Hlavní navigace

Dnes končí podpora pro Windows XP bez SP3

13. 7. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnes oficiálně končí podpora pro Windows XP s druhým servisním balíčkem. Pro tento systém tedy již Microsoft nebude nadále vydávat ani bezpečnostní aktualizace. Uživatelé si mohou nainstalovat zdarma třetí servisní balíček, který vyšel už v květnu 2008 a podporován bude až do dubna 2014. Někteří bezpečnostní analytici varovně zvedají prst, protože prý ve firmách je stále ještě polovina dotčených počítačů nepřipravena na konec podpory pro Windows XP s SP2 (nepoužívají tedy vyšší verzi), ale…

Dnes oficiálně končí podpora pro Windows XP s druhým servisním balíčkem. Pro tento systém tedy již Microsoft nebude nadále vydávat ani bezpečnostní aktualizace. Uživatelé si mohou nainstalovat zdarma třetí servisní balíček, který vyšel už v květnu 2008 a podporován bude až do dubna 2014. Někteří bezpečnostní analytici varovně zvedají prst, protože prý ve firmách je stále ještě polovina dotčených počítačů nepřipravena na konec podpory pro Windows XP s SP2 (nepoužívají tedy vyšší verzi), ale ukončení podpory je plánováno dlouhodobě a Microsoft opakovaně připomínal, že se tento okamžik blíží.

Druhý servisní balíček byl pro Windows XP velmi důležitou kumulativní aktualizací. Objevil se v létě 2004. Podle některých spekulací se jej dokonce prý Microsoft chystal prodávat jako druhé vydání Windows XP, ale nestalo se tak. SP2 pro Windows XP přinesl vylepšený Windows Firewall, lépe zabezpečený Internet Explorer 6 s blokováním pop-up oken, Centrum zabezpečení, automatické stahování záplat, ale třeba také Windows Movie Maker 2.1 pro střih videa a předělanou podporu pro Bluetooth a WiFi. (TechNet Blog CZ/SK)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).