Hlavní navigace

Exkluzivně: Dial Telecom koupí část společnosti Master Internet

19. 1. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Master Internet a Dial Telecom Autor: 21971
Divizi velkoprodeje společnosti Master Internet odkoupí Dial Telecom. Zatímco Dial odstraní z trhu nepříjemného protihráče a posílí svou síť, Master se finančně zajistí na svůj hlavní business, tedy poskytování hostingových služeb. Tak začíná letošní akviziční rok.

Jednání o prodeji části Master Internetu se táhnou již několik týdnů a jak nám potvrdily obvykle dobře informované zdroje z obou společností, dohoda již byla dojednána a čeká se na výsledky auditu. Ten by měl potvrdit finální cenu, ale dá se předpokládat, že ta nakonec veřejně oznámena nebude. Na oficiální potvrzení dohody se čeká.

Dial Telecom kupuje především síť a síťové technologie Master Internetu, tedy IP tranzit, konektivitu a okruhy. Brněnská společnost vybudovala síť pro propojení jednotlivých regionů a s ohledem na to, že své hlavní působiště má v Brně a potřebuje propojit svá datová centra v Praze a v Brně. Jak zhruba síť vypadá, je vidět na mapce, nutno podotknout, že všechny přenosové trasy jsou pronajaté, řada z nich dokonce od Dial Telecomu, například Jihlava – Hradec Králové nebo Most – Chomutov.

Master Internet mapa sítě

Schéma sítě Master Internet. Zdroj: Master Internet.

Druhou částí dohody má být převzetí klientů telekomunikačních služeb, Master Internet si ponechá klienty využívající jeho datacentra, tedy serverhosting, housing, pronájem racků a další s tím související služby.

Schéma sítě Dial Telecomu

Schéma sítě Dial Telecom. Zdroj: Dial Telecom.

Zhruba v tomto rozložení sil můžeme spatřovat samotnou podstatu dohody. Master Internet si sice pronajal rozsáhlou síť, ale dlouhodobě ji nebyl schopen efektivně zobchodovat. Na trhu prodával služby pod cenou, protože se mu vyplácelo alespoň trochu umořovat náklady za pronájem sítě, ale také se vystavoval nebezpečí, že nasmlouvané spoje mu budou vypovězeny nebo zvýšeny ceny od jeho dodavatelů, kteří jsou v poskytování konektivity zároveň jeho konkurenti a kterým se jistě nelíbilo, že Master Internet na trhu podrážel jejich ceny.

K tomu připočítejme zprávy o pozdním placení poplatků propojovacímu centru NIX, které nakonec vedlo k odpojení Master Internetu od NIXu, a můžeme se oprávněně domnívat, že rozhodnutí odprodat divizi velkoprodeje bylo zralé rozhodnutí na obou stranách. Master Internet se zbavil něčeho, v čem dlouhodobě nebyl dobrý, Dial Telecom uklidil z trhu konkurenta podsekávajícího ceny a navíc si uvolnil přenosové kapacity, jichž se pomalu začíná nedostávat. A jen tak mimochodem přišel k nějakým klientům navíc za cenu, kterou si mohl dovolit zaplatit. Dial tak posiluje svoji pozici jedné z největších telekomunikačních společností na českém trhu, tu před rokem zvýraznil akvizicí Volného.

MMF24

Přehled obratu společnosti Master Internet
Obrat
Rok Obrat *
2004 11,2
2005 16,4
2006 25
2007 45,4
2008 57,3

* v mil. Kč. Zdroj: Finanční výkazy Master Internet

Master Internet byl založen v roce 1996 a jeho majitelem je Petr Vošmera. Od webhostingu v zahraničí přes poskytování služeb pro lokální ISP se postupně vypracovala na uznávaného hráče na poli hostingových, housingových a telekomunikačních služeb. Je provozovatelem datacenter v Praze a v Brně o celkové ploše přesahující 1000 m2. Mimo jiné připojuje i servery společnosti Internet Info.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).