Hlavní navigace

Diváci v Košicích mohou hlasovat o primátorovi přes IPTV na televizoru

26. 11. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

26. 11. 2010

UVNITŘ UKÁZKA Zajímavého předvolebního průzkumu preferencí jednotlivých kandidátů na primátora se mohou zúčastnit občané východoslovenských Košic. Pokud patří mezi zákazníky placené digitální televize přes pevnou linku (IPTV) Antik, mohou přímo prostřednictvím televizní obrazovky hlasovat, který z kandidátů jim je nejsympatičtější a dají mu v nadcházejících komunálních volbách svůj hlas.

K TÉMATU: Jak se české televize chystají do iPhonů a dalších chytrých mobilů?

Hlasování v simulovaných komunálních volbách je jednoduché, po zapnutí televizoru se na obrazovce objeví otázka, zda má divák zájem zúčastnit se ankety. Ten se potom může rozhodnout, zda se zúčastní, nebo ne, případně zda chce hlasovat později. Pokud se rozhodne nehlasovat, výzva k účasti v anketě se mu už nezobrazí, přiblížil Igor Kolla ze společnosti Antik Telecom. Samozřejmostí je podle něj anonymita hlasování.

Podoba ankety o novém košickém primátorovi na televizní obrazovce. Anketa nijak nesouvisí s vysíláním zpravodajské televize TA3 v pozadí (Foto: Antik Telecom)

cyber-obecný tip

Podobnou anketu uspořádal Antik Telecom již před červnovými parlamentními volbami na Slovensku, tehdy ale bylo možné hlasovat pouze prostřednictvím počítače. Hlasování přes dálkový ovladač televizoru je demokratičtější, protože neomezuje hlasující jen na ty, kteří vlastní počítač. Zároveň si myslíme, že může poskytnout přesnější výsledky než hlasování přes internet, vysvětlil produktový manažer Antik Telecomu Vlastimil Lakatoš.

Služby společnosti Antik Telecom na východním Slovensku využívá 35 tisíc zákazníků. Firma však nezveřejnila, kolik z nich má přístup k IPTV a může se tedy zúčastnit ankety o budoucím primátorovi Košic, druhého největšího města na Slovensku.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.