Hlavní navigace

Devátý Den D - Katalog chyb a druhé slzy, opět pro Okamuru

11. 3. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Další Den D přináší nejenom nové internetové projekty a dokonce sahá i po lokalizaci, ale také slzy. Opět pro Okamuru.

V tomto díle Dne D se o investice ucházejí

  • ModerníDoprava.cz – Petr Šmidrkal – 600 000 Kč za 20% – logistický internetový portál
  • Lokalizace pomocí GPS a SMS – Ján Fúzek – 850 000 Kč za 5% – Služba okolo GPS
  • RAX SKI – Tom Podešva – 1 000 000 Kč za 40% – Nový druh lyže
  • HELP – Fabio Jungmann Fiory – 3 000 000 Kč za 10% – Poradenství pro zadlužené

Tento večer byl, pro ty, co se chtějí učit základy investování nesmírně poučný, i když z diváckého hlediska ne tolik zábavný. Ve studiu jsme potkali rozhádané společníky, okopírované patenty, business plán v sektoru, kde konkurence není tvrdá ale smrtelná, dalšího technologického lepiče a nakonec sympatického bojovníka s větrnými mlýny.

Hledáte investora? Přemýšlíte o tom, že byste odstartovali svou vlastní společnost? Inspirací vám může být Den D, pořad vysílaný na České televizi. A my jsme požádali jednoho z porotců a zároveň investorů, démonického Michala Poplara Rostocka, aby nám Den D okomentoval a doplnil to, co jste viděli na obrazovce o to, co se stalo mezi tím. Předchozí díly komentářů najdete zde.

Pan Petr kombinoval odhodlání uspět s nedostatkem základní analýzy trhu. Začít podnikat na trhu, kde marže jsou menší než ňadra korejské ženy, kde je konkurence, která když vás nesní k snídani, tak si vás dá k obědu a kde neplacení faktur je téměř národním sportem, investory odradí v absolutní většině případů. Navíc, pan Petr ani neměl moc ponětí o tom, kdo jeho konkurence vlastně je a tím pádem ani, jak se od ní odlišit.

Čím zaujal, bylo nadšení a drive. To však nestačilo.

Přeskok do března 2011 a návštěva jeho webu ukazuje, že přece jen dodatečně svůj domácí úkol udělal a obchoduje s informacemi v dopravě na základě upraveného business modelu. Moderní doprava může být skromný začátek velké firmy, ale tak za cca 20 let a to už my investoři budeme v důchodu. 

Pan Ján s lokalizací pomocí GPS a SMS nás nepřesvědčil, protože jeho služba nebyla, stručně řečeno dostatečně odlišitelná od podobných služeb, a navíc nebyl ani nějak extra připraven. Než začnete podnikat, stojí za to si analyzovat mimo jiné konkurenci (velká, silná, bohatá), bariéry vstupu (nízké), úroveň technologické inovace (velice nízká), kvalitu managementu v projektu (téměř neexistující), dynamiku a velikost trhu (neznámá), škálovatelnost projektu a jeho exportovatelnost (mizivá). Podtrženo, sečteno, nula od nuly pojde. 

Pan Tomáš se svým novým typem lyží byl tak trochu flashback do druhé řady. Jeho bývalý kolega prezentoval produkt v řadě druhé a nepřesvědčil nás svojí nepřipraveností a tím, že měl omezenou regionální prodejní licenci. Pan Tomáš se zdál býti skutečným dealem, věděl, o čem mluví, byl autorem patentu a viditelně uměl prodávat.

Vývoj diskusí po nabídce na kameru byl ale tristnější. V retrospektivě, pan Tomáš neuměl následující: dohodnout se se svým kolegou, řešit problémy a konflikty. Brzo po natáčení se se mnou spojil jeho exkolega a sdělil mi, že duševní práva k lyži jsou předmětem soudního sporu, on sám založil firmu, která panu Tomášovi přímo konkuruje a ani reference od dodavatelů na pana Tomáše nebyly zrovna vrcholem nadšení.

Termín „soudní spor“ byl slyšet často. Pan Tomáš od nás aktivně vtahoval do svého sporu a očekával, že budeme automaticky na jeho straně. Chyba lávky. Investoři se festivalům negativní energie vyhýbají jako vyléčený alkoholik rumu. Obvykle mají dost projektů, kde řeší problémy růstu a dělají jim větší radost. Zajímavý produkt, zničený amatérismem autorů…

Začátek prezentace pana Fabia k projektu poradenství pro zadlužené byl poněkud mystický. Chvíli nám trvalo, než jsme pochopili, co chce s penězi dělat a jemu trvalo téměř celou prezentaci nám sdělit, že projekt je velice pravděpodobně neziskový a jeho primární ambicí je pomáhat lidem, co neumí počítat a neuvědomují si, že počítat neumí.

cif - debata 2

Numerický analfabetismus je sociální problém. Lidé, co si berou půjčky aniž by si spočítali, že je patrně zničí, mi občas připomínají přísloví a perlách a oněch hospodářských zvířatech, jejichž vepřové kotlety si občas rád dám k obědu.

Bohužel, podobně jako hlad v Africe, řešení těchto problémů je především v rukách těch, kteří se do nich sami dostali, a jakákoliv externí pomoc vede obvykle k větší závislosti těch, kterým se pomáhá. Co jsme obdivovali bylo odhodlání a zápal, s jakým pan Fabio na svém projektu pracuje, a pokud někoho zaujal, jsem si jist, že pomoc podobně zapálených lidí rád přivítá. Business to ale nebyl, a proto jsme mu popřáli hodně štěstí a držíme mu palce v boji s větrnými mlýny.

Komu byste svěřili svou investici v S03E09 Dne D? (můžete zvolit více možností)

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).