Hlavní navigace

Do firmy, která vlastní Novu, vstoupil ukrajinský magnát Kolomojskyj

30. 8. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

30. 8. 2007

Bermudská společnost CME, které patří české televize Nova a Galaxie sport, má nového spolumajitele. Tříprocentní podíl ve firmě získal ukrajinský magnát Igor Kolomojskyj, který loni v létě získal kontrolní balík v druhé největší ukrajinské komerční televizi Studio 1+1, o níž CME tvrdí, že ji kontroluje.

ČTĚTE TAKÉ: Jak se vyvíjely vztahy CME a Igora Kolomojského

Studio 1+1 skutečně vybudovala CME, kvůli nepříznivým zákonům ale nemohla být jeho většinovým vlastníkem. Proto si podržela kontrolu nad servisními organizacemi a získala předkupní právo na licencovanou společnost. To však ukrajinští majitelé televize porušili a prodali podstatný podíl Kolomojskému. Prodej později stvrdil i kyjevský soud.

KL22_nominace

CME loni zvažovala, že zahájí s Ukrajinou mezinárodní arbitráž kvůli nedostatečné ochraně investic, stejně jako to udělala před časem v případě televize Nova. Tento čtvrtek ale CME oznámila, že se s Igorem Kolomojským dohodla a že se stává jejím akcionářem. Za tříprocentní podíl ve firmě zaplatil 110 milionů dolarů (asi 2,2 miliardy korun).

V souvislosti s touto investicí jsme Igora Kolomojského pozvali, aby se stal členem správní rady, cituje tiskové prohlášení CME agentura Reuters.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.