Hlavní navigace

Dětské programy na Astře 19.2 a 23.5 st. východně

18. 4. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Autor: 115393
Mottem dnešních tematických kanálů by mohlo být „Kdo si hraje, nezlobí“. Protože v našem seriálu moc nemyslíme na děti, rozhodli jsme se to napravit a věnovat jim právě dnešní díl. Na mušku jsme si vzali Nickelodeon Germany, Super RTL a KI.KU. A protože nedávno, v prosinci, odstartoval v Česku dětský program JimJam, který sice není nekódovaný, ale získal si rychle velkou popularitu mezi diváky, věnujeme prostor i jemu. Nadále však zůstáváme víceméně na pozici 19.2 st. východně a jen příležitostně jsme si odskočili na Astru 1E.

Nickelodeon Deutschland

TV2 Nick logo

Nickelodeon Deutschland byl prvním dětským programem pro děti v Německu. Odstartoval 5. července 1995 ve 13:00 hodin z Düsseldorfu. Jeho vlastníkem je americký koncern Viacom a německá korporace Ravensburger TV. Když program startoval, byl dostupný pouze prostřednictvím družice DFS Kopernikus a v několika kabelových sítích. Se vzrůstající popularitou však přišlo také zařazení na satelit Astra. Od roku 1996 se dělil o svou pozici s německo-francouzským kulturním programem Arte. Na počátku vysílal Nickelodeon pouze 6 hodin denně, od října 1995 však vysílal už 14 hodin, a to konkrétně od šesti do dvaceti hodin.

Program Nickelodeon Deutschland se sestává především z vlastní produkce, tzv. Nicktoons a příběhů ze skutečného života. Kanál nabídnul také formát Auf Draht (Na drátě), což byl kontaktní interaktivní pořad pro děti, které si mohly zavolat do vysílání a prostřednictvím něj vyjádřit názor na určitou věc či sdělit vzkaz svým známým. Jeho součástí byli také různí hosté. V létě 1997 odstartoval další podobný pořad, ve kterém si děti mohly vyslovit své přání, a to opět prostřednictvím telefonu. Jmenoval se Wünsch dir deinen Freitag. Se spuštěním veřejnoprávního dětského kanálu KI.KA se však přestalo Nickelodeonu dařit a jeho vysílání muselo být dokonce v roce 1998 pozastaveno. V současné době vysílá na satelitu jeho verze Nickelodeon Germany a rakouská mutace Nick Austria.

Super RTL

TV2 Super RTL logo

Super RTL není úplně čistým dětským kanálem, protože ve večerních hodinách nabízí i rodinné filmy. Své vysílání zahájil 28. dubna 1995 a od roku 1998 si drží vedoucí postavení na trhu dětských kanálů v Německu v cílové skupině tři až třináct let. Stanici nevlastní jen RTL Group, ale na jejím provozu se podílí také koncern Walt Disney Company. Oba zde mají padesátiprocentní podíl. V roce 2006 měl program obrat 247,6 milionu euro. Kanál celou dobu používal stejné logo, změnil ho až letos 7. ledna.

Jak již bylo řečeno, program cílí hlavně na skupinu dětí ve věku od tří do třinácti let a v prime-timu, tedy večer, na 14 – 49. Od rána, což je 6:00 – 20:15, se vysílá výhradně pro děti. Vysílání Super RTL je zajímavé v tom, že je dělené do dvou rovin. První, Toggolino, je určena pro děti ve věku od tří do šesti let, druhá Toggo, na skupinu dětí ve věku šest až třináct let. Pro menší děti jsou určeny pořady Tomáš a jeho přátelé, Caillou, Bořek stavitel, Požárník Sam, Benjamínek květinka a další. První blok by se tak dal přirovnat k našemu JimJamu. Odpoledne a brzy večer následují „školácké“ série Disneys Kim Possible, Disneys Fillmore, SpongeBob a další.

KI.KA

TV2 KI.KA logo

Veřejnoprávní dětský kanál patřící pod ARD a ZDF zahájil vysílání 1. ledna 1997, od května 2000 je šířen jako KI.KA . Stejně jako Super RTL je i tento kanál orientovaný především na cílovou skupinu děti ve věku od tří do třinácti let. Do programu jsou zařazovány jak domácí, tak i zahraniční série. Ve vysílání se objevily např. seriály ze sedmdesátých i osmdesátých let, např. legendární Včelka Mája. Dalšími byly např. pohádky Astrid Lindgrenové (Pipi Dlouhá punčocha). Němci se nevyhýbali ani českým pohádkám. Byl to např. Pan Tau nebo Arabela. V poslední době se však objevují ve vysílání také premiéry. Programovému schématu se nevyhnuly ani Teletubbies.

JimJam

TV2 JimJam logo

JimJam je televizní stanice, která odstartovala v Česku poměrně nedávno, 3 prosince loňského roku, a je věnovaná dětem předškolního věku od 1 roku do 6 let. Všem zvídavým a hravým dětem přináší nejslavnější a nejoblíbenější dětské seriály a postavičky, jako jsou například Tomáš a přátelé, Bořek Stavitel, Požárník Sam nebo Barney a přátelé.

KL24

Program stanice JimJam je inspirován posledními světovými trendy v oblasti dětské televizní zábavy. Přináší skladbu dětských pořadů, pohádek a písniček, u kterých se děti pobaví, ale zároveň mohou poznávat okolní svět a rozvíjet svou osobnost. JimJam baví i vychovává. Podporuje dětskou fantazii a tvořivost, pomáhá rozvíjet pohybové i jazykové schopnosti. To vše ve společnosti oblíbených dětských hrdinů. Se stanicí JimJam mohou mít rodiče jistotu, že čas strávený sledováním televize je pro jejich děti přínosný a zároveň je i baví. Stanice jako jediná ze jmenovaných kanálů vysílá 24 hodin denně a je plně dabována do českého jazyka. Televizní stanici JimJam naladí kromě zákazníků CS Linku a SkyLinku také někteří lidé napojení na kabelové společnosti.

JimJam vysílá pestrou programovou skladbu složenou z celosvětově oblíbených animovaných pořadů, písniček a scének. Zábavu mají na starosti animovaní hrdinové, kteří se skamarádili již s miliony dětí po celém světě a získali si důvěru jejich rodičů. Kanál je tedy určen všem dětem ve věku od jednoho roku do šesti let. Vytváří prostředí, ve kterém se děti postupně učí novým věcem. Díky plnému českému dabingu včetně písniček se děti mohou se svými hrdiny ztotožnit a plně si užít kouzelné příběhy na obrazovce. JimJam byl poprvé spuštěn v roce 2006 na platformě Sky Italia a dnes ho naladí více než čtyři miliony domácností.

Sledujete se svými ratolestmi dětské kanály?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).