Hlavní navigace

Digitalizace rádií prý vzbuzuje přehnaná očekávání

20. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
20. 3. 2009

Digitalizace rádií není zatím u nás ani ve hrubých obrysech. Očekávání jsou ale značná – zejména posluchači a potenciální provozovatelé, kteří jsou teď mimo rozhlasový trh, vkládají do digitalizace značné naděje, konstatuje v dnešní analýze server RadioTV.cz a ptá se, zda se vyplatí investovat v budoucnu do něčeho, co se nevyplácí dnes?

Úplná liberalizace rozhlasového trhu v České republice se očekává až po roku 2020. Opomíjí se ale fakt, že rádia mohou digitálně vysílat už nyní, a to prostřednictvím několika platforem (kabelový FM analog, DVB-C, IPTV, DVB-S nebo DVB-T). Přesto se do této první fáze digitálního audia provozovatelé nehrnou. Proč je tomu tak?“ Server konstatuje, že za to může především přílišný konzervativizmus českého posluchače i fakt, že v ČR funguje poměrně značně rozvinutý trh FM stanic, který běžnému posluchači a zadavateli reklamy postačuje.

UXD

ROZHOVORY K TÉMATU:
Michal Zelenka: Rádia nezabetonují trh na věky, digitál přinese konkurenci
Jiří Hrabák: Rozhlasová diginovela prospěje všem, i menším rádiím
 

Šéfredaktor serveru RadioTV Martin Šinkovský neočekává, že by digitální rozhlasové vysílání výrazně změnilo zvyklosti českého posluchače. Jedinou výhodu terestrického příjmu vůči jiným platformám vidí v mobilitě. „Jedinou výhodou terestrického přijmu bude možnost poslechu v dopravních prostředcích. Jenže, to je možné již dnes také u neterestrických platforem. Pokud cestujete autobusem, můžete se připojit na wifi, nebo využít jiné formy mobilního připojení. A poslech rádií nebo sledování televize v mobilu přes datové sítě zatím není moc rozšířené, ale je to jen otázkou času,“ dodává.