Hlavní navigace

Díky Matfyzu si může kdokoli zdarma vyzkoušet tvorbu animovaných filmů

8. 12. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Matematicko-fyzikální fakulta UK představila zajímavou aplikaci, která umožní komukoli stát se tvůrcem jednoduchého animovaného filmu ve virtuální realitě.

StoryFactory dává uživatelům k dispozici jedno 3D město, několik desítek herců s širokou paletou pohybových animací a snadné ovládání. Zájemci o 3D grafiku a film díky programu nahlédnou pod pokličku tvorby 3D animací nebo počítačových her, ozkouší si práci s kamerou, střih, tvorbu scénáře i dramaturgii a v neposlední řadě se naučí plánování, trpělivosti a důslednosti.

„Hlavní výhodou programu je jeho jednoduchost. Pro tvorbu 3D animovaných sekvencí postačí jen základní uživatelské schopnosti. Ovládání zvládne doslova každý,“ říká Cyril Brom, vedoucí vývojového týmu z pražského Matfyzu.

Ukázka animace se StroyFactory

Ukázka animace se StroyFactory

„Naším prvotním cílem bylo nabídnout školám nástroj, jenž by zatraktivnil výuku výpočetní techniky a podpořil kreativitu studentů,“ říká Petr Jakubíček z neziskové organizace Generation Europe, která na projektu spolupracovala.

„Studenti musí vymyslet vlastní příběhy a v podstatě zastat práci celého filmového štábu. Právě v tom spočívá výzva, kterou náš program školám přináší,“ dodává Jakubíček.

S aplikací StoryFactory je možno zúčastnit se soutěže. Otevřená je pro dvou až tříčlenné týmy ze středních a základních škol. Členem týmu může být i učitel. Jejich úkolem je natočit pomocí StoryFactory pětiminutové video, opatřit ho titulky, dabingem nebo hudebním doprovodem. Soutěž končí 15. ledna.

cyber-obecný tip

Projekt, který vznikl ve spolupráci s neziskovou organizací Generation Europe a se Studii nových médií Filozofické fakulty UK, je českým školám k dispozici zdarma díky podpoře Evropské Unie a hlavního města Prahy.

Zdroj: Tisková zpráva