Hlavní navigace

Dočkáme se zpoplatnění YouTube? Určitým způsobem možná ano

Daniel Dočekal

Zpoplatněného obsahu bychom se na YouTube mohli dočkat v dubnu. Mezi tvůrci zpoplatněného obsahu jsou citovány Machinima, Maker Studios a Fullscreen.

Podle řady článků v zahraničních médiích (prvotní zdroj je pravděpodobně AdAge) YouTube plánuje spustit možnost předplatného, které se bude týkat několik desítek kanálů. Možnost zpoplatnění by se také mohla týkat živě vysílaných událostí a také starších epizod seriálů.

Podle AdAge by se předplatné mělo pohybovat mezi jedním až pěti dolary měsíčně a jakkoliv jde o „experiment“, byl prý již zvažován poměrně dlouhou dobu. Podle popisovaného samozřejmě nejde o zpoplatnění YouTube jako celku, ale možnosti zpoplatnit obsah, který vlastník obsahu zpoplatnit chce. Ať už formou klasického kanálu, nebo jednotlivých videí.  Vedle přímého zpoplatnění YouTube stále zůstává stávající „obchodní“ model, tady příjmy založené na reklamě.

Zpoplatněného obsahu bychom se na YouTube mohli dočkat v dubnu. Mezi tvůrci zpoplatněného obsahu jsou citovány Machinima, Maker Studios a Fullscreen. Příjmy z takovéhoto obsahu by se měly dělit stejně jako v případě příjmů z reklamy, tedy 45/55. 

Našli jste v článku chybu?
30. 1. 2013 19:13
lOlOl (neregistrovaný)

Pokud cena bude od $1-5 tak dejme tomu, ze to budou $3 mesicne jako prumer. To jsme na 60,- mesicne, coz je napriklad hodinova mzda v McDonaldu. Pokud tam najdu svoje oblibeny serialy napr. Family Guy, American Dad, Californication, TBBT apod. ve slusny kvalite (minimalne 720p) tak nevidim duvod proc to za tu cenu nebrat. Pokud se reklama spusti jenom na zacatku, neni problem reklamu odstranit pomoci nejakeho doplnku.

V TV je to sama reklama a jeste neskutecne trapny cesky dabing. Pokud si budu…

31. 1. 2013 15:23
Oo (neregistrovaný)

Ono to zase tak bulvární (možná nechtěně) není. Se zavedením placených kanálů totiž logicky přijde také větší snaha googlu odstraňovat neautorizovaný obsah a tím defakto dojde k jeho zpoplatnění resp. tak to mají naplánované, ve skutečnosti dojde k odlivu uživatelů na jiné servery.