Hlavní navigace

Déčko dnes slaví 3. narozeniny. V Evropě je druhé nejúspěšnější

31. 8. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: ČT
UVNITŘ GALERIE – První český samostatný kanál pro děti odstartoval 31. srpna 2013. Od té doby odvysílal 3511 hodin premiér.

Do své čtvrté sezony vstupuje ČT :D s jedenácti původními pořady, pracuje na prvním českém kresleném seriálu pro starší děti Anča a Pepík, který vzniká na základě kultovního komiksu z devadesátých let, a také na spoustě nových dílů populárního Pata a Mata.

Vznik Déčka znamenal pro domácí, tradičně vysoce ceněnou, tvorbu pro děti a mládež nový impulz. Na původních pořadech spolupracuje s předními českými autory, režiséry, scenáristy i animátory a klade si za cíl nejen děti pobavit, ale i posílit jejich vědomosti a dovednosti. Denně sleduje vysílání ČT :D v průměru každý třetí divák ve věku od 4 do 9 let.

K TÉMATU: Petr Dvořák, ČT: Díky DVB-T2 budeme moci v HD uvést i ČT 24, ČT :D a ČT art

Ředitel ČT Dvořák avizoval spuštění HD programů ČT 24 a ČT:D začátkem listopadu

Déčko po všechny tři roky naplňuje, a v některých bodech dokonce překonává, očekávání, která jsme od něj na počátku měli. Tou zásadní změnou, kterou přineslo, je, že je dnes už pro většinu rodičů zcela přirozené, že mohou svým dětem kdykoli zapnout program, který zaručuje tak zásadní hodnoty jako kultivovanost, předvídatelnost a kvalitu. Déčko je bezpečným prostorem, kde se děti cítí dobře a kam se rády vracejí. Stalo se tak, za pouhé tři roky, součástí běžného života většiny českých rodin, což nás velmi těší, říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

UXD

Tradičně nejsledovanějšími a výrobně nejnáročnějšími pořady jsou na Déčku večerníčky. Už od druhé poloviny srpna mohou děti sledovat prvních třináct nových dílů legendárního seriálu Pat a Mat, při jehož výrobě zůstala zachována ruční práce jak při animaci, tak přípravě dekorací a rekvizit. Stále se také používají loutky vysoké dvacet centimetrů jako na samém počátku.

Nové pořady v souladu s prvotní filozofií Déčka rozvíjejí především zábavné vzdělávání, motivují děti k zájmu o jejich bezprostřední okolí, poznávání světa i k vlastním kreativním nebo sportovním činnostem. ČT :D se tak nyní zaměří například na jazyky (Strýček Tonton), bezpečnost (Dětská dopravní policie), vědu a techniku (Teleskop; U6 – Úžasný svět vědy; Kombajn je fajn), historii (Sám v muzeu II), přírodu (S Hubertem do lesa; Moje zahrádka) nebo pohyb a hudební výchovu (Rytmix; Hopsasa; Písničky doktora Notičky II). Specifickou oblast dětské publicistiky budou i nadále rozvíjet Zprávičky, které pro Déčko připravuje redakce ČT24 a podílejí se na nich i školní televizní štáby.

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.