Hlavní navigace

Devět vydavatelů hrozí ruské sociální síti Vkontakte žalobou kvůli sdílení hudby

Daniel Dočekal

Šest tisícovek nelegálních skladeb a změny zákonů v Rusku by měly být důvodem k připravované žalobě hudebních vydavatelství na největší ruskou sociální síť.

Doba čtení: 1 minuta

Vkontakte je největší ruská sociální síť, kterou v Rusku nedokázal předehnat ani Facebook. Řadu let je také skvělým místem pro bujné pirátské sdílení hudby i filmů. Devíti hudebním vydavatelstvím ale prý došla trpělivost a na Vkontakte se chystá žaloba. EMI, Sony či Warnerům se aktuálně nelíbí, že Vkontakte nezákonně šíří na šest tisícovek skladeb.

Žaloba prý bude podána po svátcích, ale v tomto případě je samozřejmě nutné brát v úvahu i to, že může jít o klasickou zastrašovací taktiku. Zejména pokud informace o žalobě přináší tamní Národní federace hudebního průmyslu, která zároveň říká, že se doposud jen snažila působit na stát, firmy i internetový průmysl, ale v příštím roce bude podstatně agresivnější.

V Rusku se chystají změny legislativy týkající se pirátství – doposud zákon požadoval pouze blokování nezákonně šířených videí, ale novější podoba by se měla týkat i hudby. Včetně toho, že by pro držitele práv mělo být snazší získat informace o těch, kdo nelegální díla na Internetu šíří. Případné nedodržování požadavků na zablokování nelegálně šířeného obsahu může pro poskytovatele služby (v tomto případě například Vkontakte) znamenat, že bude přístup k jeho službám blokování na úrovni poskytovatelů připojení k Internetu.

Ruská Národní federace hudebního průmyslu se dlouhodobě snaží z Vkontakte získat peníze, ať už tím, že bude vybírat od uživatelů peníze za přístup k hudbě či filmům, nebo platit dohodnuté licenční poplatky. Argumentuje klasicky tím, že Vkontakte na nelegálně šířeném obsahu profituje prodejem reklamy zobrazované vedle takovéhoto obsahu.

KL18_hlasování

Vkontakte zdaleka nelegálně šířený obsah neignoruje, letos v červnu služba odstranila zhruba sedm tisíc nelegálně šířených hudebních nahrávek a v září podepsala smlouvu s britskou společností Muso, která umožňuje sledovat a odstraňovat nelegálně šířenou hudbu.

Zdroj: Sony, EMI, Warner и другие правообладатели готовят иски к «ВКонтакте» 

Našli jste v článku chybu?