Hlavní navigace

Diváci se dlouho neradovali, RTVS vysílá na satelitu opět bez prostorového zvuku

13. 8. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V tuto chvíli tedy obsahují HD kanály Rozhlasu a televize Slovenska na satelitu Astra dvě audiostopy, obě jsou ovšem pouze ve formátu MPEG.

Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) vysílá své kanály Jednotka a Dvojka ve vysokém rozlišení (HDTV) na satelitu Astra 3B opět bez prostorového zvuku. Audiokanál, který umožňuje majiteli odpovídající reprosoustavy přenos zvuku ve formátu 5.1, byl po pouhém jednom dnu opět odpojen. Proč k odpojení audiostopy Dolby Digital u kanálů Jednotka HD a Dvojka HD došlo, Michal Šuran, manažer společnosti Towercom, která distribuci programů zajišťuje, neuvedl, ale stalo se tak prý na přání samotné RTVS.

KL24

K TÉMATU: Kanály RTVS s vysokým rozlišením na satelitu Astra s prostorovým zvukem

V tuto chvíli tedy obsahují HD kanály Rozhlasu a televize Slovenska na satelitu Astra dvě audiostopy, obě jsou ovšem pouze ve formátu MPEG. Jedna je určena pro slovenské audio a druhá pro originální zvuk. Třetí, která zajišťovala takzvaný audiodescription, tedy audiopopis, byla taktéž odpojena. Audiopopis je určen nevidomým a slabozrakým divákům, aby se lépe orientovali v ději daného pořadu. Audiodescription se nevysílá vždy, ale například pouze u filmů nebo seriálů. Česká televize naopak s prostorovým zvukem vysílá na satelitu Astra 3B všechny své HD kanály.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).