o remarketingu a přesvědčit jej o tom, že jsme opravdu seriózní. I proto se snažíme využívat média, která nám pomáhají tuto serióznost verifikovat.

Na webu samotném se pak snažíme, aby nám uživatel zanechal na sebe kontakt. Pak se mu zkoušíme připomínat různými newslettery a snažíme se s ním obecně komunikovat, aby věděl, že na druhé straně není jen nějaký počítač nebo stroj, ale že tam opravdu sedí člověk, který chápe jeho potřeby.

Neustále se vymezujete proti tomu, že byste byli poskytovateli erotických služeb. Na tom si zakládáte. Na druhou stranu, určitě má na výši návštěvnosti i vliv, že někteří uživatelé u vás i přesto očekávají takové služby… Je tento efekt patrný?

Je pravdou, že míra okamžitého opuštění webu, tedy návštěvnost do prvních deseti sekund, je vysoká. Poté rapidně klesne a následně se snadno pozná podle timingu, kolik lidí opravdu hledá doprovod našeho typu. Snažíme se od začátku jasně a všude komunikovat, že sexuální služby u nás nikdo nenajde. Neříkáme ani, že děláme společenské doprovody, ale seriózní doprovody.

V podstatě tu vytváříme celé nové odvětví, nastavujeme zde pravidla, ceny a další mantinely, kterými se chceme na začátku odlišit. Všichni, kteří přijdou po nás, už nás budou jenom kopírovat a používat naše metriky.

A budou vás kopírovat i na mobilních zařízeních? Věnujete se této oblasti vůbec? Jaké jsou statistiky přístupů na MůjZnámý.cz?

Samozřejmě sledujeme i přístup z mobilních telefonů. Nám dělá přístup z mobilu 40 procent z celkové návštěvnosti. To je opravdu hodně. U tabletů je to 10 procent a polovina přichází na web z počítače.

U mobilních telefonů jde opravdu o vysoké číslo. Neuvažovali jste o aplikaci?

Určitou aplikaci plánuji. Rád bych celý koncept do co největší možné míry zautomatizoval. Nechci zatím mnoho prozrazovat, ale vše by mělo vést k tomu, aby to byla opravdová „realtime social“ aplikace.

Vývoj je vždycky drahý. A vy jste říkal, že investora nechcete, protože byste tím de facto získal zaměstnavatele. Nezměnil jste v tomto ohledu názor?

Podle mě je lepší pro startup, který je schopný vyrůst bez investora, jej nemít. Jednak – jak už bylo zmíněno – investor je pro mě zaměstnavatel. A zároveň také pozoruji, že mnoho startupů skončilo právě kvůli získání investora či investice.

CIF23

Pak totiž méně zkušení podnikatelé začínají investovat do věcí, které nejsou v rané fázi potřeba a které tříští její fokus. A může se stát, že buď dojdou peníze, nebo něčí trpělivost. Tím ale samozřejmě nemyslím vývojové věci, kde investor jistě potřeba je.

Pokud bychom se vydali opravdu touto cestou, pak mi zřejmě nezbyde nic jiného, než někoho přizvat. Ale musel by to být člověk, který se kromě toho, že bude mít peníze, v oboru trochu vyzná a bude mít určitý přehled.

Autor článku

Autor je redaktorem tabletového týdeníku Dotyk Byznys. V minulosti působil v agentuře Reuters, v Hospodářských novinách nebo Českém rozhlase. Zastával i post mluvčího skupiny Nova. Najdete ho na Twitteru a na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).