Hlavní navigace

Díra, kterou zneužívá Conficker, je na řadě počítačů pořád bez záplaty

17. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Je známým faktem, že podstatná část uživatelů nevěnuje aktualizaci MS Windows adekvátní pozornost a tak se otevírají dveře pro řádění malwaru, který zneužívá již několik měsíců záplatovanou chybu v majoritním operačním systému. Není to tak dlouho, co o tom úspěšně přesvědčoval červ Sasser, teď se stejný případ opakuje i u červa Conficker. Společnost Qualys, která se věnuje počítačovému poradenství a službám v oblasti zabezpečování systémů, přišla s tvrzením, že na každém pátém počítači s MS…

Je známým faktem, že podstatná část uživatelů nevěnuje aktualizaci MS Windows adekvátní pozornost a tak se otevírají dveře pro řádění malwaru, který zneužívá již několik měsíců záplatovanou chybu v majoritním operačním systému. Není to tak dlouho, co o tom úspěšně přesvědčoval červ Sasser, teď se stejný případ opakuje i u červa Conficker. Společnost Qualys, která se věnuje počítačovému poradenství a službám v oblasti zabezpečování systémů, přišla s tvrzením, že na každém pátém počítači s MS Windows chybí nainstalovaná aktualizace MS08–067, která opravuje závažný bezpečnostní problém, jejž Conficker využívá.

Společnost Qualys se opírá o analýzu 300 000 koncových počítačů svých zákazníků. V reálu ovšem může být množství zranitelných počítačů mnohem vyšší, protože lze důvodně předpokládat, že na firmu Qualys se obracejí přece jen již zodpovědnější firmy. Nic na tom bohužel zatím nemění ani fakt, že záplata vyšla již před půl rokem a červ Conficker plní titulní stránky nejen odborných periodik už několik týdnů. Pro úplnost ještě dodejme, že na pěti procentech prověřovaných počítačů byl červ Conficker skutečně nalezen. (SecurityWorld)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.