Hlavní navigace

Město Děčín se zavázalo otevřít svá data

26. 9. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jako druhé v Česku podepsalo memorandum o spolupráci s Fondem Otakara Motejla, který dlouhodobě prosazuje zpřístupňování veřejných dat v podobách dále strojově zpracovatelných.

Děčín je po Opavě druhým českým městem, které se zavázalo k otevření svých dat. A některá data už také zpřístupnilo.

Otevřená data jsou data veřejného sektoru, která jsou volně k dispozici na internetu ve strukturované a strojově čitelné podobě. To znamená, že například rozpočet obce naskenovaný ve formátu PDF požadavek otevřených dat nesplňuje. Pokud je však zpracován v excelové tabulce s funkčními vzorečky, lze říci, že jde o nejjednodušší formát otevřených dat, tedy variantu umožňující další zpracování údajů,“ vysvětluje Jiří Knitl, manažer Fondu Otakara Motejla; ten v Česku usiluje o otevření veřejných dat.

Děčín podepsal s Fondem Otakara Motejla memorandum o spolupráci. „Podpisem memoranda jsme deklarovali vůli poskytovat data v otevřené formě. Jsme rádi, že patříme mezi první města, která se k tomuto zavázala, a vůbec první město v České republice, které už i konkrétní data touto formou zveřejnilo,“ říká děčínský primátor František Pelant.

Cloud23

Na internetu jsou zatím zpřístupněny některé údaje z oblasti ekonomiky a zeměpisných dat. Smlouvy, faktury a další dokumenty teprve přibudou. Město prý postupuje podle toho, který druh informací a v jakém formátu může občany nejvíce zajímat. Některá data bude muset nejprve převést do vhodného formátu.

Zdroj: Společná tisková zpráva Fondu Otakara Motejla a města Děčína.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).