Hlavní navigace

Digitálním televizím vadí vypuštění „dočasných licencí“ z novely

15. 6. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
15. 6. 2007

O jistotu v podobě dočasných vysílacích licencí na pět let s možností automatického prodloužení na dalších let přišli původní vítězové licenčního řízení na nové digitální programy, sdružení v Asociaci digitálních televizí (ADT). S dočasnými licencemi počítala digitální novela vysílacího zákona od ministerstva vnitra, tu však nyní čeká přepracování.

Institut dočasné licence z návrhu zmizí, neboť předjímá rozhodnutí soudu a mohl by vyvolat další soudní spory (viz analýza problematických bodů novely). Přípravou novely se navíc bude místo ministerstva vnitra nadále zabývat ministerstvo průmyslu a obchodu, na které přešla rozhodnutím vlády agenda spojená s digitalizací rozhlasového a televizního vysílání. To se však nelíbí novým digitálním stanicím, které tak znovu ztrácí možnost začít v dohledné době vysílat.

To byl návrh, který umožňoval novým televizím začít v březnu či v dubnu příštího roku. Tím by dostaly šanci se ucházet o peníze z reklamy po České televizi, řekl Hospodářským novinám předseda ADT a generální ředitel hudební televize Óčko Jiří Balvín. Podle místopředsedy ADT a generálního ředitele zpravodajské televize Z 1 Martina Mrnky je další posouvání termínů projednání novely nepříjemné. Dnes se sice posouvá o měsíc, ale v konečném důsledku to znamená prodloužení startu vysílání o půl roku, ne-li víc, řekl deníku Mrnka.

ebf - tip do článku - debata

Nové digitální televize musí podle Mrnky zahájit vysílání na jaře nebo na podzim, kdy jsou schopné oslovit alespoň některé inzerenty. S tím souhlasí i Jiří Balvín. Každé posunutí o týden znamená měsíce. Protože se to nedostane na červnovou schůzi sněmovny, červencová bude zrušena, možná se to dostane na srpnovou – pokud se dohodnou, že bude mimořádná srpnová, jinak by se to dostalo na zářijovou a celý rok 2007 je pryč, řekl Balvín serveru ČRo Digital.

Jestliže nové televize nezačnou vysílat do března až dubna 2008, tak nemá vůbec smysl, aby zahajovaly vysílání v roce 2008. Pak má Nova klidný spánek v roce 2008 a ještě v roce 2009. To jsou dva roky klidného monopolního pobytu na trhu, konstatuje Balvín. Podle předsedy Legislativní rady vlády Cyrila Svobody (KDU-ČSL) se sice novela nedostane na jednání vlády už v pondělí 18. června, jak se původně plánovalo, ale ministerstva dělají vše pro to, aby jí kabinet projednal už v červenci.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).