Hlavní navigace

Diakritika u českých domén? Rozhodne mínění veřejnosti

17. 8. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

O zavedení či nezavedení podpory diakritiky u domén s koncovkou .cz se bude rozhodovat na základě průzkumu mínění veřejnosti. Opětovně to potvrdil Ondřej Filip, ředitel sdružení CZ.NIC, které je správcem české top-level domény. Rozhodnou o tom uživatelé v pravidelných průzkumech. Tedy za předpokladu, že nepřijde nějaká zásadní technologická novinka, která by úplně změnila situaci uvedl Ondřej Filip v rozhovoru pro Root.cz. Předchozí průzkumy ukázaly, že si česká veřejnost zavedení podpory…

O zavedení či nezavedení podpory diakritiky u domén s koncovkou .cz se bude rozhodovat na základě průzkumu mínění veřejnosti. Opětovně to potvrdil Ondřej Filip, ředitel sdružení CZ.NIC, které je správcem české top-level domény. Rozhodnou o tom uživatelé v pravidelných průzkumech. Tedy za předpokladu, že nepřijde nějaká zásadní technologická novinka, která by úplně změnila situaci uvedl Ondřej Filip v rozhovoru pro Root.cz. Předchozí průzkumy ukázaly, že si česká veřejnost zavedení podpory diakritiky spíše nepřeje.

cif-tip-firmy

CZ.NIC však bude v průzkumech průběžně pokračovat. Pokud by trend byl dlouhodobě klesající a zájem o IDN by i nadále zcela zřetelně klesal, pak se samozřejmě můžeme rozhodnout to ukončit a nevyhazovat peníze za zbytečné průzkumy. V dohledné době ale máme v plánu je zachovat, protože se během nich ptáme i na další názory, které nesouvisejí s IDN, uvedl ředitel sdružení CZ.NIC.

Jednotní prý nejsou v otázce IDN ani registrátoři. Jsou registrátoři, kteří dlouhodobě IDN podporují a na každém našem společném jednání otevřou otázku jeho spuštění. Jsou ale i registrátoři, kteří jsou proti, uvedl Ondřej Filip. Podle něj registrátoři prý chápou praktické problémy a navíc není registrace domén vždy jejich hlavním byznysem, ale pouze doplňkem k webhostingovým službám. Otázkou zůstává, jestli jim IDN vygeneruje i nový obsah a oni si myslí, že nevygeneruje. Většina z nich si myslí, že jim to prostě za tu námahu nestojí, tvrdí Ondřej Filip.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.