Podle studie zmiňované v článku v BBC mají jedinci s výrazně sedavým zaměstnáním zvýšená rizika pro své zdraví. Tím, že například příliš často pracují s počítačem či sedí za pracovním stolem a nemají dostatek pohybu. Článek uvádí, že lidé takto trávící příliš mnoho času, mají vysoké riziko vzniku diabetu, srdečních onemocnění a dalších problémů, které mají až možné smrtelné následky. Na odstranění rizik přitom prý nestačí pouze základní doporučovaná míra pohybu či cvičení.
Samotná studie vychází z analýz dalších osmnácti již existujících studií, které sledovaly zdraví a návyky více než 800 set tisíc lidí. Mimo jiné doporučuje zvýšení fyzických aktivit všem, kdo tráví u počítače či za pracovním stolem až osm hodin denně. U ostatních doporučuje alespoň časté přestávky, změnu pracovní pozice, procházky v době oběda, omezení večerního sledování televize a dokonce pracovní porady ve stoje.
Studie samotná byla zveřejněna v časopise Diabetologia a zaměřuje se hlavně na rizika vzniku diabetu. Došla také k tomu, že sedavá zaměstnání negativně ovlivňují hladinu glukózy a zvyšují odolnost proti inzulínu. Konstatuje ale také, že vědci nevědí jak je to možné.
Komentář: V době chytrých mobilů můžete sociální síť či nepostradatelné online zdroje vzít na malou procházku či proběhnutí kdykoliv. Porady ve stoje by pro změnu mohly být užitečné, zejména v okamžiku, kdy by něco takového prospělo jejich zkrácení. A také samozřejmě něco podobného může zabránit neodolatelné chutí v průběhu porady usnout. Snad mi odpustíte, že zprávička na Lupě přináší téma poněkud netradiční, ale právě myšlenka porad ve stoje mě zaujala tak hodně, že jsem nedokázal odolat. A to mám to štěstí, že na volné noze se (nekonečných a zcela zbytečných) porad účastním zcela sporadicky.