Hlavní navigace

Diváci z Opavy a Bruntálu si stěžují na horší signál multiplexu A

3. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
3. 10. 2008

Televizním divákům z Opavy a Bruntálu se začátkem tohoto týdne rapidně zhoršil signál přechodného zemského digitálního multiplexu A z ostravského vysílače Hladnov. Důvodem je výměna antény na Hladnově, ke které došlo v pondělí 29. září. Bydlím v Opavě a už delší dobu přijímám digitální vysílání právě odtud. Od 28. září nemohu toto vysílání naladit a nemám žádný signál, stěžuje si například čtenář DigiZone.cz Petr Vlk.

FOTOGALERIE: Úprava ostravského vysílače Hladnov pro digitální vysílání

UXD

Vysílání multiplexu A na kanálu 39 z vysílače Hladnov bylo v pondělí 29. září na několik hodin přerušeno kvůli demontáži staré a instalaci nové antény. Vyžařovací diagram nové antény ale zřejmě neodpovídá původnímu diagramu staré antény, která umožňovala šířit pouze jednu digitální síť na jediném vysílacím kanálu. Směrem na Opavu a Bruntál tak došlo k velkému poklesu intenzity i kvality signálu, zatímco naopak směrem k Beskydům se digitální signál programů České televize, Novy a Českého rozhlasu zlepšil.

České Radiokomunikace v současné době provádí na místě měření a chystají dodatečné úpravy. Multiplex A na Hladnově ukončí vysílání 30. října a od 31. října zde budou k dispozici hned dvě digitální sítě: veřejnoprávní multiplex 1 na kanále 54 a multiplex 2 na kanále 39. Přibýt by měl i multiplex 3, o jehož vysílacím kanálu operátor zatím jedná s Českým telekomunikačním úřadem (nyní vysílá na kanále 54, který ale bude muset do konce měsíce uvolnit pro Českou televizi).

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.