Hlavní navigace

Děti jsou na Facebooku ještě dříve než ve 13 letech. Svět je v šoku

3. 11. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Pokud se podíváte na to, kolik uživatelů má Facebook v Česku ve věkovém rozpětí od 13 do 18 let, tak to bude i skoro dvakrát tolik, než jich je v populaci.

Firma Intel Security zveřejnila zprávu, která poněkud šokovaně konstatuje, že 77 % dětí v Indii si založilo účet na Facebooku ještě předtím, než jim bylo třináct let. Právě to je totiž věk, od kterého si oficiálně „mohou“ účet na Facebooku (ale i na dalších online službách) založit. 

Vypadá to, že u Intel Security moc Facebook nepoužívají a o dětech na něm vůbec neví. Je zcela běžné, že Facebook si děti zakládají někde mezi devátým a desátým rokem věku. A nejde jen o děti indické. 

V Česku je penetrace Facebooku v šestých třídách (tedy v zásadě těsně předtím než tam děti „smějí“ být) obvykle taková, že pouze pár dětí Facebook nemá. V sedmé třídě se „nesociální“ děti vyskytují ještě méně, dost často je to navíc tak, že jde o jedno dítě, které je pro zbytek třídy „divné“. Nemá totiž Facebook, zatímco ostatní ho už běžně několik let mají.

Sdílení telefonních čísel

Jak se dítě mladší třinácti let na Facebook dostane? Velmi jednoduše,  při registraci prostě uvede vyšší věk. Většina dětí vyplňuje osmnáct či šestnáct, ty kreativnější prostě uvedou i nějaké dostatečně absurdně vysoké datum. 

Když se podíváte na počet českých uživatelů mezi 13 a 18 roky věku, tak zjistíte, že je jich až dvakrát tolik, než jich je ve skutečnosti v populaci. Značná část je vyvolána právě záplavou dětí pod třináct let, ale také množstvím dětí, které mají běžně více než jeden účet.

Bránit dětem v nižším věku v založení účtu na Facebooku bývá navíc poměrně kontraproduktivní. Zcela běžné je, že jim účet zakládají spolužáci. Nižší věk je navíc zpravidla lepší pro vysvětlení možných nebezpečí a dohodnutí pravidel. S dítětem v pubertálním věku se už něco takového bude řešit jenom velmi těžko.

MM socky3

Co budou v Intel Security asi dělat, až zjistí, jak velké množství dětí pod 13 let má Instagram? Je to mimochodem právě Instagram, který i v českých základních a středních školách velmi silně nastupuje jako nová významně rozšířená sociální síť.

Alarmující ovšem je, že podle zjištění Intel Security 42 % dětí na Facebooku sdílelo svá telefonní čísla. Což je, popravdě řečeno, jedno z těch opravdu nepříjemných a zásadních zjištění.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.