Hlavní navigace

Rozhlasová diginovela jde zpátky do výboru, padl návrh ji zamítnout

27. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
27. 3. 2009

S návrhem zamítnout současné znění tzv. diginovely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, která by měla umožnit prodloužení licencí současných vysílatelů až do roku 2025, přišel dnes komunistický poslanec Vladimír Koníček. Jeho kolegové předlohu nezamítli, ale vrátili ji kulturnímu výboru k novému projednání.

ČTĚTE DÁLE: Michal Zelenka: Rozhlasovou diginovelu jsme upravili podle připomínek vlády

Jak píše server Česká média, osud rozhlasové digitální novely zatím není jasný. Dnes se očekávalo, že poslanci propustí diginovelu iniciovanou soukromými rozhlasovými vysílateli k závěrečnému hlasování. „Přesto, že garanční, kulturní výbor i mediální komise novelu doporučily ke schválení, navrhla Ivana Levá z KSČM poslaneckou předlohu vrátit k novému projednání do výboru. Pro její návrh hlasovali 83 poslanci, tedy přesně tolik, jak bylo k prosazení návrhu potřeba,“ píše server.

UXD

Předkladatel Petr Pleva doplnil předlohu o dva pozměňovací návrhy, zejména šlo o stanovení lhůty pro platnost kompenzačních licencí současných rozhlasových vysílatelů za to, že dobrovolně přejdou na digitální vysílání. Jejich současné licence by tak platily do roku 2025. Diginovela měla umožnit i regionální odpojování programu celoplošných stanic. S tím nesouhlasí Plevův kolega z ODS, poslanec Jaroslav Plachý. Ten upozornil, že umožnění regionálního odpojování celoplošných stanic může narušit podmínky hospodářské soutěže a postupně likvidovat regionální vysílání. „Demokracie stojí a padá se svobodou médií. Svoboda médií zase stojí a padá s pluralitou nabídky. Likvidujeme kus demokracie v České republice,“ řekl doslova.

K TÉMATU: Jiří Hrabák: Rozhlasová diginovela prospěje všem, i menším rádiím