Hlavní navigace

Devátý Den D - Katalog chyb a druhé slzy, opět pro Okamuru

Další Den D přináší nejenom nové internetové projekty a dokonce sahá i po lokalizaci, ale také slzy. Opět pro Okamuru.

Doba čtení: 4 minuty

V tomto díle Dne D se o investice ucházejí

  • ModerníDoprava.cz – Petr Šmidrkal – 600 000 Kč za 20% – logistický internetový portál
  • Lokalizace pomocí GPS a SMS – Ján Fúzek – 850 000 Kč za 5% – Služba okolo GPS
  • RAX SKI – Tom Podešva – 1 000 000 Kč za 40% – Nový druh lyže
  • HELP – Fabio Jungmann Fiory – 3 000 000 Kč za 10% – Poradenství pro zadlužené

Tento večer byl, pro ty, co se chtějí učit základy investování nesmírně poučný, i když z diváckého hlediska ne tolik zábavný. Ve studiu jsme potkali rozhádané společníky, okopírované patenty, business plán v sektoru, kde konkurence není tvrdá ale smrtelná, dalšího technologického lepiče a nakonec sympatického bojovníka s větrnými mlýny.

Hledáte investora? Přemýšlíte o tom, že byste odstartovali svou vlastní společnost? Inspirací vám může být Den D, pořad vysílaný na České televizi. A my jsme požádali jednoho z porotců a zároveň investorů, démonického Michala Poplara Rostocka, aby nám Den D okomentoval a doplnil to, co jste viděli na obrazovce o to, co se stalo mezi tím. Předchozí díly komentářů najdete zde.

Pan Petr kombinoval odhodlání uspět s nedostatkem základní analýzy trhu. Začít podnikat na trhu, kde marže jsou menší než ňadra korejské ženy, kde je konkurence, která když vás nesní k snídani, tak si vás dá k obědu a kde neplacení faktur je téměř národním sportem, investory odradí v absolutní většině případů. Navíc, pan Petr ani neměl moc ponětí o tom, kdo jeho konkurence vlastně je a tím pádem ani, jak se od ní odlišit.

Čím zaujal, bylo nadšení a drive. To však nestačilo.

Přeskok do března 2011 a návštěva jeho webu ukazuje, že přece jen dodatečně svůj domácí úkol udělal a obchoduje s informacemi v dopravě na základě upraveného business modelu. Moderní doprava může být skromný začátek velké firmy, ale tak za cca 20 let a to už my investoři budeme v důchodu. 

Pan Ján s lokalizací pomocí GPS a SMS nás nepřesvědčil, protože jeho služba nebyla, stručně řečeno dostatečně odlišitelná od podobných služeb, a navíc nebyl ani nějak extra připraven. Než začnete podnikat, stojí za to si analyzovat mimo jiné konkurenci (velká, silná, bohatá), bariéry vstupu (nízké), úroveň technologické inovace (velice nízká), kvalitu managementu v projektu (téměř neexistující), dynamiku a velikost trhu (neznámá), škálovatelnost projektu a jeho exportovatelnost (mizivá). Podtrženo, sečteno, nula od nuly pojde. 

Pan Tomáš se svým novým typem lyží byl tak trochu flashback do druhé řady. Jeho bývalý kolega prezentoval produkt v řadě druhé a nepřesvědčil nás svojí nepřipraveností a tím, že měl omezenou regionální prodejní licenci. Pan Tomáš se zdál býti skutečným dealem, věděl, o čem mluví, byl autorem patentu a viditelně uměl prodávat.

Vývoj diskusí po nabídce na kameru byl ale tristnější. V retrospektivě, pan Tomáš neuměl následující: dohodnout se se svým kolegou, řešit problémy a konflikty. Brzo po natáčení se se mnou spojil jeho exkolega a sdělil mi, že duševní práva k lyži jsou předmětem soudního sporu, on sám založil firmu, která panu Tomášovi přímo konkuruje a ani reference od dodavatelů na pana Tomáše nebyly zrovna vrcholem nadšení.

Termín „soudní spor“ byl slyšet často. Pan Tomáš od nás aktivně vtahoval do svého sporu a očekával, že budeme automaticky na jeho straně. Chyba lávky. Investoři se festivalům negativní energie vyhýbají jako vyléčený alkoholik rumu. Obvykle mají dost projektů, kde řeší problémy růstu a dělají jim větší radost. Zajímavý produkt, zničený amatérismem autorů…

Začátek prezentace pana Fabia k projektu poradenství pro zadlužené byl poněkud mystický. Chvíli nám trvalo, než jsme pochopili, co chce s penězi dělat a jemu trvalo téměř celou prezentaci nám sdělit, že projekt je velice pravděpodobně neziskový a jeho primární ambicí je pomáhat lidem, co neumí počítat a neuvědomují si, že počítat neumí.

Content 2018 tip Kajnar

Numerický analfabetismus je sociální problém. Lidé, co si berou půjčky aniž by si spočítali, že je patrně zničí, mi občas připomínají přísloví a perlách a oněch hospodářských zvířatech, jejichž vepřové kotlety si občas rád dám k obědu.

Bohužel, podobně jako hlad v Africe, řešení těchto problémů je především v rukách těch, kteří se do nich sami dostali, a jakákoliv externí pomoc vede obvykle k větší závislosti těch, kterým se pomáhá. Co jsme obdivovali bylo odhodlání a zápal, s jakým pan Fabio na svém projektu pracuje, a pokud někoho zaujal, jsem si jist, že pomoc podobně zapálených lidí rád přivítá. Business to ale nebyl, a proto jsme mu popřáli hodně štěstí a držíme mu palce v boji s větrnými mlýny.

Anketa

Komu byste svěřili svou investici v S03E09 Dne D? (můžete zvolit více možností)

Našli jste v článku chybu?