Uzávěrku druhého kola StartupYardu stihlo na konci minulého týdne pět desítek týmů s podnikatelskými záměry v různém stádiu vývoje. Organizátoři se nyní projekty probírají. Vyberou pět až deset týmů, kterým poskytnou na půl roku kanceláře, rady třiceti mentorů a budou-li mít o takovou investici zájem, pak také 10 tisíc dolarů za desetinový majetkový podíl ve firmě. Pokud tuto nabídku odmítnou, zaplatí startupy za účast v programu „jen“ pěti procenty.
StartupYard založili loni v létě Petr Ocásek s Lukášem Hudečkem. Po změně majetkové struktury z firmy odešli a v jejím vedení je vystřídal zakladatel inkubátoru TechSquare Nikola Rafaj.
„Báli jsme se kvality, ale musím to zaklepat: Hodně projektů vypadá velmi dobře,“ komentuje Nikola Rafaj úroveň letošní startupové sklizně. „Ode dneška se s přihlášenými potkáváme, telefonujeme, hledáme reference. Seznam všech přihlášek vydáme nejspíš příští týden,“ nastínil další postup.
Zatím jsou tak známy jen vybrané statistické údaje:
- Z 54 přihlášených pochází 43 týmů z Česka, 10 ze Slovenska a jeden z Maďarska.
- Nadpoloviční většina přihlášených má už funkční prototyp, nebo dokonce firmu schopnou svůj produkt ihned distribuovat.
- Nejvíce přihlášených chce podnikat ve webových aplikacích nebo v elektronickém obchodování.
- Nejčastěji mají přihlášené týmy dva členy.
- Nejčastěji hodlají svůj produkt prodávat koncovým spotřebitelům (B2C).
- Tři čtvrtiny uchazečů mají zájem o podpůrnou investici 10 tisíc dolarů za desetiprocentní podíl ve firmě.