Hlavní navigace

Diváci jsou s námi spokojenější než před rokem, chlubí se ČT průzkumem

28. 3. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
28. 3. 2012

UVNITŘ GRAFY Spokojenost diváků s vysíláním České televize za nynějšího generálního ředitele Petra Dvořáka je vyšší než před rokem, kdy ji vedl Jiří Janeček. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes ČT poskytla médiím. Za únor 2012 dosáhla ČT vynikajících hodnot koeficientu spokojenosti – za celý den to bylo 8,2 a za hlavní večerní vysílací čas 8,1 bodu, přičemž průměrná hodnota je 7,0, upozornila v oficiální tiskové zprávě.

K TÉMATU: Sto dní Petra Dvořáka ve funkci ředitele České televize: sliby versus realita

Výrazné meziroční zlepšení odráží pozitivní diváckou odezvu na programové schéma sestavené novým vedením televize, pro které je měření divácké spokojenosti klíčovým kritériem kvality a zásadní zpětnou vazbou. ČT navíc pracuje na zavádění nového systému měření kvality, který využívají velké zahraniční televize veřejné služby a který kromě kvality hodnotí i míru vynaložených prostředků, uvedla mluvčí ČT Michaela Fričová.

-

Zdroj: Česká televize

Spokojenost diváků měří Kavčí hory prostřednictvím denního kontinuálního výzkumu, v němž reprezentativní vzorek divácké populace hodnotí spokojenost s televizními pořady ČT. Zatímco loni v únoru dosáhl koeficient spokojenosti diváků s vysíláním ČT hodnoty 7,8, letos v únoru to bylo již 8,2. Za průměrnou hodnotu považujeme koeficient spokojenosti 7,0 a o nadprůměru lze hovořit již při koeficientu 7,5, konstatuje ČT.

-

Zdroj: Česká televize

Nejlépe hodnocen je zpravodajský kanál ČT 24, u něhož koeficient spokojenost dosáhl celodenní hodnoty 8,3. V těsném závěsu jsou sportovní ČT 4 a plnoformátová ČT 1 s koeficientem 8,2. Program ČT 2 dosáhl hodnoty 8,0 za celý den a v hlavním vysílacím čase 7,9. Výborné výsledky spokojenosti potvrzují naše předpoklady, že se nám nové programové schéma ČT podařilo nastavit dobře. Věřím, že se jedná o nové standardní hodnoty dlouhodobého indexu spokojenosti s vysíláním ČT a že diváci budou takto příznivě hodnotit i nové projekty, které jsme v poslední době schválili do výroby a které budeme vysílat v následujících sezónách, komentoval výsledky generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Měření kvality a divácké spokojenosti je a bude tím nejdůležitějším kritériem, které budeme u pořadů sledovat. V tuto chvíli také společně s Radou ČT pracujeme na přípravě a zavádění nového systému měření kvality pořadů televize veřejné služby, který zároveň zohledňuje i míru vynaložených finančních prostředků. Inspirujeme se u významných zahraničních veřejnoprávních televizí, jako je např. BBC nebo ARD, dodal šéf ČT.

MM socky3

Největší spokojenost diváci vyjádřili s každodenním soutěžním pořadem AZ-kvíz, poté s Toulavou kamerou, Objektivem a Kalendáriem. Na ČT 2 vedle tradičně dobře hodnocených dokumentů a filmů, zejména filmu Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem, který získal hodnotu 9,1, bodují nově pořady pro děti – Večerníček a Kouzelná školka. Na ČT 4 byli diváci nejvíce spokojeni s Mistrovstvím světa v rychlobruslení a fotbalovou Evropskou ligou, uvedla ČT.

Hodnocení spokojenosti probíhá tak, že diváci hodnotí jednotlivé pořady ČT známkami jako ve škole. Výsledný koeficient spokojenosti se přepočítává podle váhy každé známky na škále od –10 do +10, přičemž hodnota 10 je nejlepší. Koeficient spokojenosti ČT za měsíc únor, byl sestaven na základě odpovědí 750 respondentů, ti vystavili celkem 53 580 známek, jejich zprůměrováním se vypočítává výsledná hodnota koeficientu, doplnila televize.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.