Hlavní navigace

Do Česka vstupuje izraelský startup Yallo. Chce zlevnit volání

9. 6. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Místo drahého roamingu volání přes data. Od služeb podobných Viberu se Yallo liší tím, že si u něj jedním kliknutím registrujete přímo svou SIM kartu.

Izraelský startup Yallo vznikl před 2,5 lety, teprve před čtyřmi týdny ale spustil mobilní aplikaci, kterou chce narušit byznys mobilních operátorů. Yallo navazuje na online komunikační služby jako je WhatsApp nebo Viber. Jde na to ale trochu jinak. 

„Pomocí aplikace si u nás registrujete svoji SIM kartu, a pak můžete přes internet z jakékoliv části světa přijímat i odesílat hovory, jako to děláte běžně. Stojí vás to jen data, žádný roaming,“ popisuje zakladatel a technologický ředitel Yallo Yosi Taguri. Aplikace je zatím k dispozici pro Android a na cestě je verze pro iOS. 

Registrací v podstatě uložíte své údaje o SIM kartě a kontaktech z telefonu na server Yallo. Dostat se k nim pak můžete z kteréhokoliv mobilního zařízení připojeného na internet a rovnou je využít k mobilní komunikaci ze svého čísla, aniž byste SIM kartu museli u sebe fyzicky mít. „To oceníte zejména, pokud ztratíte svůj mobilní telefon,“ říká Taguri.

Služba má podle něj potenciál díky rozvíjejícímu se internetovému připojení ve světě, a také díky tomu, že současná generace „millenials“ už přes mobil nekomunikuje běžným způsobem, ale využívá hlavně nové online aplikace.

Organický růst

Yallo odstartovalo po více než dvouletém vývoji teprve před čtyřmi týdny a je dostupné zatím v Izraeli, Spojených státech, Velké Británii a Singapuru. „Nyní máme 50 tisíc uživatelů, což je skvělý start, navíc organicky dál rosteme,“ říká Taguri. „V úterý umožníme stažení aplikace i pro české uživatele, kteří ale zatím skrz aplikaci budou moci jen přijímat hovory,“ uvedl Taguri s tím, že další služby startupu do Česka dorazí později.

Yallo chce využít zejména toho, že ceny za roaming jsou v Evropě stále poměrně vysoké – což je vzhledem k neochotě mobilních operátorů s tím něco dělat stále aktuální téma. "Pokud totiž voláte či přijímáte hovor v zahraničí (obzvláště mimo EU), může vás to vyjít na desítky až stovky korun,“ vypočítává Taguri.

Yallo je nyní ve fázi, kdy se snaží získat co nejvíce zákazníků. Proto firma zatím nabízí své služby zdarma. Budoucí příjmy ale vidí ve zpoplatnění služby. „Až přijde čas, Yallo bude vydělávat na předplatitelích. Myslíme si, že bychom mohli požadovat 3 až 5 dolarů měsíčně,“ plánuje Taguri.

K nalákání uživatelů by mělo pomoci i to, že Yallo dokáže šifrovat hovory, takže je nikdo nemůže sledovat. Šifrování mobilní komunikace se před pár lety stalo trnem v oku mnohých vlád – třeba v případě telefonů kanadského Blackberry, což přispělo k úpadku kdysi oblíbené společnosti. „Problémy v tomto směru zatím nezaznamenáváme. Uvidíme,“ říká Taguri. Zajímavou funkcí dialeru je i možnost hovory nahrávat.

Nahánění investorů

Izraelský startup zatím konkuruje hlavně tradičním telefonním operátorům. Zároveň ale s nimi vyjednává o spolupráci. „Jsme v úzkém vyjednávání s Deutsche Telekom (majitel českého T-Mobilu, pozn. redakce),“ uvádí bez bližších podrobností Taguri, ale i tak naznačuje, že by brzy mohla být uzavřena určitá dohodou o spolupráci.

Deutsche Telekom chce mít inovativní technologie pod kontrolou, proto má jeden ze svých akcelerátorů i v Tel Avivu, kde je silně rozvinuté startupové podhoubí, silně podporované tamní vládou.

MMF tip early

Yallo je na začátku a k dalšímu rozvoji potřebuje peníze. Yossi Taguri se tak bude během několika týdnů stěhovat s celou rodinou do Kalifornie, kde chce zejména v Silicon Valley hledat investory pro další rozvoj služby. Firma už v březnu letošního roku získala v kole A investici ve výši čtyř milionů dolarů od fondu Carmel Ventures. Šlo vůbec o první investorské peníze, vývoj aplikace probíhal přes dva roky bez cizích zdrojů.

Cesta autora do Tel Avivu se uskutečnila s přispěním firmy T-Mobile.

Autor článku

Autor je redaktorem tabletového týdeníku Dotyk Byznys. V minulosti působil v agentuře Reuters, v Hospodářských novinách nebo Českém rozhlase. Zastával i post mluvčího skupiny Nova. Najdete ho na Twitteru a na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).