Hlavní navigace

Devět vydavatelů hrozí ruské sociální síti Vkontakte žalobou kvůli sdílení hudby

30. 12. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Šest tisícovek nelegálních skladeb a změny zákonů v Rusku by měly být důvodem k připravované žalobě hudebních vydavatelství na největší ruskou sociální síť.

Vkontakte je největší ruská sociální síť, kterou v Rusku nedokázal předehnat ani Facebook. Řadu let je také skvělým místem pro bujné pirátské sdílení hudby i filmů. Devíti hudebním vydavatelstvím ale prý došla trpělivost a na Vkontakte se chystá žaloba. EMI, Sony či Warnerům se aktuálně nelíbí, že Vkontakte nezákonně šíří na šest tisícovek skladeb.

Žaloba prý bude podána po svátcích, ale v tomto případě je samozřejmě nutné brát v úvahu i to, že může jít o klasickou zastrašovací taktiku. Zejména pokud informace o žalobě přináší tamní Národní federace hudebního průmyslu, která zároveň říká, že se doposud jen snažila působit na stát, firmy i internetový průmysl, ale v příštím roce bude podstatně agresivnější.

V Rusku se chystají změny legislativy týkající se pirátství – doposud zákon požadoval pouze blokování nezákonně šířených videí, ale novější podoba by se měla týkat i hudby. Včetně toho, že by pro držitele práv mělo být snazší získat informace o těch, kdo nelegální díla na Internetu šíří. Případné nedodržování požadavků na zablokování nelegálně šířeného obsahu může pro poskytovatele služby (v tomto případě například Vkontakte) znamenat, že bude přístup k jeho službám blokování na úrovni poskytovatelů připojení k Internetu.

Ruská Národní federace hudebního průmyslu se dlouhodobě snaží z Vkontakte získat peníze, ať už tím, že bude vybírat od uživatelů peníze za přístup k hudbě či filmům, nebo platit dohodnuté licenční poplatky. Argumentuje klasicky tím, že Vkontakte na nelegálně šířeném obsahu profituje prodejem reklamy zobrazované vedle takovéhoto obsahu.

UXD

Vkontakte zdaleka nelegálně šířený obsah neignoruje, letos v červnu služba odstranila zhruba sedm tisíc nelegálně šířených hudebních nahrávek a v září podepsala smlouvu s britskou společností Muso, která umožňuje sledovat a odstraňovat nelegálně šířenou hudbu.

Zdroj: Sony, EMI, Warner и другие правообладатели готовят иски к «ВКонтакте» 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.