Hlavní navigace

DI-Way IRD-7111HD: satelitní přijímač Skylink ready s externím napájením

26. 9. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Jde o přijímač střední třídy, který má všechny základní funkce, jež jsou u ekonomické verze přijímačů obvyklé. Je vhodný pro sledování FTA programů i použití přístupové karty, například Skylinku.

Přijímač se vyrábí v černé barvě. Jeho základem je výkonný hojně využívaný procesor STi 7111. Díky externímu napájení 12 V/2,5 A je vhodný i pro použití při kempinku, v kamionech, apod. Provoz v domácnosti umožní externí AC/DC napájecí zdroj, který je součástí dodávky. Díky tomuto uspořádání a velkému vnitřnímu prostoru nedochází k přehřívání přijímače, což by mělo zaručit jeho bezproblémovou dlouhou životnost. Je plně kompatibilní s MPEG-2, MPEG-4/AVC HD/H 264 standardem. Jeho rozměry jsou: 280×200×48mm.

Přední panel 

Na předním panelu odleva se nachází tři tlačítka situovaná do písmene C. Tlačítko vlevo je pro přepínání StandBy, zapnuto/vypnuto. Následují pod sebou dvě tlačítka pro pohyb v menu. Uprostřed panelu je čtyřmístný zelený numerický display, zobrazující číslo kanálů, ve StandBy se zobrazuje čas (hodiny a minuty). Je zde také čidlo dálkového ovládání. Dále vpravo najdeme jeden port USB 2.0 pro připojení externího HDD, nebo USB flash (max. 500mA, v manuálu se však připouští až 1A!). Následují dvě šachty pro přístupové karty IRDETO. Funkční je však pouze spodní šachta, horní je zaslepená. Kartu vkládáme čipem dopředu a dolů.

Zadní panel

Zadní panel je odleva osazen těmito porty: 2 x F konektory LNB IN/LNB OUT, následuje analogový SCART, S/PDIF – audio digitální optický výstup (pozor!, v manuálu je chybně uveden tento port jako Ethernet), HDMI port 1.3a pro připojení televizního přijímače a RS-232C. Zcela vpravo je již pouze jack pro připojení externího napáječe.

Dálkové ovládání

Ergonomický dálkový ovladač klasické velikosti je vyroben v černé barvě. Popis tlačítek a jejich rozmístění je srozumitelné. Odezva na povely dálkového ovladače je pod jednu vteřinu. Tlačítko OPTION není využito. 

Napáječ 12 V/2,5 A

Černý externí napáječ přijímače je vybaven dostatečně dlouhým kabelem (140 cm), a proto vám nebude překážet při provozu. Zásuvka napáječe je pootočena o 90 stupňů, jak bývá obvyklé, to umožňuje zapnout napáječ do síťové lišty, kde mezi zásuvkami nebývá moc místa. Pro napájení přijímače například z autobaterie je třeba dokoupit příslušný kabel.

Instalace

Přijímač má plnou lokalizaci, české i slovenské menu, EPG a teletext s možností dalších jazyků. Instalace je klasická a je zřejmá z obrázků níže. Upozornil bych pouze na funkci HDMI link pro automatické zapnutí a vypnutí TV souběžně s přijímačem (s podporou CEC u TV). Přijímač je schopen uložit až 6000 radiových a satelitních kanálů.

Výstupní rozlišení obrazu: 576i, 576p, 720p, 1080i, max. 1920x1080p pomocí HDMI

Výstupní rozlišení obrazu: 576i, 576p, 720p, 1080i, max. 1920×1080p pomocí HDMI

Ze seznamu si vybereme požadovaný satelit s uloženými TP, zvolíme typ našeho LNB a případně nastavíme DiSEqC.

Ze seznamu si vybereme požadovaný satelit s uloženými TP, zvolíme typ našeho LNB a případně nastavíme DiSEqC.

Přijímač pochopitelně umožňuje i přehrávání multimediálních souborů.

Přijímač pochopitelně umožňuje i přehrávání multimediálních souborů.

Programy si pochopitelně můžete třídit do oblíbených skupin

Programy si pochopitelně můžete třídit do oblíbených skupin

Třídění do oblíbených skupin

Třídění do oblíbených skupin

V menu Irdeto je umístěna i aktualizace software přijímače. Pokud je k dispozici nový software, bude řádek OTA aktivní.

V menu Irdeto je umístěna i aktualizace software přijímače. Pokud je k dispozici nový software, bude řádek OTA aktivní.

Sedmidenní programový průvodce EPG jehož prostřednictvím si můžete zobrazit nejen programy a jejich podrobný popis, ale také programovat nahrávání zvolených pořadů.

Sedmidenní programový průvodce EPG jehož prostřednictvím si můžete zobrazit nejen programy a jejich podrobný popis, ale také programovat nahrávání zvolených pořadů.

EPG si můžete přepnout do režimu časové programové tabulky zvoleného programu na celý den a pohybovat se do dalších dnů.

EPG si můžete přepnout do režimu časové programové tabulky zvoleného programu na celý den a pohybovat se do dalších dnů.

Přijímač nahrává na externí úložiště formátovaným souborovým systémem FAT 32. Nahrávky jsou ukládány na disk s příponou *.TRP. Přesto nelze tyto soubory přehrávat mimo přijímač. Přijímač si na disk ukládá i další pomocné soubory o nahrávce. Během nahrávání lze sledovat jeden program ze stejné vysílací frekvence (TP). Player přijímače přehraje vaše nahrávky z USB disků. Podporuje MP3 audio nahrávky a JPEG fotografie. Jsou také podporovány video soubory (Xvid, Divx, AVI, MKV, WMA, MPEG-4, TS. a další). Funkce TimeShift je k dispozici po zmáčknutí tlačítka „přetáčení“ na dálkovém ovládání.

Ucelený podrobný přehled všech parametrů, které by vás mohli zajímat se zobrazují v tomto okně.

Ucelený podrobný přehled všech parametrů, které by vás mohly zajímat, se zobrazují v tomto okně.

Informační okno zobrazíte tlačítkem (i). Zde naleznete informace o předvolbě, název stanice, datum, nebo rozlišení, které je dostupné: 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p. Další řádek obsahuje informace o začátku a konci sledovaného pořadu s jeho zkráceným názvem. Další řádek zobrazí název satelitu a jeho polohu, kmitočet muxu se základnímu údaji včetně polarizace. Poslední řádek obsahuje ikony, které jsou zvýrazněny pouze v případě, že je služba poskytována. Posledním údajem jsou dva grafy s údaji o síle a kvalitě signálu v procentech.

Pokud stisknete tlačítko (i) ještě jednou, zobrazíte podrobný popis právě sledovaného pořadu. Zeleným tlačítkem zobrazíte popis následujícího pořadu a žlutým tlačítkem více detailů.

Mozaikový náhled na více stanic, tak jak je máme uloženy za sebou iniciujeme tlačítkem MOSAIC.

Mozaikový náhled na více stanic, tak jak je máme uloženy za sebou, iniciujeme tlačítkem MOSAIC.

Teletext se zobrazuje ve zmenšeném okně na popředí programu ve dvou režimech průhlednosti.

Teletext se zobrazuje ve zmenšeném okně na popředí programu ve dvou režimech průhlednosti.

Aktualizace softwaru je možná pomocí OTA, nebo aktuálním firmware uloženém na USB disku. Aktualizaci settingu je také možné uskutečnit přes USB, nebo automaticky dynamickou aktualizací kanálů. Na disk si můžete také uložit zálohu všech těchto nastavení pro případné opravy. 

Závěr

Di-Way IRD-7111HD je přijímač střední třídy, má všechny základní funkce, které jsou u ekonomické verze přijímačů obvyklé. Přivítají jej zájemci, kteří sledují FTA programy a dále ti, kteří vlastní přístupovou kartu některého z našich poskytovatelů. Škoda je, že přijímač disponuje jen jedním rozhraním pro přístupovou kartu.

Ocenil bych obraz na SD i HD programech, který je vynikající. Výborně funguje i nahrávání programů na externí disky včetně TimeShift. Slušná je podpora přehrávání různých video formátů, MP3 i JPEG fotografií. Umožňuje také hrát tři uložené hry (Tetris, Reversi a Sokoban). V pohotovostním stavu přijímač odebírá méně než 1W, při plném výkonu maximálně 30W.

Balení obsahuje:

• Přijímač DI-WAY IRD-7111HD
• Napáječ (100–240V~/50–60Hz/0,8A) (12V/3A)
• Dálkové ovládání
• HDMI kabel 1,2m.
• 2× AAA baterie
• Stručný český manuál s ilustracemi

Foto a screenshoty autor s použitím tří firemních fotografií

Přijímač k testu zapůjčila firma IPON s.r.o. se sídlem v Rokycanech
e-mail: info@tvdigitalne.cz
Web přijímače ZIRCON SHD 777: http://www.tvdigitalne.cz/di-way-ird-7111hd.html

MM socky3

Orientační cena přijímače: 2490 Kč včetně DPH

Soft, manuály, fotografie atd: http://goo.gl/hHqOK

Jaký satelitní přijímač vám vyhovuje?

Autor článku

Externí spolupracovník DigiZone se specializací na satelitní a terestrické vysílání, dálkový příjem televize i VKV rozhlasu a přítel elektroniky.