Hlavní navigace

Názory k článku Digitální vysílání pro rádia by bylo podle RRTV ztrátové

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 10. 2006 9:53

  vedro (neregistrovaný)
  100% pokrytí má a bude mít satelit. Ostatní terestrické formy budou na tom vždy o pár % hůř.
 • 5. 10. 2006 11:24

  vedro (neregistrovaný)
  Eniku, myslím, že je nás víc co se na tvoje budoucí články už teď těší. Tak hodně zdaru.
 • 8. 1. 2010 9:09

  Ree Reendys
  Tou posledni vetou jsi to konecne uvedl na pravou mirou. Hudba z gramofonove desky je opravdu vyrazne lepsi nez z CD. I kdyz se pred lety zaclo bliskat na lepsi casy, kdyz bylo uveden na svet SACD a DVD audio. Bohuzel pro nezajem lidi ( tem pravdepodobne staci pouze tezko definovatelny komprimovany zvuk z mp3 a dalsi podivne hruzy)se tyto formaty pomalu vytraceji.
 • 5. 10. 2006 11:05

  Enik (neregistrovaný)
  Řekl bych, že tu každý mluvíme o něčem jiném. Příjem FM rozhlasu při úrovni signálu 22dBuV, to je na úrovni zázraku. Nicméně netvrdím, že to není možné! Parametry FM se udávají při C/N 26dB. Což je pro mne rozhodující. Nicméně mnohem důležitější je tvoje vyjádření o "naturálnosti" zvuku z gramofonové desky. Pokud se budeme bavit na této úrovni, pak to nemá smysl. Hovořit o křivkách a jedničkách s nulami je poněkud amatérské. Subjektivní vnímání zvuku mě nikterak nezajímá. Je to věc vkusu. Mě zajímají exaktní parametry, a ty jsou v případě CD o několik řádů lepší než v případě LP. Můžeme hledat důvod, proč mnoho lidí vnímá LP jako lepší než CD. Nelze ovšem hovořit tak, že je LP lepší než CD. Zcela objektivně má CD širší a rovnější frekvenční charakteristiku než LP. Má větší odstup signál - šum, a má také menší zkreslení, a to i na nejvyšších frekvencích. Takže ty jedničky a nulky dokáží mnohem lépe rekonstruovat původní tvar signálu, než přímý analogový signál! Toto je věc docela obecná a hlavně snadno prokazatelná!!! Že se někomu zvuk ze CD nelíbí, je mi dicela jedno. Nemůže přitom ale používat slovo "kvalita"! Kvalita je objektivní parametr, který lze snadno prokázat!
  S laskavým svolením tohoto fóra se již k tomuto tématu nebudu dál vyjadřovat. Jelikož mě tu "prudič" odhalil a autorem článků pod jménem "Zbyněk Poisl" jsem opravdu já, mám v úmyslu toto téma zpracovat v samostatném článku. Předpokládal jsem, že na toto téma dojde, a už několik dní na něm pracuji. Nechci si proto v této diskusi "vystřílet" své argumenty. Než ten článek dokončím, ještě chvíli potrvá a pokud jej redakce příjme, tak počítám, že by mohl být hotov tak v listopadu. Předpokládám, že bude nutné zpracovat velké množství materiálu, a nyní to časově nestíhám!
 • 8. 1. 2010 9:29

  Ree Reendys
  Upozornuji, ze nejsem hifista ani silenec, pouze mam rad hudbu. Take nepouzivam k poslechu neoduvodnitelna monsta, muj poslechovy retezec je cirka v cene asi 150000. To uvodem. 1. nekde si precti jak se digitalne zaznamenava, zpusob prevzorkovani ( i trosku matematiky), potom si uvar salek dobreho caje, zasedni a porovnej stejnou hudbu na stejnem zarizeni, kde u jednoho bude vstup digitalni a u druheho analogovy, ovsem tak aby jsi nevedel co hraje. Sam objevis nepoznane. Take musim rici, ze pokud se pouzije format SACD nebo DVD audio, troufam si rici, ze jiz rozdil nebude temer zadny a v nekterych pripadech vysledek i lepsi! Velmi zalezi jakym zpusobem ve studiu hudba vznikla. Zda analogove ( a na dobrem zarizeni) nebo digitalne ( a na dobrem zarizeni) a jestli ten dotycny co hudbu ve studiu "uvaril" byl odbornik a nebyl hluchy.
 • 4. 10. 2006 7:26

  prudic (neregistrovaný)
  Na rozdil od televize, ktera moduluje obraz analogove je prijem radii s FM modulaci dostatecne kvalitni pro vetsinu populace. Take prostor v pasmu je dle meho dostatecny. Prevedeni radii na digital by melo za nasledek stejne nestoudne zhorseni kvality zvuku jako u digitalni televize. Jiz dnes na vsech programech ale zvlaste na CT24 zvuk "rve usi" (chybejici, nebo otresne sykavky - fakt to pri prijmu AM radii je lepsi.)
  Co se tyce penez je mi celkem jedno, kolik by to stalo, ale vyseuvedene pozorovani hovori jasne - obraz digital, zvuk nejmene kvalita CD, nebo analog.
 • 4. 10. 2006 8:41

  Enik (neregistrovaný)
  Tak to se velice mýlíš. T-DAB je technologie která nepoužívá ztrátovou kompresi, a jeho kvalita je srovnatelná s kvalitou CD!!! Takovémuto vysílání nemůže konkurovat ani FM rozhlas. FM pásmo je podobně přecpané jako TV. Především při mobilním příjmu v autě se velmi často stává,že se dvě blízké stanice navzájem ruší. Také úniky signálu při mobilním příjmu jsou zásadní vadou FM rozhlasu. T-DAB by byl v tomto případě významným přínosem a zkvalitněním rozhlasového vysílání. FM je zatížené přeslechy a šumem, především při stereofonním poslechu. Rozdíl mezi FM a T-DABem je podobný jako mezi gramofonovou deskou a CD!!!
 • 4. 10. 2006 10:00

  ivovi (neregistrovaný)
  Obavam se, ze Prudic ma pravdu. T-DAB zatim ve svete funguje s MPEG-1 layer-2 vetsinou 128 kbps a to je pokud vim ztratova komprese. Tedy je to to samy co CT24 na multiplexu A, takze dost hruza.
  Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_audio_broadcasting
 • 4. 10. 2006 10:02

  ladik12 (neregistrovaný)
  Treba v Brne jsou "utopena" mista (namatkou Kninicky, Mokra hora), kde kvalitni prijem FM radia neni mozny ani s dobrou venkovni antenou. Takovych mist, kde jsou posluchaci odkazani jen na stredni a dlouhe vlny, je jiste po republice bezpocet. Castecne reseni pro verejnopravni rozhlas je DVB-T multiplex. DAB by melo byt reseni pro mistni stanice, celorepublikove vysilani bych si predstavoval i pomoci DRM na strednich a dlouhych vlnach.
  Je to oblibeny problem, dokud nejsou mezi lidmi prijimace, neni duvod vysilat, dokud se nevysila, nikdo si prijimac nekoupi. Proto by rozjezd digitalu mela tahnout verejnopravni radia a televize.
 • 4. 10. 2006 10:05

  anonymní
  > T-DAB je technologie která nepoužívá ztrátovou kompresi, a jeho kvalita je srovnatelná s kvalitou CD!!!

  Jak T-DAB tak i DVB-T pouzivaji pro audio kodek MP2 s relativne malymi bitovymi rychlostmi (<256kb/s), proto to zni tak priserne. Nova verze DABu (verze 2 nebo tez oznacovana jako Plus), uz pouziva MPEG4 (HE-AAC) pro audio.

  Obecne plati, ze FM pasmo je precpane i kdyz je tam jen par stanic (musi byt daleko od sebe, aby se nerusili). DRM Plus se ma vysilat v soucasnem pasmu FM.
 • 4. 10. 2006 10:38

  vedro (neregistrovaný)
  DVBT je pro rádia jen komfortní doplňek. Pro rozhlas je důležitý příjem na přenosné zařízení, u DVBT také není a nebude.
 • 4. 10. 2006 10:59

  Enik (neregistrovaný)
  Tohle je informace, která ke mě doposud nedorazila. O T-DAb jsem se do jisté míry zajímal v dobách jeho vzniku. Tehdy platilo, že se bude vysílat bez komprese v plné kvalitě. Pokud dojde k situaci, jako u DVB-T, pak je to trochu problém. Nicméně i MPG3 při b.r. 0,5M/s je lepší než současné FM. Pokud jde o šum, zkreslení, frekvenční rozsah, přeslechy a pokrytí, tak zcela určitě!!!
 • 4. 10. 2006 16:17

  anonymní
  mozna, ale jiz bez moji podpory, ted jsem si vzpomnel, ze jsem jeste patricne nevyplnil a neposlal statnimu rozhlasu formular "rozhlasovy poplatek" ;-)))

  > Proto by rozjezd digitalu mela tahnout verejnopravni radia a televize.
 • 4. 10. 2006 16:40

  ABC (neregistrovaný)
  rádio poslouchám jen v autě a čekám, že nějakého blba konečně napadne vynalézt u nás způsob (T-DAB ? Dálniční přenašeče FM, jako v Německu? Nebo jiný způsob?) jak posluchat jedno rádio bez přelaďování na úseku déle než 20km !!
 • 4. 10. 2006 18:22

  Kuba (neregistrovaný)
  1) T-DAB opravdu používá ztrátoou kompresi, vysílá se ovšem většinou v bitratu 192 kbit, což už docela jde.

  2) Rušení mezi stanicemi je zejména důsledek nekvalitního rozložení kmitočtů, kdy se přidělují 100-200 W vykrývače (rozuměj 1-2 kW vysílače, zejména u FM Plus, Hey, atd.), které jsou o 100-200 kHz vedle silných větších vysílačů, a pak se to ruší... Další věc je nekvalitní konstukce přijímačů, zejména pak po stránce selektivity a odolnosti. Třeba v Praze na Žižkově nebo v centru se pak nedají chytit některé pražské stanice, a třeba Wave z Cukráku tu také nehraje, jelikož se přijímač zahltí silným signálem místních stanic (Strahov, Petřín atd.)
  A to že je pásmo přecpané je důsledek magorů sedících na RRTV a také ČTÚ, jelikož ten to všechno také schvaluje!

  3) Úniky u FM pásma jsou jevem normálním, který se nevyhne ani digitálu. Vlna se chová stejně a při dálkovějším příjmu uniká, a je jedno, jestli modulace, kterou nese, je analog, či digitál. Ovšem u analogu se to projeví o něco větším šumem, ale digitál rovnou vypadne. A zrovna při mobilním příjmu je pásmo FM dokonalé, jelikož nemá žádné zamrzání, vypadávání apod. při slabším signále. Pochop, že když ti v autě v údolí hraje FM slabě mono (ale hraje a dá se to poslouchat), tak DAB si při takové síle signálu ani neškrtne!

  4) Kvalita vysílání v pásmu VKV je velice dobrá, až špičková. Ale základním rozdílem mezi námi a civilizovaným světem je v nastavení modulačních procesorů na vysílačích, což je věc, která nejvíce ovlivňuje kvalitu zvuku, přeslechů, dynamiky, kmitočtového rozsahu atd. U nás se každý snaží to nejvíc "nabušit", aby byla jeho stanice hjlasitější než ostatní. A tak třeba Radio City má necutný zvuk, jehož kmitočtový rozsah se pohybuje ne mezi 30-15000 Hz (což je rozsah WFM modulace), ale asi jen mezi 300-3000 Hz. A dynamika je také minimální, křivka je skoro rovná. Zatímco v zahraničí je to jinak, tam se snaží o kvalitu, nalaď si německé stanice, třeba Bayern3, Antenne, Lausitz... Jsou o poznání tišší než ty naše, ale jsou tam všechny stejně hlasité, a jejich zvuk je velice kvalitní, a určitě lepší než mp3 128 kbit, což někteří považují za CD kvalitu...

  a nakonec 5) tím, co si napsal o gramofonové desce a CD jsi určitě popudil mnohého hifistu. Je to totiž všechno naopak. LPčko je lepší než CD, jeho zvuk je podstatně více naturálnější a když máš dobrou techniku, je o poznání lepší než z CD. Nevýhodou je praskání při poškrábané desce...

  Kuba
 • 4. 10. 2006 19:02

  Enik (neregistrovaný)
  Je zvláštní jak někteří lidé si myslí, že mají zákonitě pravdu! V okamžiku kdy FM v údolí šumí a hraje mizerně, by signál ještě pořád stačil na to, aby T-DAB jel bez zjevných potíží. T-DABu stačí mnohem slabší signál než FM modulaci!!!
  Pokud jde o kvalitu FM, tak dosažitelný odstup signál/šum a separace kanálů, jsou naprosto nedostatečné. Pokud jde o kmitočtový rozsah, pak je na dnešní dobu velice omezený!!!
  To, že jsem popudil hifisty je mi docela fuk. Zřejmě jsem popudil i tebe. Zastávat názor,že LP je lepší než CD je směšné. On totiž ani jeden zastánce LP před CD nedokáže argumentovat ničím jiným, než že je z LP lepší zvuk. Jenže takové tvrzení neobstojí!!! Objektivně má CD lepší parametry a "Lepší zvuk" je čistě subjektivní záležitost. Je celkem snadné dokázat, že se tito lidé mýlí!!! To, že se jim zvuk LP přes elektronkové zesilovače s pozlacenými konektory líbí, je zcela nepodstatné!!!
  Pravdou ovšem zůstává, že se takovíto extrémisté objevují i v oblasti TV, a tvrdě obhajují analogovou televizi. Jenže analogová technologie nikdy nemůže dosáhnout kvalit digitálu. To je dáno fyzikálními zákony, nikoliv přáním několika šílenců!!!
 • 5. 10. 2006 1:14

  prudic (neregistrovaný)
  Promin pane, ale to co jsi napsal nedava smysl.
  Nikdo rozumny nebude zbytecne obhajovat analogovou televizi. Ale to je dano spise tim, ze je amplitudova modulace obrazu. Duvod? jak jsi psal, fresnelova zona neni volna pro temer nikoho, kdo prijima TV vysilani. Z toho prameni duchy v obraze, ktere jsou hodne rusive a nelze se jich rozumnymi prostredky zbavit. Takze digitalni prijem je pro mnoho lidi zlepsenim obrazu - odstranenim duchu, nikoli napriklad zvysenim ostrosti, ktere je degradovano v digitale pouzitou ztratovou kompressi.
  Ale z5 k radiu. Prostoru pro radia je dost. Radia nemaji zajem se rozsirovat. Dnes jich chytim dost abych mel co poslouchat. A treba country nema zajem na vychode vysilat. Takze neni duvod prechazet. Nevim jak kdo, ale ja pri jizde autem nemam problem, ze by mi radio nehralo. RDS resi bezproblemove preladovani. Pokud nejaka stanice zmizi, neni problem naladit jine. Ani digitalni televize nechcou mit celoplosne pokryti, bude jim stacit 70 procent. Takze diry nikdy nezmizi. Prozatimni nasazeni digitalni technologie dopravy obsahu vysilani radii na vysilace vede k ruznemu zpozdeni a to pak pri preladovani RDS je sila(jako preskakovani jehly v gramofonu). Pokud se k tomu prida jeste dalsi zhorseni zkresleni dane ztratovou kompressi, tak potes koste.
  Prozatim to vidim tak, ze technika jde dopredu a kvalita dolu. To mi nemuzes vymluvit. Pust si CT24 na DVB-T. Tam to pozna uplne kazdy. A toho zhorseni se bojim u radia take.
 • 4. 10. 2006 22:54

  Kuba (neregistrovaný)
  Já si nemyslím, že musím mít vždy pravdu, ale ty nemáš pravdu ve dvou věcech, a to s příjmem DABu při slaboučkém signálu a s "kvalitou" CD.
  Když chytáš analogovou modulaci zvuku, té stačí jí zachytit a vše je dané právě fyzikálními zákony, není třeba složité dekódování apod. Takže při slabším signálu může být stále kvalitní a bez výpadků. Třeba já doma chytám Lausitz 107,6 FM z Německa, síla signálu je dle natočení antény okolo 30 dB. A chytím to s nepatrným šumem ve stereu. Anténa 9prvek, přijímač tuner Onkyo, k měření síly použit tuner Sony ST-SA5ES. Signál ovšem uniká i do cca. 22 dB, a tak to během úniků více šumí. Digitál by vypadával, a soustavný příjem v dobré kvalitě bez výpadků by při takovéto síle signálu nebyl možný. Stejně tak při mobilním příjmu s měnícím se slabým signálem, kdy v autě chytám zmíněný Lausitz kvalitně i při síle 20-22 dB - tedy v čistém monu. DAB by si vážně neškrtl. Když digitálu přerušíš řetězec jedniček a nul, trvá přijímači, než se do řetězce zase "dostane", a tak je ten výpadek znatelný, i když na 0,1 s sleze signál pod hranici přijímatelnosti. U FM to nezaregistruješ (teď mluvím o autorádiích, která v dnešní době již nešumí, takže rádio buď hraje skoro či úplně bez šumu, a nebo je slyšet jen slaboučký šum a jinak nic, to pokud se stanice již "nechytá").

  A k tomu LP: Samozřejmě že pokud to vezmeš po celkové stránce výhod a nevýhod tak je CD podstatně lepší. Ale co v žádném případě není pravda je, že má kvalitnější zvuk. Jedničky a nuly nikdy nemůžou vyjádřit naturální barvu zvuku. LP ano, jelikož je to opět křivka. Prostě zvuk se šíří vlnou, frekvenční křivkou, ne sloupci jedniček a nul. A proto je LP kvalitnější a přirozenější už z podstaty... Jinak já taky samozřejmě pustím LP jednou za rok, jinak poslouchám CD. Ale LP je prostě lepší.

  A ještě jedna věc: V žádném případě se nezastávám analogové televize. To je žrout kmitočtů, nekvalitní obraz, atd.,atd. Digitalizace TV je krok správným směrem, a podporuji to. Jen mi vadí, že se kašle na kvalitu, a tak je zatím DVB-T v kvalitě někdy dokonce i horší než analog, zejména ve zvuku. Pusť si ČT24 a ten zvuk ti utrhne uši, tedy pokud alespoň trochu bazíruješ na kvalitním zvuku. Prostě se to nedá poslouchat - ořezané, bublavé... A obraz větiny TV taky hrůza - mozaiky, kostičky.. A to mám Žižkov 9 km od antény, S 100% Q 100%... Jestli to takhle zůstane, tak DVB-T pomůže akorát k vyčištění pásma UHF, ale kvalitativně si moc nepomůžeme. Tedy kvalitativně v obrazu, zvuku atd., ne v příjmu, v kvalitě příjmu zase DVB-T převyšuje analogTV o hooodně moc - ale ty výpadky apod., jak jsem popsal u DABu, tam také jsou, a lidem třeba na horách to bude vadit víc, než zrnění v analogu.
  Každá technologie má svoje plusy a mínusy, jak analog TV, tak DVB-T, jak FM, tak DAB. Jen není dobré říkat jak je to nové super a bezchybné (a se to okolo DVB-T děje docela dost), ale také poukázat na mínusy a na kvality toho starého... Třeba kazeta byla také v lecčems lepší než MP3.
  A to, že analog nemůže dosáhnout kvalit digitálu, tak v některých oblastech je to právě naopak - třeba fotografie, již zmiňovaný záznam zvuku... Ale zase digitál má výhody jednoduchosti apod... O tom by se dalo diskutovat hooodně dlouho.

  Kuba

  PS: Nejsem žádný analogový extrémista, jen by to chtělo se podívat i na nevýhody veškeré digitalizace - o tom se skoro nemluví, ale je to tak