Hlavní navigace

Diváci letos opět uvidí filmové ceny Český lev, průvodcem bude Marek Eben

8. 1. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Generální ředitel České televize Petr Dvořák se už loni v polovině roku nechal slyšet, že chce z Českého lva udělat prestižní událost, která bude mít taktéž důstojnou formu podání.

Ani letošní 21. ročník výročních filmových cen České filmové a televizní akademie (ČFTA) nebude postrádat označení Český lev. Oznámila to sama ČFTA. V červenci loňského roku přitom vše ukazovalo na to, že tomu tak nebude. Česká televize se tehdy s ČFTA domluvila, že další ročník filmových cen už proběhne pod jiným názvem. Od procenta Petra Vachlera totiž nezískala práva pro ochrannou známku Český lev. Vachler si ji tehdy cenil na více než 20 milionů korun, které akademici odmítli zaplatit. Filmové ceny budou letos poprvé udíleny přímo ČFTA, a to v sobotu 22. února.

GLOSA: Český lev je mrtev. Ať žije Český lev!

Nominace na Českého lva budou vyhlášeny přesně měsíc před slavnostním večerem, tedy 22. ledna. Udílení prestižních filmových cen bude moderovat Marek Eben, v přímém přenosu ho divákům zprostředkuje Česká televize. Generálním partnerem výročních cen ČFTA budou Karlovarské minerální vody, značka Magnesia, hlavním partnerem pak Skupina ČEZ. Šanci získat letos Českého lva mají tvůrci devětadvaceti celovečerních hraných a animovaných filmůa sedmnácti celovečerních dokumentů, uvedených do distribuce v roce 2013.

ICTZ23

K TÉMATU: Filmové ceny Český lev mají na kahánku. Možná se budou muset přejmenovat

DigiZone.cz už v minulosti upozornil na to, že dosavadní podoba Českých lvů generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi nevyhovovala a chtěl ji radikálně změnit. Na to ostatně ukazuje i angažování Marka Ebena do role moderátora večera. Eben je v očích veřejnosti vnímán především jako průvodce prestižními večery. Objevil se opět vedle Terezy Kostkové coby moderátor v posledním ročníku StarDance. Na konkrétní formě budeme s akademiky intenzivně pracovat a věřím, že najdeme důstojnou formu odpovídající významu výročních filmových cen, uvedl v červenci 2013 sám Dvořák.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.