Jake drobne? Plati normalne DPH, na kterou mame narok a neplati dan z prijmu, na kterou narok nemame.
Krom toho motas dan z prijmu, ktera se plati ze zisku, s digitalni dani, ktera se plati z obratu. Pak ti z toho vychazi gulas. Ale podobne myslim, ze 'narovnava' i Schillerova s Babisem. Proste si reknou o kolik by se jim libilo nekoho odrbat a tomu uz potom jenom prizpusobi retoriku.
Naprosto jednoznačně narovnávání diskriminačního prostředí, které zde vzniká vůči tuzemským firmám, které musejí platit 15% daň z přijmu!
Opravdu mi přijde jako zcela absurdní, že firmy které zde mají stamilionové zisky zde na daních odvádějí maximálně nějaké drobné, ale dost často vůbec a proto považuji za velmi důležité takovouto praxi změnit. Mimo jiné už jen pro dost často velmi bezohledné chování těchto společností vůči svým uživatelům, kupčení s jejich osobními údaji a nemalý vliv na potlačování svobody slova.
A upřímně, ono mi i těch 7 % přijde v podstatě docela málo. Možná by stálo za zvážení, že jestli by výše digitální daně neměla být stejná jako daň z příjmu firem co nabízejí podobné služby v tuzemsku, tedy pokud se nemýlím tak 15 %.
Pokud jde o zavedení té daně, je mi jasné, že pokud EU se v tomto ohledu nezastane svých členských států které tuto daň zavedly, USA pravděpodobně povede proti státům které tuto daň zavedly velmi agresivní obchodní válku. A malý stát jako my nemá proti nim moc šanci se bránit. EU podle mě má morální povinnost v tomto ohledu bránit své členy - nakonec to její hlavní úkol a důvod její existence. Ale bohužel EU na svoje povinnosti čím dál tím více kašle a postupně se transformuje z obchodního společenství na ideologický a hlavně silně mocenský útvar, jehož cílem už dávno není členské státy podporovat v obchodních vztazích, ale místo toho ovládat a v případě potřeby i zlomit.
Mám na tohle vyhraněný názor že daň by se měla platit v místě kde vzniká zisk. To díky stávajícím zákonům poněkud neplatí pro velké tech firmy z USA a ti pak toho obratně využívají. Cílem je narovnat tento neduh nic víc bych za tím nehledal. Důvod proč tento zákon vznikl bych hledal v alibistickém přístupu USA na poli WTO, kde zdržují přijmutí zákona o celoplošné jednotné digitální dani. Chápu pak přístup jednotlivých zemí kterých se to týká že si řekli "*uck it" a zavedli si vlastní daň protože tohle tlachání na poli WTO nikam nevedlo.
--
Pokud mě paměť neklame tak stejně tahle daň má být jen dočasná (2024/2025?) pak by měl být už hotový daňový rámec od WTO.
To platilo tak možná v době před digitální. Na sídlo změnu sídla stačí obrazně řečeno jedno kliknutí a v zemi síla musí být tak maximálně poštovní schránka, reálně zázemí může být (a často je) jinde. Velcí digitální hráči si stát sídla vybírají hlavně podle kritéria nejsnadnější daňové optimalizace, v čemž v rámci EU Irsko opravdu exceluje.
Reálně to opravdu znevýhodňuje místní hráče (třeba Seznam) oproti těm nadnárodním (třeba Google). Má být opravdu Seznam businessově znevýhodněn oproti Googlu jenom proto, že chce platit daně u nás (ano, i Seznam by si mohl sídlo papírově přenést do Irska a nezaplatit u nás na dani z příjmu ani korunu)?
Zajímavé je, že se má narovnávat jen digitální prostředí. Vždyť přeci ten samý problém, kdy sídlo firmy je jinde než výrobní závod je i v reálném světě. Snadno pak má Praha největší výnosy na daních, když je častá situace, že v Praze sedí maximálně ředitel a sekretářka a továrna je někde na venkově. Takže můj názor je, že jim nejde o žádné narovnávání, ale jen o snahu zalátat děravý rozpočet.
Mohl byste mi tedy vysvětlit, proč např. Apple odvede v Evropě ze zisku za své služby asi necelé 1 %?
A z jakého důvodu Google, který má v ČR větší zisky než např. Seznam odvede na daních 30 krát méně?
Nevím co proti narovnávání tržního prostředí máte. Pokud je něco pokřiveného a diskriminujícího, mělo by zde být snaha to narovnat, nemyslíte?
Podival bych se na to klasickou valecnickou logikou.
Urednici nabyli dojmu ze pred sebou maji slabeho soupere, ktery se nema jak branit a zaroven je mu co vzit. A jak ceska povaha veli, v takovem pripade je potreba byt prisny. Takze brutalni dan, komu se to nelibi ten at si tahne, tady rozhodujeme my.
Jenze pak se ukazalo, ze souperem neni slaba GAFA. Ale ze za ni stoji jeste dalsi zkratka - USA. A nejen ze na tu uz machrovat nepujde, tam dokonce hrozi, ze by taky Cesi mohli dostat pres drzku.
Nasleduje dalsi faze, v ceskych dejinach znama jako tzv. vcasna kapitulace. Na obirani se zapomene a delame jakoby nic :-)
A co dal? No tradicne. Kdyz teda souper neni slaby, tak pockame az to za nas vybojuje nekdo dalsi. Pak se nejak pridame k vitezum a bude to vyrizene :-)
Víte co, napište tady nám nevědomým, za co a jak Google platí tu DPH v ČR.
BTW: Google a Apple má v USA jakousi výjimku, takže ani tam daň z příjmu v podstatě neplatí (už jsem tu před časem dával link na US zdroj) a podmínky té výjimky neplní. A teď mu do toho chce nějaká EU hodit vidle?
31. 3. 2020, 20:49 editováno autorem komentáře
Nechci do toho vstupovat "odborně", protože účetnictví dělám jako neplátce velmi jednoduše a moc tomu nerozumím, ale čistě od mého srdíčka se to tu jeví tak, že hodně lidí má srdce na správném místě, stejně jako slečna v sedmnácti letech věku a moc by chtěli, aby byl svět "správný a spravedlivý", ale nějak jim do té lásky hází vidle nějaký Superdatel, který jako jediný jak to tak vypadá má firmu, nebo se v tom alespoň částečně orientuje a ty velké tužby našich dívek překlápí do praxe.
Ne, to plati porad. Ale nemam nic proti tomu, aby CR snizila dan z prijmu a zvysila DPH.
Jak se vyplati mit sidlo v USA vidime prave ted. Spojene staty svoje firmy brani pred odrbanim. Dost silny benefit rekl bych.
Znevyhodneni je dost iluzorni. Dan z prijmu se tyka zisku. Cili toho, co subjektu zustane po skonceni obchodni transakce. Na samotnou transakci to vliv nema, takze na trhu jsou na tom obe firmy uplne stejne. A co jim podnikani vynese, to si uz holt zdani doma. Uznavam teda, ze CR za ty penize Seznamu skutecne moc kvalitni sluzby neposkytne, takze budme radi ze Seznam jeste nezdrhnul.
Jednoduše, kdo v tomhle případě si myslítě že tahá za delší provaz. Evropa (potažko její státy) to nejsou.
Jak řekl diskutující nad vámi US tech firmy jsou jen prostředníkem vlády USA v prosazovaní svých obchodních zájmů ve světě - to samo o sobě není špatné každý stát to tak dělá. Co je špatně je to "neviditelné" vykořisťování a soustředění bohatsví do jednoho bodu (státu či států) - to je oč tu běží a je to bohužel neduh stávajícho systému který máme. To proč to tu je tak na h. je taky způsobeno tím že prostředky, které by tu normálně zůstaly a mohly zlepšit situaci věcí tady jsou vytáhnuty ven mimo ČR. Důsledek toho pociťují všichni, dam příklad sektotu ISP v rámci EU:
Určitě víte že naší dva velcí mobilní operátoři vyvádí každoročně svuj zisk ve velkém zahraničním matkám, jde o Vodafone a T-Mobile a není to málá čáskta viz https://www.lupa.cz/aktuality/cesky-vodafone-loni-navysil-zisk-a-cely-ho-poslal-jako-dividendu-do-zahranici/ . A teď to porovnejte s částkou která byla alkována z EU na dotace na broadband viz. https://www.lupa.cz/clanky/miliarda-na-stavbu-rychlych-siti-v-cem-se-ministerstvo-prumyslu-poucilo/ . Neříkam že operátor musí všechny svoje zisky proinvestovat ale i kdyby to byla jen 1/4 každý rok do rozšiřování tak bychom nemuseli vůbec o žádných dotacích uvažovat. Ty finance tu na to jsou to jenže hrabivost způsobuje že se tu tolik nebuduje a místo toho se za to buduje v zahraničí. Ve spoustě míst to zachraňují lokálové kteří to vybudovali ze svého a to jsou ti kdo se na rozvoji internetu v ČR podíli nejvíc. O2 jsem nezmínil záměrně protože stojí od prodeje PPFce trochu stranou a je to znát, z čeho myslíte že budují předsunuté DSLAMy.
Abych se vrátil nazpátek k digitální dani - jde v podstatě o stejný princip kdy se vykořišťují určité trhy odlivem prostředků pryč a stát se snaží si z toho něco vzít (neřeším jak efektivně to následně využije). V případě US tech firem je to o to horší že dnes díky své velikosti a integraci se spoustou dalších služeb mají neotřesitelnou a všudypřítomnou pozici. Dokáží tak dosáhnout na každého kdo používá počítač/mobil/tablet s webovým prohlížečem či dalšími aplikacemi. Byť na jednotlivci nevydělají mnoho např. při zobrazení reklamy tak je velmi rychle vyváženo množstvím a všudypřítomností.
Ne, na tom nezalezi. Mezinarodni danovy system nemuze byt postaveny na nejakych vyjimkach, ci co. Ted je to tak, ze se dan z prijmu plati logicky v miste sidla. A neco jako ze jednou ji zaplaite v miste sidla a jindy v miste prodeje je naprosto nesmyslny chaos. Strasne v danovem systemu plavete...
Napad, ze zaplatite svoji dan z prijmu v Albanii, protoze si od vas cosi koupil Albanec, by vam hodne durazne rozmluvil cesky financak. On si totiz mysli, ze tu dan mate zaplatit jemu, protoze v Cesku sidlite a vyuzivate vyhod teto zeme. Ne jakesi Albanie. Takze byste tu dan zaplatil dvakrat, nebo byste spachal danovy podvod, coz neni uplne dobry napad.
Jestli teda dani ze zisku myslite dan z prijmu, protoze termin 'dan ze zisku' v ceskem pravnim radu neexistuje.
Nedá mi to abych nenapsal ještě jeden komentář a to k o tom, jak se k danému tématu postavilo naše politické vedení.
Ač vládu Andreje Babiše moc nemusím, schválení digitální daně je jeden z mála velmi správných kroků, které maximálně vítám a plně je podporuji. A např. Pirátská strana, ač stále mají mé sympatie, mě dost zklamala v tom, že tuto daň kritizovala a dokonce navrhovala její snížení.
Ale bohužel se začíná zdát, že i v tomto případě tento krok ještě před jeho zavedením do praxe zbabrají. Schillerová mne jako ministryně svojí nekompetentností a celkovou neschopností pořádně vytáčí a v případě této daně asi ze všeho nejvíce.
Nejprve prosadí rozpočet, ve kterém se počítá s 5 miliardami vybranými touto daní ale potom její zavedení odloží s tím, že jí ještě možná sníží. A to navíc ještě za okolností, že státní rozpočet tento rok už takhle bude pravděpodobně v největších schodku co tento stát vůbec zažil.
Opravdu takovouhle ministryni nám byl čert dlužen. Čím dříve jí vykopou a nahradí někým kdo když už nic jiného tak umí alespoň používat základní selský rozum, tím lépe.
31. 3. 2020, 09:45 editováno autorem komentáře
Sazbu daně z obratu lze těžko porovnávat z daní z příjmu, stejná úroveň by byla absurdní.
Samotná daň byla původně navržena na úrovni celé EU v roce 2018, ale návrh v roce 2019 vetovali Švédko, Dánsko a Irsko (u Irska není divu, že). Z toho návrhu také ten český vychází (v evropském šlo však o sazbu 3%).
Rict si, ze by bylo fajn kdyby nam zaplatilo par firem 5 mld nema se spravedlnosti nic spolecneho. To je to vase ocuravani.
Jako ja vim ze v CR neni obecne povedomi o ekonomii moc velke, ale kdyz vam reknu ze nam ty firmy plati DPH na ktere narok mame a neplati nam DPPO, na kterou narok nemame, tak nemuzete hned zas napsat ze jste nasel neplatice. Je to na hlavu.
EU se stavi k digitalni dani popravu celkem rezervovane. Stejne jako ke kazdemu clu. Nevim kde jste nasel jakou sikanu, ale ze EU nepodporuje nasich 7 procent tehle podivne dane, to je celkem logicke. Nevim proc by to za nas mely ostatni zeme nejak zehlit.
Já bych to interpretoval jinak.
Našli jsme neplatiče, kteří v této zemi vydělávají miliardy na úkor našich firem. Když se pak snažíme o nějakou spravedlnost a řešení tohoto nešvaru, dostáváme se do křížku se zemí, která takovéto chování nejen kryje, ale svojí velmi agresivní ekonomickou politikou i přímo podporuje. A co víc, tato země je bohužel ekonomická světová velmoc, které nemáme jakožto malý stát šanci konkurovat.
Další věc je pak ta, že pod silou nátlaku a vydírání naše vláda raději ohne záda (ano, to je bohužel historicky zakomponovaná část české povahy) raději než aby bojovala.
Jestli v tomto ohledu naše vláda selže a podrobí se tlaku z USA, nebude to pro mě překvapením. Ale každopádně se na tomto případě v čisté podobě ukazuje nefunkčnost EU, která sice umí nesmyslnými nařízeními a směrnicemi šikanovat své členské státy a jejich občany více než velmi dobře, ale pokud jde o plnění hlavních úkolů které jsou de facto důvodem její existence, jednoznačně selhává.
No dobre. Takze kdyz si udelate eShop a neco si u vas koupi Francouz, Albanec a Mongol, tak krom DPH jeste na konci roku sesumirujete svoje prijmy a pujdete s nima na bernak do Francie, Albanie a Mongolska aby vam vymerili dan z prijmu, protoze je nechcete ocuravat a nejste hamizny?
Tak myslite ze by to melo ferove fungovat, jo? :-)
31. 3. 2020, 15:38 editováno autorem komentáře
Pochybuji Facebook nebo Google by své služby zpoplatňoval pro své uživatele. Pokud jde o Amazon, neřekl bych, že by jen a pouze pro český trh své služby nějak výrazně zdražoval. U Apple nevím jak to bude, ale Apple stejně zdražuje své produkty skoro každý rok sám od sebe, takže ani v jeho případě bych neočekával nějakou velkou změnu oproti dostavadnímu cenovému vývoji.
Je pravda, že pokud ve vynucování toho, aby zde technologičtí giganti tu digitální daň platili, budeme sami, budeme rozhodně ti co budou tahat za kratší provaz. Nebál ani toho, že by technologičtí giganti tu daň zde nezaplatili, jako spíše nátlaku ze strany USA a hrozby obchodní války s požadavkem, abychom tu daň zrušili.
Faktem je že USA je ekonomická velmoc č.1 a má nástroje jak nám ublížit, pokud budou chtít. Jediná možnost tedy je, aby EU dělala to, kvůli čemu vůbec existuje, pořádně, a za tu daň se postavila jako celek.
Tím se výrazně sníží možnosti USA vydírat jednotlivé menší státy, které digitální daň zavádějí.
Ale jak jsem již psal, vůči tomu, že by EU se aktivně snažila o něco, z čeho by její členské státy měly prospěch, jsem poměrně pesimistický.
Toto je velmi rozumný názor, problém je, že velké americké společnosti kryté americkou vládnou se to snaží očůrávat za každou cenu a abych byl upřímný, jsem poměrně pesimistický k tomu, že se na WTO něco vyřeší, protože Amíci to budou mít snahu sabotovat.
Jinak dohodnout se na WTO bývá ještě složitější než dohody v rámci EU a to je už opravdu dost co říct.
Ja na ty konspirace moc nejsem. I kdyz musim ocenit, ze jste je dokazal temi klickami dotahnul az k vykoristovani :-)
Ale zato znam jedno docela dobre a jednoduche pravidlo, ktere by si lidi meli pamatovat - cizi penize nejsou moje penize. Takze at si kazdy rozhoduje o tom co udela se svymi penezi a nesape se po vydelcuch ostatnich. Bude na svete lip ;-)
7 % z obratu bude urcite nasobne vice jak 15 % ze zisku pred zdanenim... chytra firma nedani temer nic, z obratu se tomu firma nema sanci vyhnout a je jedno zda je v zisku nebo ztrate, stejne to musi platit, je to takova zajimava dan.
Chapu ten duvod proc to ma vzninout, ale nikomu nebrani si udelat pdoobnou firmu, zdimat jine staty a pak to danit u nas..
1) Proč myslíte?
Mě osobně to nepřipadá jako až tak absurdní, protože např. Facebook má vzhledem ke svým ziskům náklady minimální. U Youtube jsou sice náklady o dost vyšší, ale ten spadá pod Google, který poskytuje digitální služby a myslím, že situace je tedy velmi podobná jako u Facebooku. Microsoft v podstatě to samé.
Uznávám tedy, že aby bylo zdanění digitální daní pro internetové giganty podobné, jako kdyby podnikaly přímo z tuzemska, zdanění 15 % by bylo vůči nim již nespravedlivé, ale myslím si, že takových 10 nebo 12 % by bylo tak akorát.
Ale na druhou stranu si říkám, že 15% digitální daň by tyto společnosti přinutila otevřít si pobočku v tuzemsku, protože by tím ve finále mohli ušetřit tím, že by pak zde odváděly těch 15 % daň pouze z příjmu. Což si je určitě žádoucí. Na druhou stranu by se pak ale výtky USA vůči této dani ukázaly jako opodstatněné.
2) Jak je možné, že v tomto případě můžou státy dát prostě veto a návrh tím končí? Nebo to rozhodnutí bylo vetováno v EK zástupci Švédska, Dánska a Irska? Přiznávám, že tehdy toto téma ještě nesledoval.
Odpověď jsem napsal již výše, ale redakce se zdá být poněkud pomalá ve schvalování těch příspěvků.
U normálních firem nejspíše ano, ale ne u těchto technologických gigantů. Facebook má vzhledem ke svým ziskům náklady minimální.
Navíc u firem, kterých se ta daň týká je myslím více než jasné, že ve ztrátě nikdy nebudou. Vždy budou mít zisk velký a nebo ještě větší.
S tím, že v ČR má někdo možnost udělat to samé je sice pravda, ale má to svoje "ALE":
- Technologičtí giganti z USA mají na své služby v podstatě monopol. Je extrémně náročné, aby jiná firma se zvládla v tomto prostředí vypracovat na takovou úroveň, když jí v tom navíc budou tito giganti bránit. Výjimkou jsou čínské firmy, které jsou ale podporovány čínskou vládou a mají obrovské domácí zázemí. To se s prostředím u nás vůbec nedá srovnávat.
- Byrokratický proces vytvoření takovéto společnosti a další byrokratické postupy s tím spojené jsou zde daleko náročnější než v USA.
- I když máte pravdu a nějaké takové firmě by se podařilo v ČR vzniknout, prosadit se i vyrůst globálním způsobem tak, že by v zahraničí měla obrovské zisky, které by ovšem v místě vzniku nedanila a daně by odváděla jen zde, nemyslím si, že je celý tento systém správný. Daně by měly být odváděny v zemích, kde je zisk generován, ne kde má firma napsanou adresu.
Obávám se, že my neočůráme vůbec nikoho, protože všechny ty společnosti si svoje zisky rozhodně utíkat nenechají a cokoliv zde odvedou navíc, to si pak pěkně vyberou na zákaznících zpátky. Český stát není v pozici, že by tahal za delší konec provazu, všechno mají v rukách operátoři a zdejší regulátor může jenom zpovzdálí přihlížet, co se na trhu děje. Jak do toho začne nějak výrazně vstupovat, tak na to okamžitě doplatí zákazník samotný.
Záleží co ten eshop bude nabízet a prodávat.
Ale k tématu: hypoteticky pokud bych vydělával peníze v zahraničí v podstatě za práci toho Francouze, Albánce, Mongola nebo kohokoliv jiného v jejich zemi, nebránil bych se tomu odvádět tam za to daně ze zisku, který bych tam takto generoval.
Obzvláště za předpokladu, že bych dělal všechny ty prasárny jako je kupčení s osobními daty, podprahovou reklamu, nekalé obchodní praktiky, omezování svobody slova atd., kasíroval na tom miliardy a ještě bych aktivně vytlačoval tamní podnikatele.
Otazce jake DPH plati Google nebo Facebook nerozumim. Proste plati normalni ceske DPH. To ma tri sazby, plati se mesicne nebo kvartalne, atd atd atd.
Odvetvi ekonomie - co tim myslite? Ma to byt odvetvi ekonomiky?
Nezlobte se, ale nez ty vase teorie louskat, nechcete si o tom neco precist? Prijdete mi, jako byste zapalene debatoval o reseni diferencialnich rovnic a pritom porad odbihal k nejasnostem v male nasobilce :-)
Google svoje služby přece zpoplatňuje, viz třeba cloudové úložiště. Základní prostor každého účtu je tuším 15 GB a cokoliv nad se platí. U fotek - zatím - existuje možnost ukládání do nižší kvality s neomezeným prostorem, ale všichni víme, co slovo "neomezeně" v reklamštině znamená.
Jinak Google pochopitelně dostává peníze od výrobců mobilních telefonů (kteří používají Android), od zadavatelů reklam, tvůrců programů atd., takže zvýšení ceny z jeho strany nebude žádný problém.
U Facebooku je to podobné, zadavatelé reklam si připlatí, navýšení pak promítnou do ceny svého zboží nebo služeb a na finále to zaplatí koncový zákazník. Jako vždy.
Já to vím a ocituji zdarma:
Protože Google AdWords i Facebook nám fakturují z Irska (zkontrolujme na faktuře), uvedeme plnění na řádek 5 daňového přiznání k DPH. DPH dopočítáme - samovyměříme v základní sazbě a rovněž uvedeme.
Pokud jsme plátce DPH, uplatníme také nárok na odpočet DPH - vyplníme tedy úplně stejně i řádek číslo 43. Pokud jsme jen identifikovaná osoba, nárok na odpočet nemáme, takže vypočtenou - samovyměřenou DPH pouze odvedeme.
Takže ze kšeftů Google s tuzemskými plátci DPH dostane náš stát nula Kč. Identifikované osoby mají smůlu, ty DPH odvedou.
Ale no tak. Pokud nejsme platcem DPH, tak ho odvedeme v plne vysi stejne jako by byl dodavatelem rekneme Seznam. Pokud platcem DPH jsme, zalezi na moznosti odpoctu a to opet - u Seznamu uplne stejne jako u Google. A dokonce i stejne, jako bychom kupovali jakykoliv jiny vstup. Pouze namisto radku 5 pouzijeme radek 1.
Ale dekujeme za malinko demagogicke okenko zdarma, moznost odpoctu u platcu vec zcela jiste zpruhlednila a ti kteri doposavad nedokazali rozlisit DPH od DPPO jsou ted urcite mnohem vic v pohode :-))
Pro běžného usera je cloud od Google výhodný hlavně tím, že se nemusí o nic starat, vše se mu ukládá automaticky beze změny jako dosud, akorát každý měsíc pošle 60 Kč za prostor 100 GB. Tak nově by pak poslal třeba 70 Kč za to stejné, rozdíl marginální a Google bude na svém.
Je iluzorní si myslet, že se objeví nějaký další OS, který by mohl Androidu konkurovat. Nepovedlo se to ani gigantu jako je MS, nepovede se to ani Huawei (ten může mít svůj systém tak max. v teritoriu Číny, ale za hranicemi bez šance), natož aby se to povedlo někomu úplně jinému. Vlak je příliš rozjetý, aby šlo přestoupit jinam.
Zadavatelé reklam ji zadávají tam, kde osloví co největší počet potenciálních zákazníků, takže FB může být v klidu :-)
Moje prognóza vychází z toho, že uvedené firmy nejsou ani charita a ani nějaká příspěvková organizace, ale komerční subjekt, jehož jediným cílem je vydělávat. A pokud se jim na jedné straně uměle sníží zisk nějakou daní, tak to na straně druhé prostě vytáhnou z lidí zpátky. Tak to prostě bylo, je a bude...
Tak neda se cekat, ze by treba Agrofert mel sidlo v kazde vesnici kde neco vlastni, jenom proto aby mohl danit prijmy v jeji prospech. Mit sidlo v Praze, ktera firme poskytuje nejlepsi zazemi je celkem logicke. A stejne postupuji i firmy ktere maji jedno sidlo pro Evropu nebo pripadne pro Svet. Byla by ostatne pitomost, nutit je k necemu jinemu.
Přiznávám, že ta digitální daň je jakousi reakcí, že když velké technologické společnosti dlouhodobě očurávají nás tím, že zde generují obrovské zisky, které ovšem nedaní zde ale v zahraničí, tak tou digitální daní tak trochu zase my očůráme je.
Ale vzhledem k jejich chování a politice to aktuálně vypadá tak, že není jiná cesta, aby zde platily daně z toho, že zde generují zisk.
Pokud by ty firmy byly férovější a odváděly by daně z příjmu normálně v každé zemi kde takto vydělávají a nestěhovaly by se do daňových rájů, nebyl by takový nástroj jakým je digitální daň třeba. Za současnou situaci můžou jednoznačně technologické firmy a jejich hamižnost.
A jaké DPH zde platí Facebook nebo Google?
Problémem je, že současný zákoník je v tomto ohledu poměrně zastaralý a nepřizpůsobil se rychlým změnám v tomto odvětví ekonomie. A to má právě mimo jiné i ta digitální daň změnit.
DPH je koncipováno v současné době tak, že pokud někdo v daném státě provozuje služby, za které si účtuje peníze, musí část z vydělaných peněz odvést státu. Ale ten zákon vůbec nepočítal s tím, že zde někdo bude nabízet své služby "zdarma" s tím, že od svých zákazníků zároveň udělá ve své podstatě zaměstnance, kteří v rámci dané služby mu klikají na různé reklamy, za které mu následně posílá peníze 3. strana.
Jinak jste si jistý, že EU se staví ke clům rezervovaně? Protože na příkaz EU jsou všechny její členské státy nuceny od příštího roku úplně zrušit osvobození na dani pro veškeré zboží ze zahraničí.
Ale mě je to jasné, proč bylo toto zavedeno na rozdíl od té digitální daně poměrně snadno - budou na to doplácet koncoví spotřebitelé, tedy občané EU. Naopak nutit ty poplatky zaplatit čínské prodejce, o to se EU samozřejmě raději ani nepokusila.
A jeden ze základních konceptů EU je ten, že to má být primárně ekonomická platforma, ve které jednotlivé malé evropské státy spolupracují, aby byly konkurenceschopné vůči obrovským státům a ekonomicky daleko silnějším světovým hráčům, jako je USA nebo Čína. A ochrana a rovné příležitosti na vnitřním trhu EU by měly být jedním z primárních cílů.
Vite co, ja vam to klidne najdu, ale napiste nejdriv data pro zaslani faktury. Kdyz uz me teda chcete tak prehnane sebevedome ukolovat.
Jinak obecne plati DPH ze sluzeb ktere tady prodava. Jestli to chcete mit levnejsi, muzete zkusit Pepu Poncara. Ten nekde vyhrabal "firmy které zde mají stamilionové zisky", tak treba bude vedet z hlavy za co jim ty firmy plati.
Zrovna cloudové úložiště od bych si nepronajmul ani náhodou. Je to dost drahé a když např. chcete stahovat velkou složku obsahující hodně souborů, také to nemají moc dobře pořešené (zkomprimují to do hromady 2 GB zip archivů). A upřímně ani nevím, komu jinému by stálo za to si takovouto službu platit.
Např. služba Mega.nz je nesrovnatelně lepší. Ale to jen tak mimochodem.
Ono je to všechno takové dvousečné. Google sice může zvýšit nájmy za používání Androidu na mobilních telefonech a většina výrobců s tím nebude moci co dělat. Ale pokud to přežene, mohlo by se stát, že si nějaký výrobce udělá po vzoru Apple vlastní operační systém a Google už nebude k ničemu potřebovat. Huawei na tom v současné době pracuje a myslím že i celkem úspěšně.
Pokud např. Facebook zase zvýší nájmy na reklamu, může se sice stát, že její zadavatelé pak kvůli vyšším nákladům na marketing zvednou ceny koncovým zákazníkům. Ale naopak se také může stát, že jí budou více zadávat tam, kde bude levnější, např. na našich serverech. A to by bylo naopak velmi prospěšné.
Takže na jednu stranu může Vaše prognóza být pravdivá, ale stejně tak se to může vyvinout jinak.
Tak hlavně to, že tu DPH nezaplatíte vy, ještě neznamená, že ji nezaplatí koncový zákazník, pro kterého je součástí ceny i ten váš AdWords a DPH platí. Nebo vy jste charita a tento náklad nepromítáte do své ceny? Jen je pravda, že pokud byste prodal Němcovi, tak DPH půjde do Německa, ale to už je holt problém dodavatelských řetězců.
1. 4. 2020, 08:37 editováno autorem komentáře
No tak jo, jen si to představte: cokoliv si od vás koupí přes internet někdo v Sierra Leone, tak z toho DPH vy musíte odvést v Sierra Leone - tedy zaregistrovat se tam jako plátce daně a podat tam přiznání a odvést daň. Fakt?
Je Sierra Leone moc divoký příklad? Co tak Rusko, nebo i jen ta Francie? Vyplníte francouzské formuláře? Nebo cizinec vyplní naše (EPO2) formuláře? A podá to přes datovou schránku?
Na světě je cca 190 států a mají asi tak 150 úředních jazyků.
Když je to něco materiální podstaty, tak DPH lze vybrat v rámci celního řízení (zkrátka dopravce to uhradí, příjemce to už má zakalkulováno v ceně - třeba nákup z Amazon US). Ale stáhnete si (placenou) skladbu od někud. Jak to chcete technicky řešit? Mě napadá jediné řešení, které bude fungovat: zakázat.
Uff. Platcem nebo neplatcem v dane zemi neni zahranicni subjekt ale tuzemec. Takze kdyz si objedna SieranLeoncan reklamu rekneme u Seznamu, tak si DPH vyridi sam podle tamnich zakonu. Jsou li stejne jako nase, tak v pripade ze bude platcem, tak ji jednoduse da do sveho danoveho priznani a zaplati. Pokud platcem neni, tak se zaregistruje jako identifikovana osoba a dan odvede naprimo. Jeste se muze zeptat, jestli mu Sierra Leone dph treba neodpusti, jako se to dela u nas u malych castek, ale to uz jsou asi vsechny teoreticke moznosti. A ted pozor, kouzlo - kvuli zadne z tech eventualit se nemusi Seznam v Sierra Leone registrovat a ani se jejich ucetni nemusi zacit ucit anglictinu.
jsme porad u toho sameho - s DPH zadny problem neni. To odvadi kazda firma tam kde realizuje zisk. Sto let uz vicemene na stejnem principu. A funguje to celkem bezproblemove. Jenom si ted nektere staty zacaly delat zalusk na dalsi penize a trochu falesne argumentuji dani z prijmu, na kterou u zahranicnich firem narok nemaji a nikdy nemely.