Hlavní navigace

Doménová řež se strhne 4. února!

24. 1. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Začátkem ledna došlo k velkému doménovému třesku, když CZ.NIC naplnil své hrozby a po několikaměsíčním výzývání vyřadil z DNS domény, za které nedostal zaplaceno. Jejich vlastníci dostali poslední šanci zaplatit, než budou domény zrušeny nadobro a bude si je moci zaregistrovat kdokoliv jiný.

Neplatiči dostali původně jen 14 dní, které vypršely 21. ledna (spolu s obvyklou bezpečnostní lhůtou, se kterou CZ.NIC počítá kvůli zpožděným platbám, je to 25. ledna), ale lhůta byla nakonec přeci jen ještě prodloužena s ohledem na mimořádnost situace. Majitelé domén, kteří zatím nezaplatili, tak mají šanci učinit ještě v těchto dnech.

Hraničním datem je 1. února. Pravě tohoto dne se zastaví registrační mechanismus CZ.NICu, takže nebude možné přidávat žádné nové domény a pravděpodobně ani provádět změny. Po tři dny od 1. do 3. února pak budou podle některých informací pracovníci CZ.NICu a EUnetu ručně procházet domény, které mají být zrušeny, a zkoumat, zda jde opravdu o vůli vlastníka a nikoliv o nějaké zjevné nedopatření. Během těchto tří dnů budou tedy domény postupně vyřazeny z databáze, takže o půlnoci na 4. února by už neměla existovat ani jedna.

O některé uvolněné domény (řada z nich byla registrována spekulativně) se očekává značný zájem, proto byl start stanoven jednotně: kola registračního mechanismu CZ.NICu se znovu roztočí 4. února v 6:00 ráno. Přestože tato denní doba není pro většinu uživatelů Internetu tou nejpříjemnější, očekává se lítá řež o nejzajímavější kousky (definitivní přehled zrušených domén poté, co byly některé obnoveny, vám ještě včas přineseme). Kdo se tedy chce zúčastnit, musí si přivstat.

Zajímavou informaci jsem včera získal ohledně CZ.NICu a práva proti omezování hospodářské soutěže. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže údajně na základě stížnosti šetří, zda se CZ.NIC nedopouští zneužívání svého monopolního postavení. ÚOHS však už o CZ.NICu jednal vloni na podzim, protože CZ.NIC mu sám ohlásil, že má na trhu monopolní, resp. dominantní postavení (tuto povinnost má každý, kdo na relevantním trhu dosáhne podílu 30 procent). CZ.NIC tehdy předložil příslušná pravidla registrace a ceník a oba dokumenty ÚOHS schválil, takže výsledek současného šetření pravděpodobně nepřinese žádné překvapení.

Ale zpátky k nezaplaceným doménám. Jak jsme už psali minulý týden, nemálo zrušených domén bylo zase obnoveno. Zítra bych se rád věnoval některým zajímavým číslům: kolik domén bylo k dnešnímu dni obnoveno, jaký byl počet zrušených domén u jednotlivých registrátorů a jejich žebříček, podle procenta znovuobnovených domén (= přibližně míra jeho lajdáctví :-).

UXD

Marek Antoš


Starší, související články:

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.