Hlavní navigace

DOKUMENT: Představy ČTÚ o rozvoji vysílání DVB-T2 v České republice

3. 5. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Český telekomunikační úřad nepočítá s přidělováním kmitočtů pro první řádné sítě DVB-T2 dříve než na přelomu let 2014 a 2015.

Do poloviny letošního roku by měla technická skupina Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) schválit konečnou podobu D-Booku pro přijímače DVB-T2 určené na český trh. Jde o dokument, který bude obsahovat všechny technické parametry připravovaného vysílání ve standardu DVB-T2 v tuzemsku, na jehož základě by měli výrobci uzpůsobit přijímače dodávané na náš trh.

K TÉMATU: ČTÚ: Test DVB-T2 povolíme pro dvě lokality a vysílat se bude jen v pracovní době

„Připomínky ke stávající podobě D-Booku přijímáme do 18. května a technická skupina ČTÚ by jeho definitivní znění měla schválit 23. května,“ řekl předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák na středečním setkání s novináři v sídle telekomunikačního úřadu. ČTÚ nadále zastává skeptický názor na rychlé zavádění vysílání DVB-T2 a vyčkává na dohodu televizí s Českými Radiokomunikacemi na plánovaném testu tohoto standardu.

ČTĚTE TAKÉ: ČTÚ krotí plány Českých Radiokomunikací s nasazením komerčního provozu DVB-T2

„Ředitelé televizí mají představu, že bez pomoci státu přechod na DVB-T2 nepůjde. Je také vidět, že ještě nemají úplně jasno o obchodním modelu. Zdá se, že jediný, kdo má jasnou představu, je jeden operátor, a všichni ostatní mají pochybnosti,“ prohlásil Dvořák s poukazem na České Radiokomunikace, které ještě před několika týdny nevzdávaly naději, že letošní letní olympijské hry v Londýně nabídnou dvěma třetinám obyvatel Česka v HD kvalitě přes testovací síť DVB-T2.

NAPSALI JSME: Zájem o vlastní multiplex DVB-T2 má prý i Nova. Chce kontrolovat kmitočty

Plán s tímto vysíláním ale zřejmě nevyjde, protože ČTÚ podobně rozsáhlý test odmítá. Podle Dvořáka mohou České Radiokomunikace počítat s kmitočtovým přídělem jen pro jednu velkou aglomeraci a pak jednu vzdálenější lokalitu s menší hustotou obyvatel. Navíc získají jen kmitočty nad 50, jejichž životnost je velmi omezená, protože spadají do tzv. druhé vlny digitální dividendy a budou určeny pro mobilní broadband.

Budoucnost digitální zemské TV v ČR – standard DVB-T2 (Pavel Dvořák, ČTÚ)

„Diváci musí být od začátku jasně upozorněni na dočasnost tohoto experimentu a seznámeni s termínem jeho ukončení,“ žádá Dvořák. Test by podle něj měl mít vyloženě technický charakter a lidé by si na něj neměli zvyknout jako možnost stabilního příjmu HDTV. Zatím totiž není jasné, kdy dojde k mezinárodní koordinaci kmitočtů určených pro vysílání ve standardu DVB-T2. „Teď už nikdo na koordinaci kmitočtů pro DVB-T2 nesáhne. Pracovní skupina ITU se má nad metodikou, jak se mají vybírat kmitočty pro DVB-T2, sejít až letos na podzim,“ upozornil Dvořák.

MIF22_Early

Rychlému zavádění DVB-T2 by podle šéfa telekomunikačního úřadu bránil i nedostatek přijímačů. „Pokud vím, na českém trhu jsou jen dva typy. Občané navíc absolvovali během posledních čtyř let bezproblémový přechod z analogu na digitál, ale přechod na DVB-T2 určitě nebude možné uskutečnit v takové formě jako dosavadní digitalizaci,“ dodal Dvořák. Problémem podle něj bude i regionalizace sítí DVB-T2, protože ty budou celostátně využívat jen dva, maximálně pak tři vysílací kanály. „To by regionalizaci zcela znemožnilo, nebo by si to vyžádalo více kmitočtů, a to by bylo plýtvání,“ míní Dvořák.

Pro letošní a příští rok nepočítá šéf ČTÚ s ničím jiným než případnými testy DVB-T2, které by měly být jasně časově ohraničené. „Nemyslím si, že reálné kmitočtové příděly pro DVB-T2 budou dříve než na přelomu let 2014 až 2015, a to jsem ještě optimista,“ dodal. Další informace k plánům s DVB-T2 v Česku by měl úřad zveřejnit letos v srpnu při aktualizaci dokumentu Správa kmitočtového spektra.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.