Hlavní navigace

Domény: Každý ví, časy se mění

15. 3. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Od 1. listopadu 1997, kdy se změnila pravidla pro registrace domén, uplynul už takřka rok a půl. Přestože počítají s placením za domény, tato jejich část zatím nebyla zrealizována. Den D, kdy nový registrátor začne posílat faktury, se však nezadržitelně blíží.

Jak jsme vás už dříve informovali, konalo se na přelomu loňského a letošního roku veledůležité výběrové řízení. CZ-NIC, sdružení jedenácti českých poskytovatelů, který se stává novým správcem domény .cz, hledal registrátora. Registrátor se bude starat o všechny záležitosti kolem domén od technického zajištění až po fakturaci na základě mandátní smlouvy. CZ-NICu tak bude v podstatě jen odvádět peníze, ničím jiným ho zatěžovat nebude. To je jistě rozumné řešení.

Do tohoto řízení se podle dostupných informací přihlásil jediný uchazeč a to ještě málem po termínu: EUnet Czechia, tedy dosavadní správce domény. Stal se rovněž vítězem a pro příští roky mu byla úloha registrátora přiklepnuta. Panovaly ovšem pochybnosti o tom, zda EUnet smlouvu podepíše – valná hromada CZ-NICu totiž současně přijala usnesení, kterým poněkud změnila způsob placení za existující domény v citelný neprospěch registrátora.

Novinka na serveru www.nic.cz, který sice formálně patří CZ-NICu, ale stále je ve správě EUnetu, však naznačuje, že k dohodě došlo a platit se bude brzy. Objevilo se tu totiž „Důležité upozorněnění“ všem vlastníkům domén (tedy těm, kteří jsou u nějaké domény uvedeni jako admin-c bill-c). Každý si má zkontrolovat, zda jsou všechny údaje v pořádku a v případě nesrovnalostí je opravit. Pokud by se tak nestalo, může se přihodit, že EUnet (resp. CZ-NIC) nebude mít komu vyfakturovat poplatek za doménu, resp. ho vyfakturuje špatné osobě, která jej pochopitelně nezaplatí. V takovém případě by byla doména zrušena.

Za účelem kontroly EUnet zveřejnil celou databázi domén a jim odpovídajících bill-c, což byly údaje doposud nedostupné (databáze RIPE uvádí jen standardní kontakty admin-c, tech-c a zone-c; bill-c mezi ně nepatří). Kromě toho je zveřejněn i přehled jednotlivých bill-c s popisem jejich držitelů. Každý se tak může najít a zkontrolovat, ostatně každému to doporučuji. Byl jsem přesvědčen, že u nás je vše v pořádku, ale pro zajímavost jsem se podíval: samozřejmě je to špatně – faktury by sice dorazily na správné místo určení, ale se špatným IČO a DIČ, takže by nastal problém v účetnictví.

Zveřejněná databáze se však dá využít i k jiným účelům, zejména k tvorbě podobných žebříčků, jaké jste už na Lupě jednou viděli. Nepochybně toho využijeme a podíváme se, kdože to u nás registruje domény nejvíce.

KL22 hlasovani

Marek Antoš


Starší, související články a odkazy:

* Kdo bude novým správcem domény .cz?
* Doména .cz včera, dnes a zítra (podruhé)
* Doména .cz včera, dnes a zítra
* Komu patří domény v .cz?
* CZ-NIC hledá provozovatele domény .cz. Zn: Jistý příjem zajištěn.
* Kolik na světě domén…
* Proč je kupčení s doménami nemravné
* Kdo co fakturuje za domény
* Co si myslí správci domény o zasedání představenstva CZ-NICu
* Bude CZ-NIC obracet peníze vidlemi?
* Dokument – kompletní stanovy CZ.NICu
* Správa domény .cz je stále ožehavé téma
* Domény se stávají doménou největších!?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.