Hlavní navigace

Dnes končí vysílání „pozemně kódovaných“ stanic FilmBox Family a Joj Cinema

22. 2. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Bohumil Herwig
AKTUALIZOVÁNO – Díky Skylinku jsme v DVB-T krátce vyzkoušeli dva pokusně šířené kanály vysílané na Regionální síti 4. Pro diváky bez přístupové karty byly nedostupné.

AKTUALIZOVÁNO, 22. 2. 2016, 10:45 hod.: provozovatelé vysílání, nám po zveřejnění zprávy oznámili, že k ukončení dojde – bez bližšího upřesnění – až 29. 2. 2016. Oficiální vyjádření Skylinku (Jaromíra Glisníka), níže.

Testovací vysílání se odehrávalo v režii satelitní služby Skylink a společnosti Prague Digital TV, provozovatele pozemní Regionální sítě 4. Signál běžného vysílání obou stanic bez EPG byl šířen přes vysílače Strahov, Ládví a Zelený pruh na kanálu 46 a dostali se k němu ti, kteří se do testování přihlásili a vyplnili on-line formulář na webu Skylinku.

Účelem zkoušek bylo ověření kompatibility přijímacích zařízení s CA modulem a dekódovací kartou při příjmu zakódovaných stanic v běžném DVB-T. Skylink nám na dotaz sdělil, že test i z tohoto úhlu pohledu dopadl úspěšně.

K TÉMATU: Chystá Skylink expanzi do terestriky? Testy kódovaného DVB-T v Praze to naznačují

Jednatel Prague Digital TV Petr Formánek se ke zkouškám vyjádřil slovy: Neříkáme, že jde o test placené televize v DVB-T, ale kódovaných programů. Chystali jsme se k němu už delší dobu, vlastně od jara (2015, pozn. redakce), kdy jsme věděli, že se nám v Regionální síti 4 uvolní určitý prostor odchodem TV Noe a Regionálnítelevize CZ.

„Během testování nebyl zjištěn ani jeden případ nekompatibility televizního přijímače s DVB-T tunerem a CI slotem s modulem Irdeto a kartou Skylink. Kódovanému vysílání ve stávajícím standardu DVB-T tedy nebrání žádná technická překážka. Diváci vybavení televizorem s DVB-T tunerem nebudou potřebovat nový set top box, kódované programy budou moci sledovat na svém televizoru.“ konstatuje Jaromír Glisník, člen představenstva M7 Group S.A.

Cloud 22 temata

Cíl testu byl tedy jasný a více si na toto téma můžete přečíst na výše uvedeném odkazu.

Pravidelného testování obou zakódovaných kanálů se zúčastnilo asi 110 lidí, zákazníků Skylinku. Filmbox Family byl, resp. ještě je šířen v Regionální síti 4 v MPEG-4 SD, stanice Joj Cinema pak MPEG-2 SD.

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.