Hlavní navigace

Domácí automatizace s routerem Dovado Pro

29. 11. 2013
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

Bezdrátový router Dovado Pro 3G/4G v kombinaci s modulem Tellstick představuje nejen „srdce“ domácí počítačové sítě, ale i cestu k chytré domácnosti.

Řadu zájemců technologické chytré domácnosti odrazuje jejich zdánlivá složitost spolu s představou nezbytných stavebních úprav. Některé dílčí prvky chytré domácnosti však můžete zakomponovat do každodenního života rychle a jednoduše. Jako důkaz přinášíme recept na vysokorychlostní domácí síť se záložním internetovým připojením a domácí automatizací.

Základem je bezdrátový router Dovado Pro 3G/4G (3606 Kč s DPH), který jsme dostali zapůjčen od společnosti Kobe. Komě čtyř klasických rozhraní LAN (každé až 1 Gb/s) a jednoho rozhraní WAN (opět až 1 Gb/s) nabízí také dvojicí portů USB 2.0. Jak již název routeru napovídá, prostřednictvím USB 2.0 lze připojit 3G anebo 4G (resp. LTE) modem pro připojení k internetu prostřednictvím sítě mobilního operátora.

Dovado
Zdroj: Dovado

Router Dovado Pro 3G/4G poskytuje vpředu dva porty USB 2.0, díky nimž lze jeho funkčnost výrazně rozšířit.

V prostředí domácnosti nebo malé kanceláře se připojení přes mobilní síť může hodit jako záložní konektivita, kterou lze díky routeru snadno sdílet v lokální síti. Ve webové administraci routeru je možné nastavit primární připojení (přes WAN či USB) s tím, že při ztrátě tohoto primárního připojení bude automaticky přepnuto na záložní konektivitu.

Dále se nabízí výhradní využití mobilní sítě jako alternativy např. za DSL připojení. Jako trvalé řešení pro domácnost či malou kancelář je to ale v českých podmínkách spíše hudba budoucnosti. Bude třeba vyčkat na výstavbu LTE sítí, pro které mobilní operátoři teprve nedávno vydražili potřebné kmitočty. Dovado Pro 3G/4G podporuje mobilní připojení o rychlosti až 150 Mb/s.

Router též lze použít na dočasném pracovišti (výstavy, prezentace, konference) nebo během pobytu na chatě či chalupě. Zkrátka všude tam, kde je k dispozici mobilní připojení. Je však třeba obstarat si napájení. Dovado Pro 3G/4G na rozdíl od různých „pocket routerů“ nemá integrovaný akumulátor. I napájecí adaptér do automobilu je nutné dokoupit zvlášť.

V současnosti je podporováno více než 160 modemů od necelých tří desítek značek, mezi nimiž jsou třeba Huawei, ZTE, D-Link, TP-Link, Option či Novatel  včetně modelů běžně dodávaných tuzemskými mobilními operátory. V českých podmínkách je dobrou zprávou podpora starších datových technologií GPRS a EDGE, která se mimo větší aglomerace stále hodí.

Jelikož na trhu není mobilní datový tarif bez datového limitu, tak neméně užitečná je podpora  upozornění e-mailem či SMS na blížící se vyčerpání přiděleného objemu dat v rámci datového tarifu. Pak totiž obvykle následuje výrazné snížení přenosové rychlosti či staronově zpoplatnění dalšího využívání připojení. SMS router odesílá právě přes připojený 3G/4G modem.

WiFi bez WPS a jen v pásmu 2,4 GHz

Zaměřme se nyní blíže na další funkce, které Dovado Pro 3G/4G nabízí. Samozřejmě podporuje WiFi (b/g/n), takže prostřednictvím integrovanému access pointu je možné vytvořit lokální bezdrátovou síť. Ovšem i přes podporu standardu IEEE 802.11n pouze v tradičním pásmu 2,4 GHz s teoretickým rychlostním maximem 300 Mb/s.

Výrobce router vybavil dvojicí externích všesměrových antén (3 dBi), které jsou odnímatelné, takže je lze eventuálně vyměnit.  K zabezpečení sítě je možné použít WEP, WPA i WPA2, eventuálně mix WPA a WPA2. Překvapením jistě není podpora TKIP, AES či kombinace TKIP s AES. To jsou již řadu let poměrně běžné bezpečnostní funkce.

Dovado
Zdroj: Dovado

Dvě externí antény (3 dBi) jsou odnímatelné, tudíž i zaměnitelné. Zleva vidíte vypínač a restartovací tlačítko, WAN port, kvarteto LAN portů a vstup pro napájecí kabel.

K autentizaci pro přístup do chráněné bezdrátové sítě lze využít klasické heslo (PSK). Náročnější uživatelé mohou využití RADIUS server a navíc třeba ještě filtrování přístupu zařízení do sítě na základě jejich MAC adresy nazývané též adresou fyzickou či hardwarovou. Je tak možné zamezit přístupu neznámým (cizím) zařízením k síti i v případech, kdy je použito správné heslo.

Nemilým zjištěním je chybějící podpora technologie WiFi Protected Setup (WPS), byť třeba jen volitelná. Z modernějších bezpečnostních funkcí orientovaných na spotřebitelský sektor Dovado Pro 3G/4G nenabízí ještě Guest Zone, tedy vytvoření izolované bezdrátové sítě pro návštěvy, aby se mohly se svým zařízením připojit k internetu bez přístupu do primární lokální sítě.

Díky podpoře VPN lze snadno propojit dvě různé lokální sítě na dálku přes internet. Přes internet lze též dálkově zapínat počítače v lokální síti (Wake-on-LAN), což je možné provést také SMS příkazem při připojení 3G/4G modemu k routeru. Router umožňuje počítače zapínat i dle časového plánu. Je to součást podpory automatizace, ke které se ještě dostaneme.

Podpora síťového úložiště ze staré školy

Prostřednictvím USB 2.0 lze k routeru připojit externí disk či flash disk (FAT 32 či NTFS), který pak může být sdílen v rámci místní sítě. Dovado Pro 3G/4G je v tomto směru stará škola. Nabízí funkce Samba server či FTP server, ale nikoliv DLNA server či iTunes Server. Pro přehrávání multimédií je tak nutná podpora přímého přístupu.

S pouhým DLNA klientem si např. chytrý televizor či multimediální centrum nevystačí. Nicméně právě vyspělejší multimediální centra takřka samozřejmě podporují přímý přístup prostřednictvím protokolu SMB, takže pak streamování videí či prohlížení fotek na velké televizní obrazovce je možné. Přesto chybějící DLNA server je poměrně zásadní nedostatek.

Dovado
Zdroj: Dovado

V přední části routeru se vedle indikačních diod nachází dvojice portů USB 2.0, které lze využít i pro připojení externího disku sdíleného v síti.

Na druhou stranu Samba server i FTP server umožňují snadný přístup ke sdílenému médiu z osobních počítačů bez potřeby nějaké speciální utility. Oproti routerům se sdílenými porty USB 2.0 / USB 3.0 je v tomto případě možný současný přístup k paměťovému médiu i z více počítačů současně. Nakonfigurovat lze i dálkový přístup přes internet.

A teď to hlavní: podpora domácí automatizace

Dovado Pro 3G/4G kromě již zmíněného spouštění počítačů v sítí nabízí i další možnosti domácí automatizace. Vedle 3G/4G modemu lze do druhého portu USB 2.0 připojit modul Tellstick (755 Kč včetně DPH) z dílny společnosti Telldus, který je schopen bezdrátově ovládat elektrické zásuvky. Využívá RF technologii (433,92 MHz) s deklarovaným maximálním dosahem 30 metrů.

Z bezdrátových zásuvek dostupných na českém trhu Tellstick podporuje modely značek Intertechno a Elro, přičemž není funkčně závislý na recenzovaném routeru Dovado Pro 3G/4G. Lze jej připojit rovnou k libovolnému počítači, přes který je pak možné zásuvky dálkově ovládat bez potřeby lokální počítačové sítě (tedy jen prostřednictvím RF vysílače v modulu Tellstick).


Zdroj: Telldus

Modul Tellstick pro domácí automatizaci lze připojit rovnou k osobnímu počítači, ale výrobce doporučuje kombinaci s routery Dovado.

Díky obslužnému softwaru je pod Windows XP a vyššími možné spínat a vypínat jednotlivé zásuvky prostřednictvím ikonky v oznamovací oblasti vedle hodin na hlavním panelu. Každou zásuvku si lze pojmenovat např. podle zařízení, které je k ní připojené. Například lampička, ventilátor, přímotop, osvětlení akvária, vánoční světelná dekorace a tak podobně.  

Tellstick a jeho obslužný software umožňují najednou ovládat i větší množství kompatibilních značek a modelů zásuvek, které lze různě kombinovat. Postupné rozšiřování systému dálkově ovládaných zásuvek tak nepředstavuje problém. Pro větší přehlednost obslužný software podporuje seskupování zásuvek do skupin např. podle místnosti, ve které se nacházejí.

Kromě Windows XP a vyšších jsou podporovány také alternativní platformy OS X 10.5 a vyšší či Linux s jádrem ve verzi 2.6.21 nebo novějším. Navzdory tomu všemu není ovládání zásuvek přes počítač zrovna flexibilní. Více možností dálkového ovládání přináší připojení modulu Tellstick k recenzovanému routeru Dovado Pro 3G/4G.

Společnosti Dovado a Telldus vzájemně doporučují tuto kombinaci svých výrobků, takže nejde o žádné „divoké domácí kutilství“. Pro náš test byl použit set bezdrátových zásuvek Intertechno PA3–1000 (823 Kč včetně DPH) se třemi zásuvkami a vlastním dálkovým RF ovladačem. Díky němu set rovněž může fungovat samostatně.

Pro přesnost je vhodné dodat, že nejde o zásuvky vyžadující složitou instalaci od odborníka. Zapojují se podobně jako třeba přepěťová ochrana, tedy mezi elektrickou zásuvku na zdi a elektrický spotřebič. Podporovány jsou všechny spotřebiče (do 1 500 W). Dosah zásuvek je 30 metrů stejně jako u modulu Tellstick (nesčítá se). 


Zdroj: Intertechno

Dálkově ovládané zásuvky Intertechno PA3–1000 mohou fungovat i zcela samostatně, ale router Dovado Pro a modul Tellstick možnosti automatizace výrazně rozšiřují.

Oproti levnějším setům je výhodou využití RF namísto IR technologie. Dálkový ovladač tak nemusí být se zásuvkami v jedné linii. Zásuvky lze ovládat i přes překážky včetně zdí či osob. To je samozřejmě pro stacionárně instalovaný modul Tellstick naprosto klíčové. S jeho pomocí lze kromě vlastního dálkového ovládání zásuvek použít i další nástroje k jejich spínání či vypínání.

Například je možné sáhnout po mobilní aplikaci Dovado Remote Control podporující chytré mobily, tablety a další chytrou elektroniku se systémy Android 1.6 a vyšší nebo iOS 3.1.3 a vyšší. Pokud je k routeru Dovado Pro 3G/4G připojen zároveň 3G/4G modem, tak zásuvky jsou dálkově ovladatelné i s pomocí SMS příkazů, což má celou řadu výhod. Jakých?

Zásuvky lze ovládat z libovolného mobilního telefonu bez nutnosti instalace aplikace. Tím pádem vstupují do hry i chytré mobily s nepodporovanými systémy (např. Windows Phone či Symbian), ale také klasické mobilní telefony. Navíc není třeba mobilní připojení k internetu či podpora WiFi. Poslední možností dálkového ovládání je webové rozhraní.

Vraťme se však ještě nakrátko k SMS příkazům. Těmi lze ovládat i samotný router Dovado Pro 3G/4G s připojeným 3G/4G modem resp. GSM modulem. Pomocí SMS ve správném tvaru lze dálkově restartovat router, simulovat manuální odpojení a opětovné připojení mobilního modemu, odpojit mobilní připojení anebo si nechat poslat hlášení o aktuálním stavu sítě.

Router též umí odesílat SMS notifikace o provedeném restartu (např. při výpadku elektřiny), ztrátě internetové konektivity, přepnutí z primární na sekundární konektivitu či dosažení nastavitelného milníku objemu přenesených dat. V nastavení routeru lze specifikovat telefonní čísla, ze kterých bude router přijímat SMS příkazy a posílat na ně SMS notifikace.

Zprovoznění systému trochu skřípe

Shrňme si nyní, co kombinace představovaných produktů ve výsledku přináší. Základem je router Dovado Pro 3G/4G, s jehož pomocí lze vybudovat vyhovující domácí počítačovou síť díky čtyřem GLAN portům a podpoře WiFi (b/g/n). Podporuje VPN, záložní připojení přes mobilní síť (až 150 Mbit/s) a domácí automatizaci.

Té lze dosáhnout díky modulu Tellstick připojenému k jednomu z dvojice portů USB 2.0, kterými je router vybaven. K druhému portu je možné připojit některý z mnoha desítek podporovaných mobilních modemů, jenž poslouží třeba jako záložní konektivita, přičemž zároveň router jeho prostřednictvím může přijímat SMS příkazy a odesílat SMS notifikace.

Modul Tellstick je schopen díky RF technologii bezdrátově ovládat zásuvky jako je třeba set Intertechno PA3–1000 se třemi zásuvkami a vlastním RF ovladačem. S routerem Dovado Pro 3G/4G a modulem Tellstick jsou zásuvky rovněž ovladatelné z aplikace pro Android a iOS, pomocí SMS příkazů či přes webové rozhraní.

I z krátkodobé zkušenosti lze říci, že ve výsledku jde o efektivně i efektně fungující celek, přestože se kombinují výrobky různých značek, což mnohdy bývá problém. Na druhou stranu by neuškodila větší uživatelská přívětivost zejména od routeru Dovado Pro 3G/4G. Problém je v tom, že přiložený dodatečně tisknutý návod v češtině je spíše stručnou anotací výrobku.

Nepopisuje dostatečně ani úvodní konfiguraci routeru, natož třeba konfiguraci pokročilejších funkcí jako je automatizace s modulem Tellstick či SMS ovládání a notifikace přes 3G/4G modem. V balení chybí instalační médium s intuitivním průvodcem základním nastavením routeru. Supluje ho průvodce ve webovém administračním rozhraní.

To není lokalizováno do češtiny, což je sice poměrně běžný jev, ale bez podrobného českého návodu to v tomto případě může být problém. Bez znalosti alespoň tzv. technické angličtiny je uživatel prakticky bezradný. Router má navíc řadu „ryze síťařských“ voleb nastavení, které jsou bez podrobného návodu vyloženě „pastí“ na širší uživatelskou veřejnost.

Pokud však uživatel ovládá alespoň tzv. technickou angličtinu a nebude se pouštět do změny nastavení, kterým nerozumí, není situace vyloženě tragická. Ideální však rovněž ne. K modulu Tellstick není český návod dodáván vůbec, ale díky výmluvným obrázkům je i tak instalace otázkou několika minut. Ještě jednodušší je zprovoznění zásuvek Intertechno PA3–1000.

Propojení všech zařízení není tak těžké, jak by se mohlo zdát. Router některé úkony provádí automaticky, takže například kompatibilní 3G/4G modem stačí jen připojit. Zřejmě nejsložitější je konfigurace ovládání zásuvek přes modul Tellstick, ale anglický manuál ji popisuje dopodrobna velmi srozumitelně. Škoda nedodávaného českého manuálu ve stejném rozsahu.

Nastal čas zhodnotit si samotný router a připojit tabulky shrnující klíčové aspekty všech zmiňovaných zařízení. Začněme hodnocením routeru.

Klady: podpora domácí automatizace a mobilního připojení (jak jako primární konektivity, tak jako záložního konektivity), podpora VPN, možnost spouštět PC díky časovému plánu či přes SMS příkazy, funkce Samba server a FTP server pro sdílení flash disku či externího disku v síti.

CIF23

Zápory: WiFi síť lze spustit jen v pásmu 2,4 GHz, nepodporuje WiFi Protected Setup (WPS), přibalený český manuál není zdaleka dostačující, při připojení 3G/4G modemu a modulu Tellstick nezbývá volný port na sdílení flash disku či externího disku, ve výbavě chybí DLNA server.

Zařízení zapůjčila k testu společnost Kobe. Děkujeme. 

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).